Ana içeriğe atla


BANNER

DÜNYANIN EN SICAK KENTLERİ

09.10.2019 - 15:03

YAZ AYLARINDA DÜNYANIN BAZI BÖLGELERİNDE HAVA SICAKLIĞI OLDUKÇA ARTIYOR. İNSANLARIN BU BÖLGELERDE SICAK HAVALAR YÜZÜNDEN BUNALDIĞINI HATTA DIŞARI ÇIKMAKTA ZORLANDIĞI GÖRÜYORUZ. DÜNYANIN EN SICAK ŞEHİRLERİ, SICAĞI SEVEN KİŞİLER İÇİN BİLE ZAMAN ZAMAN CAN SIKICI OLABİLİYOR.

TİRAT ZVİ, İSRAİL
İsrail’de Beit She’an Vadisi’nde yer alan Tirat Zvi kenti, dünyanın en sıcak yerleşim yerleri arasında. Ürdün Nehri’nin yakınında olmasına rağmen hava sıcaklığının yıl boyunca düşmediği bu bölgede 1942 yılının Haziran ayında ölçülen 53.8 derecelik hava sıcaklığı o döneme kadar Asya kıtasında ölçülen en yüksek sıcaklık değeri olarak kaydedildi.

DALLOL, ETİYOPYA
Dallol, Etiyopya’da Afar Çöküntü bölgesindesindedir. Bu bölge aynı zamanda dünyada kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı ortalamasının görüldüğü yer olarak kayda geçmiştir. 1960 ve 1966 yılları arasında gündüzleri ortalama 37 derecede seyreden hava sıcaklığı yıl boyunca ortalama 35 derece olarak ölçülmüştür. Yıl boyunca devam eden yüksek hava sıcaklığı nedeniyle bu bölgede kış ya da soğuğa dair hiçbir iz bulunmuyor. 1960’lı yıllara kadar madencilikle geçinen bölge halkı olumsuz hava koşullarına daha fazla dayanamadığından şehri terk etmiştir. 

RUB‘AL KHALİ ÇÖLÜ, ARABİSTAN YARIMADASI
Suudi Arabistan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’i de içine alan bölgede konumlanan, dünyanın en büyük kum çölü olan Rub’al Khali, yüksek hava sıcaklığı ve sıfır nem oranıyla bir hayli yüksektir. 56 dereceyi aşan hava sıcaklıklarının görüldüğü çölde yıllık yağış miktarı 3 santimetreden daha az.

arf

Yukarı