Ana içeriğe atla

arf

Belediyelerden göze hitap eden projeler

13.02.2018 - 14:29

2019 yerel seçimleri yaklaşıyor. Belediyeler, altyapı gibi pek görünmeyen projeler kadar göze hitap eden projelere de imza atıyorlar. İşte onlardan bazıları:

KONYAALTI PLAJI TAMAMEN YENİLENİYOR
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük çalışması, Konyaaltı Sahil Projesi. Yaz sezonuna yetiştirilecek olan proje için şehrin göbeğinde yer alan plaj ve sahile paralel uzanan yol tamamen kapatılmış durumda. Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketi ANTEPE tarafından Beach Park içerisinde yer alan eski binaların tamamının yıkımı gerçekleştirildi.
Daha önce üç kez ihaleye çıkan projeye yatırımcının çıkmadığını söyleyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Tırların, kamyonların geçtiği Konyaaltı sahilini artık transit trafikten arındırıp kontrollü trafiğe geçirmek suretiyle yayalaştıracağız. Konyaaltı’nda tam bir pırlanta gerdanlık olarak halka açık yaşam alanları sağlayacağız. Bu pırlanta gerdanlık Boğaçayı Projesi ile de taç giyecek. Proje süratle devam ediyor. Hedefimiz turizm sezonuna kadar Konyaaltı Sahil Projemizi tamamlamak” diyor.
Konyaaltı Sahil Projesi’nde, sosyal ve kültürel alanlar, gezi alanları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, aktivite alanları, rekreasyon alanları, yeme-içme ve alışveriş alanları bulunuyor.

HATAY, ASİ PROJESİ İLE DAHA DA GÜZELLEŞECEK
Asi Nehri; sulama, tarım, iklim değişikliği, içme suyu, ulaşım, balıkçılık, ekolojik hayat, turizm, peyzaj düzenleme, depreme dayanıklı tarihi köprüler, bölge barışı konusunda bütünsel bir iş planıyla dünya çapında bilim insanlarıyla başlatılan bir çalıştayla ele alınıyor. ‘Asi Güzelleşiyor’ projesi, Akdeniz Havzası ve Güney Avrupa’yı da içine alan bir sorun olarak projelendirilerek BM, AB, UNESCO, Dünya Sağlık Örgütü, UnHabitat, Güney Avrupa hükümetleri ve diğer ülke ve kuruluşların hibe destekleriyle yerel değil, uluslararası proje olarak 11 ana adımda değerlendiriliyor.

BEYOĞLU’NUN VİTRİNİ TARLABAŞI OLACAK
İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden Beyoğlu ilçesi, kentsel dönüşüm kapsamındaki ‘Tarlabaşı Yenileme Projesi’ ile bambaşka bir havaya bürünecek.
Proje, Tarlabaşı’ndaki 9 yapı adasında, 20 bin metrekarelik alandaki 188’i tescilli 269 binanın, bu binaların arasındaki sokakların ve tüm altyapının yenilenmesini kapsıyor. Proje,  sadece Tarlabaşı’nı yenilemekle kalmayacak, bölgede daha güvenli, sağlıklı, yaşanabilir yeni bir yaşam merkezi oluşturarak İstanbul ile bütünleşmiş bir alan haline gelmesini sağlayacak. Proje ile küçük tarihi evler beşer-onar gruplar halinde birleştirilip tek bir blok haline getiriliyor. Bloklar oluşturulurken binaların dış cepheleri korunacak. Binaların içlerinde alışveriş merkezleri, konutlar, butik otel ve pansiyonlar olacak. Yüzde 52 konut alanı, yüzde 12 ticaret, yüzde 17 turizm ve yüzde 14 de ofis alanından oluşan projenin toplam maliyeti 500 milyon Lira.

İZMİR, KÜLTÜRPARK İLE NEFES ALACAK 
Hızlı göç alan şehirlerden biri olan İzmir için en büyük projelerden biri, Kültürpark. Büyük kısmı yurtdışından getirilen 200’den fazla ağaç ve çeşitli bitki türünün bulunduğu 421 bin metrekarelik park, şehir sakinlerinin ve misafirlerinin rahat bir nefes almasını sağlayacak. Kültürpark, bin 850 metrelik tartan pist, yüzme havuzu, spor salonu, tenis kortu, nikah salonu ile 13 bin 500 metrekarelik alanda kurulu bir lunaparkı barındırıyor. Kültürpark’ta bakım ve koruma faaliyetleri yıl boyunca süreklilik gösteriyor. Eskiden ‘İzmir Fuarı’ olarak bilinen alanda bazı binaların yeniden kullanıma kazandırılıp, bir kısmının ise yıkımının planlandığı yeni Kültürpark projesi, İzmirlilerin görüşüne sunulmuştu. Çalışmalar  fikir alışverişi düzeyinde sürdürülüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Proje tamamen bitirildiğinde Kültürpark daha yeşil, İzmir daha güzel olacak” diyor.

GAZİANTAP’E DOĞA HARİKASI EKOPARK
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, Karkamış-Nizip Taşkın Ovası Sulak Alanı’na yönelik çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Hazırlanan Ekopark Projesi ile Teras Alanı, Plaj, Su Altı Araştırma Merkezi, Rehabilitasyon Alanları ve Ekopark’ın yer alacağı 5 bin 500 dönüme doğa harikası bir mekan kurulacak.

arf

Yukarı