Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

EN ÜST DÜZEYDE HİJYEN...

17.01.2017 - 11:10

APlus Entegre Tekstil Yıkama Fabrikası Direktör Yardımcısı Mete Han Ünalan, “Aplus olarak sağlık hizmetlerinin her aşamasında oluşabilecek risklere karşı dünyadaki en iyi teknolojileri ve en yeni uygulamaları hayata geçiriyoruz” dedi.

APlus Entegre Tekstil Yıkama Fabrikası Direktör Yardımcısı Mete Han Ünalan, tekstil yıkama fabrikalarının hastane tekstili üzerine uzmanlaştığını söyleyerek, “Bu nedenle en üst düzeyde hijyen bizim için en önemli ve öncelikli kriter. Sağlık hizmetleri sektöründe kullanılan tekstillerin mümkün olan en yüksek hijyen standartlarına göre işlenmesi gerekir. APlus olarak sağlık hizmetlerinin her aşamasında oluşabilecek risklere karşı dünyadaki en iyi teknolojilerini ve en yeni uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Bu sistem, yıkanmış tekstillerin hijyenik, uzun ömürlü ve ilk günkü gibi muhafaza edilmesini garanti ediyor” dedi.

GÜNLÜK 27 TON ÇAMAŞIR YIKAMA KAPASİTESİ
6 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu olan tekstil yıkama fabrikalarının günlük olarak 27 ton çamaşır yıkama kapasitesine sahip olduğu bilgisini veren Ünalan, “Türkiye’nin ilk ve tek entegre tekstil yıkama fabrikası olmasının yanı sıra Avrupa’da da kullanılan sistem anlamında 3. en büyük tekstil yıkama fabrikası konumundayız. Full otomasyon sistemlerinin en önemli geri dönüşü elbette ki verimlilik faktörü. Süreçlerin daha kısa sürelerde tamamlanması, daha yüksek kapasitelerde çalışma imkanı sunuyor. Ayrıca bizim gibi yüksek hijyen gerektiren alanlar için elle teması sıfıra yakın bir düzeye getirmesi önemli bir kriter” diye konuştu.  
Tekstil yıkamanın özen gerektiren sektörlerin başında geldiğine değinen Ünalan, “Ancak hastane tekstili sözkonusu olduğunda çok daha farklı ve dikkat gerektiren bir süreç devreye giriyor. Fabrikamız, kirli ve temiz tekstilin ayrıştırılmış olarak işlenmesi ilkesi üzerine kurulu. Kirli ve temiz tekstil hiçbir şekilde bir arada bulunmuyor. Tamamen izole edilmiş kirli bölümünde türlerine göre ayrıştırılan tekstiller, yıkama sistemine torba sistemi ile aktarılıyor ve hiçbir şekilde işlenmiş temiz tekstil ile teması bulunmuyor. Temizlenmiş tekstil işlemleri tam otomasyon sistemi ile gerçekleştirilerek devamında otomatik paketleniyor ve ilgili hastanelere sevkiyatı yapılıyor” şeklinde konuştu.

“EN ÖNEMLİ NOKTA ENERJİ YÖNETİMİ”
Sağlık tekstili yıkamasında en önemli nokta enerji yönetimi olup, iyi bir temizlik işlemi kimyasal etki, mekanik etki, sıcaklık ve zaman sıralaması ile yapılıyor. Bu faktörlerden birinin azalması durumunda diğer bir faktörün artırılması hijyen performansı açısından gerekli” şeklinde konuştu. 
APlus olarak teknolojinin firmaların gelişiminde önemli bir rol oynadığına inandıklarının altını çizen Ünalan, şöyle devam etti: “Bu nedenle en son teknoloji ürünlerini deneme ve hayata geçirme konusunda öncü kurumlardan birisiyiz. Bu anlamda hem dünyada yaşanan gelişmeleri hem de sektörümüzü yakından takip ediyoruz. APlus Entegre Tekstil Fabrikamızda; saatlik bin 800 kg yıkama kapasitesine sahip tünel yıkama makinesi, bariyer özelliği olan ve saatte 575 kg’lık yıkama kapasitesine sahip konvansiyonel makinelerimiz, kurutma işlemi için otomasyon ve konvansiyonel sisteme bağlı olarak 60 kg ve 70 kg aralığında değişen kurutma makinelerimiz bulunuyor.

yurtiçi

Yukarı