Ana içeriğe atla

autorola

EXPO 2021’İN GALİBİ HATAY

19.01.2018 - 09:50

Hatay, Dünyada Olimpiyat Oyunları ve FIFA Dünya Kupası’nın ardından 3. büyük organizasyon olarak kabul edilen EXPO’yu, Antalya’dan sonra Türkiye’ye getiren ikinci şehir oldu.  Dev fuar için Avustralya ve Çin gibi ülkelerin şehirleriyle yarışan Hatay, rakiplerini geride bırakarak büyük bir başarıya imza attı.

HATAY 2021 BOTANİK EXPO’SUNU ALDI
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Düsseldorf şehrinde Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği’ne (AIPH) yaptığı son sunumun ardından karar verildi. Dünyanın sayılı ülkeleri ve şehirleriyle yarışan Hatay, B1 kategorisi olarak adlandırılan Botanik Expo’sunu 2021 yılında düzenlemeye hak kazandı.
8 bin 500 yıllık tarihinde dünyada yaşayan 23 medeniyetin 13’üne ev sahipliği yapan ve 3 semavi dinin yıllarca, sevgi barış ve kardeşçe bu topraklarda yaşadığı, o tarihten günümüze kadar geçen binlerce yıl sonra medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay, bu kez EXPO ile uluslararası arenada kendini bir kez daha kanıtlayacak. 

300 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILACAK
Dev fuarda “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla dünya standartlarında hazırlanacak 300 dönümlük botanik bahçesinde 800’ü tıbbı aromatik bitki, 300’ü ise endemik bitki olmak üzere 3 bin 500 bitki çeşidi 6 ay boyunca Hatay’da yerli ve yabancı turistlere sergilenecek. Ayrıca olimpiyatlar seviyesinde yapılacak organizasyon, Hatay’a 300 milyon TL yatırım kazandırmış olacak ve kenti en az 2,5 milyon ziyaretçi çekecek. Fuar, kente sosyo-ekonomik olarak katkılar sağlayarak şehrin yaşam kalitesinin artmasına da yardımcı olacak.

HATAY YENİDEN ŞEKİLLENECEK
Hatay dünya pazarına açılmak için büyük bir fırsat olan EXPO 2021 ile kültürel, turizm, sosyal ve ekonomik değerlerini tüm dünya ülkelerine tanıtacak. Ülkeler ve şehirlerarası iş birliği, ithalat ve ihracat kapılarını sonuna kadar açmak için bir fırsat ortamı yaratılacak. Dev fuar ile Türkiye ve Hatay’a önemli katkılar sağlanacak,  şehir yeniden şekillenerek dünyanın en cazip merkezlerinden biri haline gelecek.

“TARİHİ DOKUMUZU AYAĞA KALDIRMAMIZ LAZIM”
EXPO 2021’in Hatay’a çok şey katacağının altını çizen Başkan Savaş, “Biz EXPO’dan Hatay adına umutluyuz. EXPO sadece Hatay’ın değil tüm Güneydoğu’nun en azından ev ödevimizi daha hızlı yapmamızı sağlayacak. Çünkü şu anda Hatay’ın altyapısı ve yollarını hesapladığınız zaman bize yaklaşık 20 yıl lazım. Belki de biz bu sorunları EXPO tarihine kadar çözmüş olacağız. EXPO zamanı gelene kadar bizim Asi Nehri’ni düzeltmemiz, tarihi dokumuzu ayağa kaldırmamız, ayrıca ulaşım sektörümüzü bir yerlere getirmemiz ve turizmle ilgili altyapıları bitirmemiz lazım. Bize Antalya’daki EXPO’ya harcadıkları paranın 6’da birini versinler, biz gerisini hallederiz. Devletimizden de Hatay’ın insanları olarak destek bekliyoruz. Hatay halkı kendine düşeni yaptı, devletimizin de kendi üzerine düşen görevi yapmasını istiyoruz” dedi.  

EXPO 2021 MEDENİYETLER BAHÇESİ ADI ALTINDA YAPILACAK 
Sözlerine EXPO 2021 için yer belirlediklerinin altını çizerek devam eden Başkan Savaş, “Antakya Defne sınırlarının hemen üzerinde Doğanköy ve Kisecik arasında 200 dönümlük bir arazimiz var. İlk yer burası olsun dediler. İkinci yer de İskenderun, Arsuz, Belen’in ortasında kalan Karaağaç mevkiinde 170 dönümlük bir yer” şeklinde konuştu. Savaş, “Hatay gelinlik bir kız gibi vitrine çıkacak. Altyapısı iyi olmalı. Asi’nin güzelleşmesi lazım, tarihi dokunun restorasyonunu, ulaşımı düzeltmek lazım. EXPO botanik alanda olduğu için Hatay’da organik tarımı, aromatik bitkilerin üretimini, pazarlamasını, markalaşma sürecini yapmamız şart.  Kentimiz, Asya ve Avrupa’daki en iyi bitki örtüsüne sahip. Aynı zamanda çiçek konusunda da dünyada ender yerlerden bir tanesi. Biz tüm bunları dünya ile paylaşmak istiyoruz. İste o yüzden ‘Medeniyetler Bahçesi’ adı altında EXPO 2021’i yapacağız” dedi.

autorola

Yukarı