Ana içeriğe atla

arf

“2017 ülkemizin yeniden yükselişinin perçinlendiği bir yıl oldu”

19.01.2018 - 10:14

“Dünyada önemli siyasi ve sosyal gelişmelere sahne olan 2017 yılı, ülkemizin hem içeride hem dışarıda yeniden yükselişinin perçinlendiği bir yıl oldu” açıklamasında bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Büyük ve Güçlü Türkiye yolunda daha da kökleşen Cumhuriyetimiz, mazlum halkların en gür sesi olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir” dedi.

BAKAN’DAN YENİ YIL MESAJI
 “Dünyada önemli siyasi ve sosyal gelişmelere sahne olan 2017 yılı, ülkemizin hem içeride hem dışarıda yeniden yükselişinin perçinlendiği bir yıl oldu. ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ yolunda daha da kökleşen Cumhuriyetimiz, mazlum halkların en gür sesi olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir” açıklamasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Bilinmelidir ki bu topraklar, insanlığın son esenlik adasıdır. Devletimiz, zorlukları aşmasını, güzellikleri çoğaltmasını bilen aziz milletimizle el ele vererek bölgemizde de huzurun ve refahın kapılarını açacak, dünyanın neresinde olursa olsun zalimin karşısında, ezilenlerin yanında olmayı sürdürecektir. Hiç şüphesiz aç gözlülük, kibir, hınç ve öfkenin esaretindeki benlikler karşısında barış, adalet, demokrasi ve özgürlüğü üstün tutanlar mutlaka galip gelecektir.Bu duygularla 2018’in tüm insanlığa hayırlar getirmesini Cenabıhakk’tan niyaz ediyor, aziz vatandaşlarımıza yeni yılda sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum” dedi.

TURİZMDE İBRE YUKARIYI GÖSTERİYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2017 Ocak-Kasım turizm verilerine göre Türkiye’yi ilk 11 ayda 30 milyon 706 bin 245 yabancı ziyaret etti. Aylık istatistiklere bakıldığında Türkiye, Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22,13 artışla 1 milyon 652 bin 795 yabancı ziyaretçi ağırladı.
2017 Ocak-Kasım döneminde Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralaması yine değişmedi. Rusya Federasyonu 4 milyon 647 bin 162 ziyaretçi ile birinci, Almanya 3 milyon 451 bin 897 ziyaretçi ile ikinci, İran ise 2 milyon 314 bin 656 ziyaretçi ile üçüncü sırada yer aldı.
Kasım ayına bakıldığında ise en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında, İran 196 bin 393 ziyaretçi ile birinci, Gürcistan 179 bin 429 ziyaretçi ile ikinci, Bulgaristan da 148 bin 111 ziyaretçi ile üçüncü oldu.
İlk 11 ayda yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralaması da şu şekilde:  İstanbul ilk sırada yer alırken Antalya ikinci, Edirne üçüncü, Artvin dördüncü, Muğla ise beşinci.          
Kasım ayında da İstanbul birinci sırayı alırken, Edirne ikinci, Artvin üçüncü, Antalya dördüncü, Ağrı ise beşinci oldu.   

“2017’NİN SON RAKAMLARIYLA BİRLİKTE YÜZÜMÜZ GÜLÜYOR”
Türkiye’nin son zamanlarda turizmde toparlanma sürecine girdiğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Turizmde özellikle 2017’nin son rakamlarıyla birlikte yüzümüz gülüyor. Türkiye turizmde bir toparlanma sürecine girmiştir. Geçtiğimiz son bir buçuk yıl içerisinde turizmi ve ekonomiyi de geriye götürecek ve olumsuz tesirleri olacak birkaç olayı bir arada yaşadık. Ruslarla uçak krizi, Avrupa’daki seçimler dolayısıyla Türk düşmanlığı, Türkiye karşıtlığı arttı. 15 Temmuz gibi bu toprakların gördüğü en büyük ihanet hareketiyle, özellikle çevremizdeki ülkelerdeki gelişmelerden kaynaklanan muazzam bir terör baskısıyla, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak isteyen uluslararası bir terör baskısıyla karşı karşıya kaldık” dedi.

“İLK 11 AY SONUNDA 30.7 MİLYONLUK TURİZM SAYISINA ULAŞMIŞ OLDUK”
2017 yılı için turizm sektörünü tebrik ettiğini aktaran Bakan Kurtulmuş, “Türkiye, 2017 yılında krizlere karşı dayanıklılığını ortaya koymuş oldu. İlk 11 ay sonunda 30.7 milyonluk bir turizm sayısına ulaşmış olduk. 2018 yılında 2014’teki seviyeye geleceğimizi, 2019 yılında da 2018’in üzerine çıkarak tarihi bir rekor kıracağımızı görmemiz mümkündür. Türkiye’deki erken rezervasyon miktarı geçen yıla oranla yüzde 66 arttı. Aynı şey Ukrayna, Hollanda ve Rusya içinde geçerlidir. Turizmde önümüzdeki dönemde 2014 rakamlarını yakalayacağız. Yurt dışında ne kadar etkili görünürseniz o kadar çok ülkenizin itibarı ve sözünüzün kıymeti var. Uluslararası kültür ve turizm alanındaki bütün kuruluşların içerisinde etkin bir şekilde olmak mecburiyetindeyiz. Türkiye sıradan bir ülke değil. Bu çerçevede bu yıl içerisinde almış olduğumuz sonuçlardan en önemlisi Türkiye’nin UNESCO yürütme kurulu üyeliğine seçilmesidir. Dışişleri Bakanlığımıza, Milli Eğitim Bakanlığımıza ve uğraşan bütün bürokrat arkadaşlarımıza, başta bakanlarımız olmak üzere çok teşekkür ediyorum. Türkiye için iftihar vesilesidir. 2018-2023 döneminde yürütme kurulu üyesi olduk. Rakibimiz Almanya’yı 35 oy farkla geçerek bu üyeliği kazanmış olduk” dedi. 

arf

Yukarı