Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

AFŞİN’DE YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR

19.01.2018 - 09:51

Afşin’de gerçekleştirilen yatırımlar hakkında bizlere bilgiler veren Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, ülkemizin enerji kentlerinden, Eshab-ı Kehf diyarı Afşin’de yaşayan vatandaşların mahalli ve müşterek ihtiyaçlarını eşit ve adil bir şekilde karşılama ve belediyecilik uygulamaları ile örnek alınan, herkesin huzurla yaşadığı, turizm alanında çekim merkezi haline gelmiş, kentsel kalkınmasını tamamlamış, havası temiz, refah seviyesi yüksek, yaşanılabilir yeşil bir Afşin oluşturmak amacında olduklarını söyledi.

1968 yılında Afşin/Kahramanmaraş’ta doğan Mehmet Fatih Güven, ilk, orta ve lise öğrenimini Afşin’de tamamladı. Lisans eğitimini, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde, Yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi alanında tamamladı. 
Meslek hayatına 1994 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü’nde, Vergi Denetmen Yardımcısı olarak başlayan Güven, 1997 yılında Vergi Denetmenliği’ne atandı. 1997-2005 yılları arasında Malatya Vergi Denetmenleri Başkanlığı’nın sorumluluk alanı içerisinde bulunan illerde, bakanlık onayı ile vergi incelemesi, teftiş ve soruşturmalar yaptı. 2005 yılında Malatya Vergi Dairesi Başkanlığı’na bağlı Denetim Koordinasyon Müdürlüğü’nün kuruluş çalışmalarında bulundu. 2006-2009 yılları arasında Vergi Denetmenleri Başkanlığı yaptı. 2009 yılındaki mahalli seçimlerinin ardından 2009 Temmuz ayında Malatya Belediyesi Başkan yardımcısı olarak atandı.
Malatya Belediyesi Kent Bilgi Sistemi ve Altyapı Bilgi Sistemi’nin kurulması ve işlerlik kazanması için çalışmalarda bulundu.
30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel yönetimler seçimleri ile Afşin Belediye Başkanlığı’nı kazandı ve görevine halen devam etmektedir. Ayrıca Güven, evli ve iki çocuk babasıdır. 

160 TON ÜRETİM KAPASİTELİ SICAK ASFALT PLENTİ
“Kahramanmaraş’ta bölgenin ikinci büyük tesisi olan asfalt plentini hizmete sunduk. Şu anda hızlıca yollarımızı yapıyoruz” diyen Güven, “Saatte 160 ton üretim kapasitesine sahip Asfalt plenti tesisimiz ilçe merkez ve kırsal mahallelerimizde yolların tamamında kullanılan asfaltları üretiyor. Alt yapı çalışmalarının tamamlandığı yerlerde gerekli zemin çalışmalarını yaptıktan sonra derhal üst yapı çalışmalarına başlıyoruz. Bunu yeni tesisimizin ürünleriyle en hızlı ve kaliteli bir şekilde Afşinimize sağlama gayretlerini gösteriyoruz” açıklamasında bulundu. 

BETON ELEMANLARI ÜRETİM TESİSİ…
“2014 seçimlerinden hemen sonra Afşin’in öncelikli sorunlarını ele aldık. Bunlardan bir tanesi de parke ve bordürleri dışardan alarak, ekonomik ve zaman anlamında ciddi yaşadığımız kayıptı. Biz bu eksikliği gidermek adına saatte 70 metre küp hazır beton kapasiteli ve tesise entegreli çalışarak, saatte 70 metrekare parke ve bordür üretme kapasitesine sahip tam otomatik beton elemanları üretim tesisimizi kurduk” diyen Güven, “Hızla büyüyen ilçemizin büyükşehir yasası ile mahalle statüsüne geçen belde ve köylerimizin de dahil olmak üzere ihtiyaçlarını en hızlı ekonomik ve daha sağlıklı hizmetin yapılabilmesi için bu tesisi Afşinimize kazandırdık. Artık yol parke kaplama ve kaldırım çalışmalarını kendi ürettiğimiz beton elemanlarımız ile yapıyoruz” dedi. 

