Ana içeriğe atla

autorola

Dünyanın en iyi su kaynağı burada!

19.01.2018 - 09:31

Dünya üzerinde en iyi değerlere sahip termal kaynak niteliğini taşıyan Haymana Kaplıcaları’nın kapılarını turizm dünyasına açan Grannos Thermal Hotel&Convention Center adına görüştüğümüz Genel Müdür Hüseyin Çiçek, “Çok yer gezdim, gördüm, fakat iddia ediyorum alternatif tıp ve gerçek tedavi açısından en şifalı suya sahibiz diyebilirim” açıklamasını yaptı.

Grannos Otel hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Yıl içerisinde ortalama doluluk oranınız nedir?
Haymana’nın tek 5 yıldızlı oteliyiz. 215 oda ve 600 yatak kapasitesine sahibiz. 80 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan otelimizin 42 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. SPA merkezimiz 9 bin metrekarelik büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük SPA ve termal alanına sahip. Ayrıca, Ankara Haymana Devlet yolu açılınca Türkiye’de bir ilk olan termal detox merkezimiz de hizmete girecek. Convention merkezimiz ise 6 toplantı salonu ile bölgemizin en büyük kongre merkezidir.
Yapısal olarak otel yatırımı tamamlanmış olsa bile, reklam ve tanıtım olarak yatırımlarımız devam ediyor. Bu sebeple şimdilik yıllık doluluk oranımız yüzde 50 oranında devam etmektedir. Ekim ve nisan ayları döneminde doluluklar artmakta, Ramazan dönemi ve yaz aylarında konaklama dolulukları düşmektedir. Fakat günü birlik yüzme, eğlence ve termal kür havuzlarından, fitness, tuz odası, sauna, hamam gibi aktivitelerden yararlanmaya gelen misafirlerimiz oluyor.

Haymana ve termal suyu hakkında neler düşünüyorsunuz? Tanıtım yeterli mi? Bunun için neler yapılabilir?
Şahinler olarak Haymana’ya böylesi devasa bir tesis yapmamızın nedeni, Haymana Belediyesi, T.C. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoleji Hidroklimatoleji Anabilim Dalı Prof. Dr Zeki Karagülle ve Doç. Dr Mine Karagülle tarafından onaylanmış termal su analiz raporlarının bulunmasıydı. Haymana’nın suyu jeotermal değil, termal sudur.  Birçok il ve ilçede jeotermal suyun sıcaklığı 75 veya 80 derece seviyesindedir. Fakat Haymana’nın suyu; kuyu çıkışı 44.6 derece, otele yer altı gelişi, kür havuzumuza hiçbir işlem yapmadan dökülmesi 41- 42 derece. 
En büyük sorunlardan birisi tanıtım... Haymana’da maalesef yeterli tanıtım yapılamamış. Topyekün bir tanıtım yapamamanın eksikliğini çekiyoruz. Tüm otelciler, esnaf ve mülk amirleri olarak yurt dışına da uzanan bir tanıtım ve reklam kampanyası düzenlememiz lazım. Suyumuz kesinlikle söylüyorum Fransa’nın suyundan daha zengin minerallere sahip dünyanın en iyi suyu. Çok yer gezdim, gördüm, fakat iddia ediyorum alternatif tıp ve gerçek tedavi açısından en şifalı suya sahibiz diyebilirim. 

Otelinize gelen müşterilerin Haymana adına memnun olduğu veya şikayetçi olduğu konular neler?
Haymana ile ilgili elbette sosyal etkinlikler ve çevre düzenlemeler bazında belli şikayetler var. Ayrıca Çal Dağı, Mangal Dağı Şehitliği gibi tarihi yerlerin ziyarete henüz açılmaması, daha otantik ve yerel ürünlerin satıldığı alışveriş caddelerinin olmaması vb. şikayetler söz konusu. Ancak, bu konuyu aşmak için gerekli girişimler yapılıyor. Belediyenin ve bizim bir takım projelerimiz var; gölet çevresinin rekreasyon alanına çevrilmesi ile yürüyüş yolları, bisiklet yolları ve bir balık tutma etkinliği alanı yapılması bu projeler arasında yer alıyor.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Haymana’da, üniversite ve yüksekokullarda turizm bölümleri açılmalı. Haymana’nın bir sağlık kenti, bir sportif kamp merkezi olabilmesi için tüm kurumların, sivil toplum örgütlerinin, belediye ve otelcilerin el ele vererek birlik olması gerekiyor. Haymana’nın bir Kemer, bir Belek olabilmesi için hiçbir eksiği yok. Sadece tüm benliğimizle buna inanmamız ve bu doğrultuda çalışmamız gerekiyor.

autorola

Yukarı