Ana içeriğe atla

aaa

ÇANAKKALE ‘YEŞİL’ BELEDİYE BİNASIYLA ÖRNEK OLACAK

09.05.2018 - 16:22

TÜRKİYE’NİN YARIŞMA YOLUYLA SEÇİLMİŞ İLK YEŞİL YEREL YÖNETİM BİNASI ÇANAKKALE’DE YÜKSELİYOR. ÇANAKKALE BELEDİYESİ’NİN YEŞİL YEREL YÖNETİM VE KÜLTÜR MERKEZİ BİNASI’NIN İNŞAATI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR.

Çanakkale Belediyesi’nin Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası’nın inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Bina tamamlandığında fiziki yapısı ve kullanılan teknolojiyle birlikte ülkenin yarışma yoluyla seçilen ilk ‘yeşil’ yerel yönetim binası olma özelliğini taşıyacak.
Çanakkale Belediyesi’nin yeni yönetim binası, kent halkına daha iyi bir hizmet sunmak adına tasarlandı. Eski belediye binasının günümüz koşullarında hizmet sunumuna ve taleplere yeterli kalmayışından dolayı hız kazanan çalışmalar doğrultusunda 2012’de düzenlenen “Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası ile Yakın Çevresinin Düzenlenmesi Ulusal Mimari Proje Yarışması” ile süreç başlatılmış oldu.

ENERJİSİ GÜNEŞ, RÜZGÂR VE TOPRAKTAN
Eski belediye binasının bulunduğu alanda yükselen ‘Yeşil’ bina, enerji kaynaklarını güneş, rüzgâr, toprak gibi doğal kaynaklardan sağlayacak. Ayrıca nerji israfını engelleyecek ve tüm belediye birimlerini de aynı çatı altında toplayacak. Projeyle birlikte halkın kullanımına açık Kültür Merkezi ile yeni bir kent meydanı Çanakkale’ye kazandırılmış olacak.
Toplam 27 bin 83 metrekare kapalı alana sahip yapının zemin altı birimleri kapalı otopark alanı, 2 adet çok amaçlı salon ve 390 kişilik nikâh salonu bölümlerinden oluşuyor. Zemin üstü birimleri ise 60 üye ve 85 dinleyici kapasiteli meclis salonu, kent meydanı girişli sanat galerisi ve diğer müdürlük ünitelerini kapsıyor.
Projedeki açık ofis düzenlemesi, çok sayıda odadan oluşan çalışma mekânlarına göre az sayıda ve daha fazla alandan oluştuğu için ısıtma ve aydınlatılma kolaylığı açısından da birçok fayda sağlıyor. Bu bölümlerde bulunan açılabilen pencereler sayesinde mikro klima etkisiyle çalışma ortamlarının ferahlığının doğal yollardan artırılması hedefleniyor.

2018 SONUNDA TAMAMLANACAK
Alt zemin kattan itibaren tüm yapı koridorlarının üzeri cam çatıyla kapatılacak ve kullanılan atriyum sayesinde binanın tamamı gün ışığından direkt fayda sağlayacak. Çatı camına yerleştirilmiş yarı geçirgen fotovoltaik paneller, bina için elektrik üretmek ve güneş ışınlarının içeri kontrollü bir şekilde girmesine olanak yaratıyor. Çelik makaslar arasına yerleştirilen hareketli ahşap paneller ses yansımalarını minimuma indirmek, akustik konforu sağlamak ve güneş ışınlarını kontrol altına almak amacıyla kullanılıyor. En alt katta bulunan bitkiler ise CO2 gazı absorbe etmeye faydalı olmak ve aynı zamanda ses yutucu olarak akustik konfora yardımcı olmak amacıyla doğal ışığı direkt alması sağlanacak biçimde yerleştirilecek.
Bina çatısında oluşturulan saçaklar hem yapısal bütünlüğü sağlayacak hem de kullanıcılara gölge alanlar oluşturacak. Otoparklar bodrum katlarda bulunacak. Arazinin kuzeyinde oluşturulan açık bisiklet parkları ve soyunma/duş odalarından da meydana ve belediye binasına ulaşım sağlanacak. Yapımı devam eden Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür merkezi Binası’nın 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.
 

arf

Yukarı