Ana içeriğe atla

arf

5 MİLYON ALMAN BEKLİYORUZ

11.04.2018 - 17:41

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Berlin Uluslararası Turizm Borsası’nda konuştu. “Rezervasyonlar geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 ile yüzde 100 arasında arttı. Bu yıl 5 milyonu aşkın Alman ziyaretçi bekliyoruz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Geçtiğimiz yıla göre rezervasyonlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artmış durumda. 2017’de ülkemizi 3,5 milyon Alman turist ziyaret etti. Bu yıl bu rakamın 5 milyonu aşmasını bekliyoruz.” dedi.
Geçtiğimiz günlerde dünya turizminin en önemli organizasyonu 52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası dolayısıyla Almanya’da bulunan Bakan Numan Kurtulmuş, düzenlenen basın toplantısına katıldı. Türkiye’nin bu yıl turizm rezervasyonlarında yüzde 100 seviyelerine varan artışlar yakaladığını ifade eden Kurtulmuş, Berlin Turizm Borsası’nın hedeflerin yakalanması bakımından önemli bir yer olduğunu söyledi. 
Türkiye’nin 2019 yılında turizmde rekorları yeniden alt üst edeceğine vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, “Türkiye, 2018’de 38 milyon yabancı turiste ev sahipliği yapacak. Böylece ülkemiz, 2015-2016 yıllarında yaşadığı büyük krizleri geride bırakıp 2014 rakamlarına dönmüş olacak.” dedi.
Terör saldırıları, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve özellikle Avrupa’daki seçimler dolayısıyla artan milliyetçiliğin, yabancı düşmanlığının, İslam karşıtlığının ve Türkiye düşmanlığının Türk turizmini dip noktaya indirdiğini ifade eden Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti: “2017’de ise yeniden yükselişe geçtik. Geçen yıl 32,4 milyon turist geldi ve 26,5 miyar dolar turizm geliri elde ettik. Bu göstergeler de bizi son derece optimistik olmaya yönlendiriyor. Bu yıl 38 milyon civarında turiste ev sahipliği yapacağız. Türkiye, 2019’da o eski rekorlarını yeniden alt üst ederek, gelişip büyüyerek dünya turizminin küresel rekabetinde en önemli oyunculardan biri olmayı başaracaktır.”

ALMANYA İLE İLİŞKİLERİMİZ DÜZELMELİ
Numan Kurtulmuş, Türkiye ile Almanya arasında politik birtakım farklılıkların olmasına rağmen, geçmişten gelen dostlukla ilişkilerin yeniden düzeltilmesi gerektiğine de işaret etti: “Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin gelişmesini sadece turizm sektöründe ileriye gitmek için beklemiyoruz. Türkiye, ihracatının yaklaşık yarısını Almanya’ya yapıyor. Türkiye, Avrupa pazarında ihracat bakımından 4’üncü, ithalat bakımından da 5’inci ülkedir. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin genel olarak Avrupa ekonomisiyle çok yakından ilişkisi var. Avrupa ile Türkiye ekonomisi içiçe geçmiş vaziyettedir. Bazı politik farklılıklarımız olabilir ama sonuçta Türkiye ile Almanya geçmişten gelen dostluğu ve bugün karşı karşıya kaldığımız tehditlere karşı gösterdiği ortak hassayetleri gibi konularda arasındaki ilişkileri düzeltmek mecburiyetindedir.”
Türkiye ile Almanya arasındaki iyi ilişkilerin Avrupa’nın güvenliğini de yakından ilgilendirdiğini ifade eden Bakan Kurtulmuş, “Artık Almanya’daki seçimler de geride kaldığına göre, yeni bir momentum yakaladığımızı, yeni dönemde ilişkilerin son derece pozitif seyredeceğini ümit ettiğimizi, böyle olması için de her iki tarafta açık bir şekilde iyi niyetin olduğunu söylemek isterim.” dedi.

TURİZM SEKTÖRÜNE DESTEKLER DEVAM EDECEK 
Berlin’deki organizasyonun dünyanın en önemli turizm fuarı olduğunu hatırlatan Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin, başta Alman turizm endüstrisi olmak üzere bütün Avrupa’ya anlatıldığını söyledi. Türkiye’yi fuarda 4 ana bölgede tanıtmaya gayret ettiklerini dile getiren Bakan Kurtulmuş; Antalya, İç Anadolu, Kapadokya ve İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin diğer bölgelerinin de tanıtımını yaptıklarını kaydetti. 
Turizm sektörüne yönelik kademeli desteklerin devam edeceğini söyleyen Kurtulmuş, “Destekleri kademeli yapmamızın sebebi, turizmi bütün yıla yaymaktır. Kış aylarında da Türkiye’nin alternatif turizm alanlarını geliştirerek çok geniş bir alanda dünya çapındaki misfirlerimizi davet edebilmek için ve bunu da mümkünse yıl boyuna yayabilmek için böyle kademeli bir destek veriyoruz. Destekleri 9 bin dolara kadar çıkardık. Bu yıl da bu destekleri sürdüreceğiz.” dedi. 

TROYA, BÜYÜK BİR PRESTİJ MÜZESİ OLACAK
Türkiye’nin turizmde birçok önemli avantajlarının bulunduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, bunlardan birinin de farklı tarihi ve kültürel zenginlikler olduğununu dile getirdi. Troya’dan başlayarak 24 büyük medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye’nin, Roma’da olduğundan daha fazla Roma Dönemi eserine, Yunanistan’da olduğundan daha fazla Yunan Dönemi eserlerine sahip olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şunları söyledi:
“Göbeklitepe 10 bin yıllık bir yerleşim yeri. İstanbul’daki kazılar bilimsel olarak da onaylanırsa, çok daha öncesine giden, Tunç devrine uzanan eski tarihi birikime sahip bir ülkeyiz. Türkiye olarak biz bunların hepsine değer veriyor ve korumaya gayret ediyoruz. Özellikle de antik kentlerin yeniden günyüzüne çıkarılması için olağanüstü gayret sarf ediyoruz. Bunlardan biri de İlyada’nın destanına konu olan Troya’dır. Türkiye için 2018, Troia yılıdır. Troya’nın bütün dünyaya tanıtılması için çalışıyoruz. Yaz aylarında, Çanakkale’de dünya çapındaki Troya Müzesi’nin açılışını yapacağız. Türkiye için büyük bir prestij müzesi olacak. Troya medeniyetinin o kalıcı, görkemli eserleri dünyaya tanıtılacak.”

TARİHİ ESERLERİN PEŞİNE HAFİYE GİBİ TAKILDIK
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası’ndaki konuşmasında, yurt dışına kaçırılmış tarihi eserlerin peşine adeta birer hafiye gibi takıldıklarını belirtti: “Bu yıl içerisinde Herakles Lahidi ve Karya Dönemi’nden kalan Altın Taç gibi son derece önemli eserleri Türkiye’ye getirmeyi başardık. Halen 54 eser listemizde. Bunları takip ediyoruz. Bulundukları ülkelerde peşine düşerek dava açıyoruz. Türkiye’ye ait olduklarını ispatlayıp ülkemize getiriyoruz. İlgili ülkelerdeki muhatapların iş birliğine yatkın olması halinde, bunları çok daha kısa sürede getirmeyi başarıyoruz.”

arf

Yukarı