Ana içeriğe atla

autorola

2018 TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN YÜKSELİŞ DÖNEMİ OLABİLİR Mİ?

19.01.2018 - 10:16

Türkiye dünya turizminde, sahip olduğu doğal güzellikleri, konumu, iklimi ve tarihsel zenginliği ile oldukça ilgi çekici ülkelerden biri… Bu yüzdendir ki Dünya Bankası, öteden beri Türkiye’nin uzmanlaşması gereken alanlardan biri olarak turizmi işaret etmiştir. Evet, turizm anlamında oldukça büyük potansiyeller barındırıyoruz ama sahip olduğumuz coğrafi-jeopolitik konum kimi zaman turizm sektörünün darbeler almasına neden olmuştur. Özellikle son üç yılda yaşanan terör saldırıları, diğer ülkelerle yaşanan krizler, komşu ülkelerimizdeki iç karışıklıklar ülkemize turist akışını azaltmış, sektör durağan bir sürece girmiştir.
2017 yılına temkinli giren ve beklentilerini yüksek tutmayan turizm sektöründe gelir kayıpları yaşansa da, 2017 yılının ortalarına doğru sektörden toparlanma sinyalleri gelmeye başladı. TUİK verilerine göre; turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 37,6 arttı. Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 37,6 artarak, 11 milyar 391 milyon 668 bin Dolar oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 77’si yabancı ziyaretçilerden, yüzde 23’ü ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 634 Dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 900 Dolar oldu. Yine ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 38,1 arttı. Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2017 yılı III. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 38,1 artarak, 16 milyon 663 bin 265 kişi oldu. Bunların yüzde 82,6’sını 13 milyon 770 bin 308 kişi ile yabancılar, yüzde 17,4’ünü ise 2 milyon 892 bin 957 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.
Yaşanan bu olumlu gelişmelerin yanı sıra gerçekleştirilen alt ve üst yapı yatırımları, uluslararası standartlarda inşa edilen havalimanları, turistik tesislerin kalitesi ve ürün standardizasyonu ve sürdürülebilir kalkınma politikası ülkemizi turizmde önde gelen diğer ülkelere göre daha avantajlı kılmaktadır. Özellikle 3. Havalimanı’nın (IGA) faaliyete geçmesiyle iç ve dış hatlarda kapasite artışlarının yaşanacağı öngörülüyor.
Şimdi turizm sektörünün gündeminde 2018’de eski şaşalı günlere dönmek var.

autorola

Yukarı