KAPALI SEMT PAZARI AFŞİNLİLERİN HİZMETİNDE
Afşin Belediyesi’nin eski fidanlık arazisine inşa edilen ‘Kapalı Semt Pazarı’nı vatandaşların hizmetine sunduklarını belirten Güven, “Her vatandaşın kolaylıkla ulaşabileceği, Afşin’in ortası diye tabir edilen, ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğünün yanındaki araziye kapalı pazar yerini kurduk. Fidanlık arazimizde 9 dönüm olarak oluşturduğumuz alanın 3 dönümlük pazar yerinde hem ilçe sakinleri hem de pazarcı esnafı, çağdaş ve ferah bir mekanda alışveriş imkanına kavuştu. Esnafımızın ve alışverişe gelen vatandaşlarımızın yazın sıcağından kışın soğuğundan etkilenmeyecekleri ‘Kapalı Pazar Yeri’ oluşturduk. Bu mekan içerisinde oluşturduğumuz, ‘Köy Pazarı’ alanı ile çiftçilerimize ürünlerini birinci elden tüketici ile buluşturma imkanı da sağladık” dedi. 

RABİA PARKI 2. ETABI HİZMETE AÇILMAYA HAZIRLANIYOR
Afşin Belediyesi olarak yaklaşık 96 dönümlük alanda planlanan Rabia Parkı’nın, 10 dönümlük mesire alanlarının bulunduğu kısmını 2014 yılı içerisinde 2 ay gibi kısa bir sürede düzenleyerek hizmete açtıklarını söyleyen Güven,  “Hiç zaman geçirmeden ikinci etap çalışmaları yapılarak park alanı genişletildi ve vatandaşların hizmetine sunuldu. Rabia parkı içerisinde Ramazan ayında kurulan ‘Ramazan Sokağı’ ile vatandaşların iftar sonrası rahatlıkla zaman geçirebilecekleri bir alan oluşturuldu.
Rabia Parkı’nda ikinci etap çalışmalarına devam edilen ve 86 dönümü kapsayan projesi içerisinde, piknik alanının yanı sıra çocuk oyun grupları, yapay gölet, şelale, yürüyüş yolları, açık hava spor tesisleri ve tematik park yer alıyor. Ayrıca tematik park ve amfi tiyatro ile bölgenin cazibe merkezi olan Rabia Parkımızda çalışmalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile aralıksız sürüyor. İçerisinde; voleybol, basketbol sahası, tenis kortu, halı saha ve yürüyüş yolları da bulunan Rabia Parkı 2. etabı hizmete açılmaya hazırlanıyor” ifadesinde bulundu.

UNESCO MİRASI ESHAB-I KEHF CANLANIYOR…
“Afşin Belediyesi tarafından, ilçeye inanç turizminde katkı sağlamak adına yerli ve yabancı turistlerin ilgisini artırmak ve bölgeyi canlandırmak adına bir proje tamamlandı” diyen Güven, “Bizler göreve geldiğimiz günlerde Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün himayesinde olan külliyemizi belediyemiz bünyesine aldık. Şimdi ise güzel ve anlamlı bir projeye ev sahipliği yaptık. Bu projemiz kapsamında; Eshab-ı Kehfimiz daha da canlandırarak yerli ve yabancı turistleri ilçemize çekip, bölge insanımıza katkı sağlamasını hedefliyoruz. Projemiz de ahşap bir turizm danışma ofisi kurduk. Kios sistemi ile külliye hakkında bilgi verecek dokunmatik dijital tanıtıcı monitörler bırakıldı.  Külliyenin birçok noktasına kablosuz ses sistemleri kurularak bilgilendirmeler yapılabilecek. Güvenlik kameraları güçlendirilerek güvenliğin daha etkili olması sağlandı. Ayrıca silikon maketler bırakılarak eski tarihi anlar canlandırılmış oldu. Bu projemizdeki çalışmalar Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından destek alarak yürütüldüğü. Yaklaşık olarak 866 bin 617 TL ye maal olan projemiz vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu” dedi.

250 YILLIK TAŞ KONAĞA TARİHİ DOKUNUŞ…
Afşin’de 15. yüzyılda dönemin taş ustaları tarafından yapılan tarihi Ömerağa Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Güven,  “Afşin Belediyesi ve Afşin Kaymakamlığı tarafından, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Projesi kapsamında tarihi Memoağa Konağı restore edilerek Afşin’e müze olarak kazandırıldı. 17. ve 18. Osmanlı Süsleme Sanatı’nın harika örneklerini barındıran tarihi konak, Afşin Evi adı altında mini bir müzeye dönüştürüldü” 

GALATA

Yukarı