Ana içeriğe atla

arf

AĞVA’DA OTANTİK BİR KAÇAMAK

11.04.2018 - 17:36

Yeşilçay ve Göksu‘nun Karadeniz’e döküldüğü yerde oluşan küçük deltada kurulu Ağva, İstanbul‘un Şile’ye bağlı turistik bir belde. İstanbul’a uzaklığı 97 kilometre. Orman Evi Otantik Otel, Ağva’ya gelenler için güzel bir alternatif.

İstanbul… Her geçen gün daha da çekilmez hale geliyor. Gökdelenler daha da yükseliyor, trafik daha da artıyor, insanlar daha da bunalıyor. Cuma paydosuyla birlikte kentin yorgun bedenleri sağa sola kaçışıyor. Nefes alacak yerlerden biri de Şile ilçesine bağlı Ağva. İstanbul’a 97 kilometre uzaklıkta. Hem günübirlik hem de konaklamalı kaçışlar için uygun bir tatil mekanı. “Gelmişken birkaç gece kalalım” diyenler için en güzel ve en otantik otellerden biri ise Orman Evi Otantik Otel.
Orman Evi Otantik Otel; Gelin Kayası, Kilimli Koyu ve Saklı Göl gibi yerlere yakın bir konaklama mekânı. Ağva’nın huzurlu tepesinde konumlanmış küçük otel, denize 150, Göksu Nehri’ne 700 metre mesafede. Muhteşem bir orman içindeki 4 dönümlük arazide yer alan Orman Evi Otantik Otel, bahçesinde yetiştirdiği ekolojik yiyeceklerle harika lezzetler yaratan bir mutfağa sahip. Otelin sahibi Süleyman Gelibolu’nun kendi yaptığı turşu ve reçeller de mutlaka denenmeli. 
Toplam 10 odası olan üç katlı otelin yatak kapasitesi 22. Odalardan ikisi balkonlu, ikisi jakuzili. Süleyman Gelibolu, “İstanbul’un trafiğinden, gürültüsünden, sıcağından bunalanlar için yemyeşil bir doğanın içinde kuş sesleri ve sincaplar arasında huzurlu bir dinlenme vaat ediyoruz.” diyor. Gelibolu, “Havuzumuzun başında kitabınızı okurken güneşin tadına varacak ve kafanızdaki olumsuzlukların tümünü boşaltacaksınız.” demeyi de ihmal etmiyor.
Bu küçük otel, odalarındaki konforla evinizdeki rahatlığı hissettiriyor. Süleyman Gelibolu, “Akşam yemeğinde tamamı kendi bahçemizde yetiştirdiğimiz ve kendi ellerimizle hazırladığımız meze ve yemekleri sunuyoruz. Buradan ayrılırken yeni edindiğiniz arkadaşları ve dostları bırakmanın hüznünü yaşayacak ve yeniden kendinizi buraya atmanın fırsatını arayacaksınız.” diyor.

AĞVA’DA GEZİLECEK YERLER
Tarihi kalıntılar:
Ağva’nın tarihte bilinen ilk konukları Hititler’dir. Daha sonra Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gelmiştir. Tarihi MÖ 7. Yüzyıl’a kadar uzanan Ağva’da tarihi kalıntıları ve mezar taşlarını görmek mümkün.
Göksu: Ağva’nın batısından kıvrılarak Karadeniz’e dökülen Göksu’nun kıyıları yemyeşil bitki örtüsü ve sazlıklarla kaplıdır. Sahilinin her iki tarafında konaklama ve günübirlik tesisler bulunan derenin Karadeniz’e dökülen ağzı geniş bir kumsala açılır. Burada denize girmek sakıncalıdır.
Yeşilçay: Ağva’nın doğusunda kalan Yeşilçay, adını her iki sahilindeki bitki örtüsünün suya yansıyan renginden alır.
Koylar: Kandıra yolundan sapılan Kilimli ve Kadırga koyları, Ağva’ya 10-15 dakika mesafededir. Her ikisinde de piknik yapılıp denize girilebilir. Ayrıca Ağva’da sadece denizden ulaşılabilen minik koylar da vardır.
Hacıllı Köyü ve Kurudere Şelalesi: Kurudere Şelalesi, Ağva-Şile dağ yolundan İstanbul yönüne giderken karşınıza çıkacak Hacılı Köyü’nde bulunuyor. Yazları kuruma noktasına geliyor ancak bahar aylarında gerçek bir tabiat harikası oluyor. Kendi göletini oluşturmuş 5-6 metrelik şelale ve İsviçre Alpleri’ni andıran Hacılı Köyü görülmeye değer.

arf

Yukarı