Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

AVRUPA’NIN GÖZBEBEĞİ: PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

19.01.2018 - 10:13

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne devri sonrası yıldızı giderek parlayan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri, dünyanın en önemli kayak merkezi haline geldi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Kayak merkezlerinin Büyükşehir’e geçmesi sonrası kentte bir sezonda inanılmaz rakamlara ulaşıldı. Bir önceki yıl ocak ve şubat ayında Erzurum’da 25 bin 953 yerli ve yabancı turisti ağırlanırken 2017’de bu rakam 112 bin 923’e ulaştı. Bu rakamın daha fazlasına ulaşarak Erzurum’u kış sporlarında dünyanın merkezi yapacağız” dedi.

Köklü medeniyetlere ev sahipliği yapan Erzurum’un her yönüyle büyük bir turizm şehri olduğunu söyleyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şehrin turizm potansiyelini şöyle özetledi: “6 bin yıllık bir tarihe sahip olan Erzurum, Türkiye’nin önsözüdür. Anadolu’nun mihenk taşı olan şehrimiz; Olimpiyat meşalesini gururla taşımış, 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları vasıtasıyla adını tüm dünyaya duyurmuştur. Yaz, kış doğa ve inanç turizminin yaygın olduğu kent, aynı zamanda bir cazibe merkezidir. Birçok tarihi ve kültür varlıklarına sahip olan şehrimizde görülmeye değer nice doğa harikası mekanlar bulunmaktadır. Dünyanın sayılı kayak merkezleri arasında yer alan Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri olimpiyat ruhuna sahip kentin en önemli turizm değerleridir” diye konuştu.  Erzurum’un, Tarihi İpek yolu güzergahında yer alan büyük ticaret şehirlerinden biri olduğunu ifade eden Sekmen, “Her alanda pazar potansiyeline sahip olan şehir ekonomisi, yerli ve yabancı sermayeye önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Erzurum bir yatırım merkezidir”  dedi.

KAYAKTA LİDER BİR MARKA: EJDER 3200
“Kar kalitesi ve pist uzunluğuyla Avrupa’nın gözde kayak merkezi Palandöken’de alt yapı eksiklikleri geçen yıl kısa sürede giderildi. Sezona birkaç hafta kala başta gondol lift olmak üzere tüm tesis ve pistler bakımdan geçirildi. Kayak merkezleri için daha çok şey yapacağız.” diyen Sekmen, “Bu dağlar milletin. Millete hak ettiği hizmeti vereceğiz. Elimizde Palandöken gibi inanılmaz bir cevher var. Şimdi sıra bizde… Bu elması öyle bir işleyeceğiz ki Avrupa kayakta bizi örnek alacak” diye konuştu.  Özelleştirme İdaresi’nden devraldıktan sonra 2 ay gibi kısa bir sürede alt ve üst yapı da önemli çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, Ejder 3200 markasıyla kayak merkezinde önemli yeniliklere imza attı. 500 araçlık açık otopark, halka açık kafeteryalar ve küre restoran, pistlerde ve meydanlarda WC, tarihi mimaride mescitlerin inşa edildiği Palandöken’de sıcak ve soğuk içecek istasyonları kuruldu. Son 3,5 yıldır kapalı olan bazı pistlerin bile açıldığı kayak merkezinde 19 kilometre fiber altyapı kurulumu da tamamlandı. İki ay gibi kısa bir sürede öncelik alt yapıdaki eksikliklerin giderilmesine verildi. İlk olarak eriyen kar ve yağmur sularının bozduğu pistler elden geçirildi ve aynı sorunun bir daha yaşanmaması için tahliye kanalları oluşturuldu ve çimleme yapıldı. 

60’A YAKIN PROJE HAYATA GEÇTİ
Sekmen, Palandöken Kayak Merkezi ve Konaklı Kayak Merkezi’nde 60’a yakın projenin hayata geçtiğini söyledi. Kayak merkezlerinin sezonu başarıyla tamamladığını bu sezonda da tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Başkan Sekmen, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımların önemine dikkati çekti. Kış turizminde ortak akılla hareket edildiğini dile getiren Sekmen, “Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri’nin turizm ve spor adına daha da iyi noktalara taşınması için kayak kulüpleri ve kayak camiasıyla ortak akıl zemininde yapılan çalışmalarımız devam edecek. İstanbul’a en yakın kayak merkezi olma unvanına sahip Palandöken, bu sezonda kayak severlerin ve misafirlerin en fazla tercih ettiği merkez olacak” şeklinde konuştu.

EN GÜVENLİ KAYAK MERKEZİ
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Pistlerdeki koruma bariyerlerinin yanında 100’ü aşkın kamera ile 7/24 gözlem altında olan Palandöken’de arama kurtarma ve tahliye eylem planı hazırlandı. Tecrübeli bir ekipten oluşan arama kurtarma timinin de kurulduğu kayak merkezinde eski adı Grand Erzurum olan otel Snowdora olarak baştan aşağı yenilendi. Bu arada kayak merkezinin girişine yaptırılan görkemli giriş kapısı büyük beğeni topladı.  Bu arada sezonun tümünde Palandöken ve Konaklı’da kullanılmak üzere kontör sistemi uygulandı ve tüm fiyatlar üzerinden öğrencilere yüzde 10 indirim sağlandı.”

GALATA

Yukarı