Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

GEÇMİŞİ İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ

19.01.2018 - 09:58

Payas bölgesinde yerleşimin neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu dile getiren Payas Belediyesi Başkanı Bekir Altan, stratejik açıdan oldukça önemli olan yerleşim yeri ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Payas bölgesinde yerleşimin neredeyse insanlık tarihi kadar eski olduğunu dile getiren Payas Belediyesi Başkanı Bekir Altan, “Anadolu’yu Suriye ve Ortadoğu’ya bağlayan en kullanışlı yol güzergahı üzerinde olması sebebiyle tarihin her döneminde Payas bölgesi stratejik bakımdan önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. Payas’ın eski çağlardaki adı Baias’tır. Sonraları Bayyas, Bayas ve son olarak da bu günkü hali olan Payas adını almıştır. Antik çağlara ilişkin elimizde çok fazla kayıt yok. Ancak Karbeyaz bölgesindeki yoğun mezarlardan Payas’ın Hititler döneminde önemli bir şehir olduğu sonucunu çıkarıyoruz” dedi. 
Payas’ın tarih boyunca çok önemli savaşlara sahne olduğunu söyleyen Altan, “Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Payas Çayı (Deliçay) Hatay ile sınır hattı olmuş ve Payas kısa bir süre Seyhan (Adana) iline bağlı bir sınır kasabası kimliğine bürünmüştür. Hatay meselesine büyük önem veren Atatürk, sağlık sorunlarının son safhada olduğu 1938 yılında Dörtyol’a gelmiş, Hatay meselesine ilişkin istihbarat çalışmalarını bizzat Payas kalesinde hazırlanan odasından takip etmiştir.
1939 yılında Hatay’ın Anavatana katılımıyla Payas Hatay’a bağlanmıştır. 1970’li yıllara kadar bir tarım ve bahçecilik beldesi olan Payas Demir Çelik Fabrikası’nın kurulmasıyla bir anda büyümüş, 7 binlerde olan nüfusu 35 binlere adeta fırlamıştır. O günden bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyen Payas 2013 yılında ilçe olmuştur. Bu gün sanayi ve ticarete dayalı ekonomisi, tarihi ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin gözde ilçeleri arasında yer almaktadır” açıklamasını yaptı.

SOKOLLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ 
İstanbul, Halep, Şam ve Hicaz yolu üzerinde, Hac ve İpek Yolu kervanlarının kesiştiği noktada yer alan bir menzil külliyesi olarak inşa edilen Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi hakkında bilgi veren Altan, “Bu eser, devrin kudretli sadrazamı Sokollu Mehmet Pasa tarafından 1574 yılında Mimar Bası Mimar Sinan’a yaptırılmıstır. Payas’taki Külliye, Türk-İslam Mimarisi’nin en güzel ve en güzide eserlerinden birisidir. İnşa tarihi, Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ dediği Edirne Selimiye Camii ile eş zamanlı olması sebebiyle, bu nadide eser onun mimarlık birikiminin bir özetidir. Payas, İpek Yolu ile Haleb’e gelen malların denize ulaştığı bir liman olarak, Kıbrıs ve Akdeniz ülkelerine sevk edildiği yerdi. Külliye, bu güzergahı kullanan Hacı Kervanları ile ticaret kervanlarının, limanın ve askeri birliklerin emniyetini sağlamak ve konaklamalarını karşılamak amacıyla II. Selim’in saltanat döneminde inşa edilmiş, Anadolu’nun en büyük külliyesidir. 
Külliye, 13 bin metrekarelik bir alana oturmuştur, Külliyeyi oluşturan ana omurga, kuzey-güney doğrultusunda 48 dükkanlık ‘Arasta’dır. Arasta doğusundan ‘Han’, ‘Tabhane’, ‘İmaret’e açılırken, batısından ise medresesi içinde bulanan ‘Cami’, ‘Sübyan Mektebi’ ve ‘Kale’ye açılmaktadır. Yine Arasta içerisinden ulaştığımız batı kanadında bulanan ‘Çifte Hamam’ ise külliyenin yapı grubunun tamamlayıcı bölümüdür. Arasta’nın tam ortasında bulanan ‘Dua Kubbesi’ bütün yapıları kuzey-güney ve doğu-batı ekseninde birleştiren yapı öğesi olmuştur. Külliyenin günümüze sağlam olarak gelen bir tane kitabesi bulunmaktadır” dedi. 

CİN KULE
Payas’ta bir Osmanlı şehri oluşturmak için inşa edilen çekirdek yerleşim dokusunun son büyük yapısını teşkil eden Cin Kule’ye yönelik bilgi aktarımında bulunan Altan, “Düşman gemilerinin taarruzuna karşı koymak ve Payas Kalesi’nin müdafaa gücünü artırmak için kale ile liman arasına, 3 bin 600 metrelik görüş açısına sahip bir karakol kulesinin limana hakim bir nokta üzerine inşa edilmesine karar verilir.
1577 yılında Babıali, Üzeyr Beyi ve Kadısına gönderdiği talimatla, limanın uygun görülen bir yerine, İstanbul Saray Burnu karşısında bulunan Kız Kulesi üslubunda metin bir kule yapılarak, içine dört top ile yeteri kadar hisar eri konulmasını emretmiştir. Bu hükmün gönderilmesinden sonra, kulenin inşasına başlanmıştır. Evliya Çelebi kule için gözlemlerini şöyle dile getirmiştir: ‘İskele kulesi yuvarlak ve sağlam bir kule olup üzerinde kale koruyucuları gece gündüz gözcülük ederler, çünkü gümrük buradadır.’ 
Cin Kulesi’nin 2016 yılında belediyemiz ve Doğu Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) hibesi ile restorasyonu tamamlanmıştır” açıklamasını yaptı. 

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK ÜCRETSİZ STEM EĞİTİMİ VEREN MERKEZİ PAYAS’TA KURULDU
“Hatay il sınırları içerisinde bulunan bir ilçe olan Payas’ta, geleceğin rekabet dolu dünyasında fark yaratacak; yaratıcı, kendine güvenen, 21. yüzyılın becerileriyle donanmış bireyler yetiştirme hedefimiz vardı” diyen Altan, bu amaçla Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz STEM eğitimi veren Payas STEM Merkezi’nin kurulumunun yapıldığını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: 
“Payas STEM Merkezi; Türkiye’de öğrencilere birebir eğitim veren (STEM yaklaşımı ile), ücretsiz, belediye bünyesinde ilk ve tek kurumdur. İlkokul 3. sınıftan başlayarak ilk, orta ve lise öğrencilerine eğitim vermekteyiz. Öğrenciler okul ve kurs saatleri dışında kalan zamanlarında matematik, fen bilimleri ve robotik kodlama eğitimi almaktadırlar. Ayrıca tatil dönemlerinde yaptığımız kamplarda ve ihtiyaç duyulması halinde üniversite öğrencileri ve öğretmenlere de eğitimler veriyoruz. Payas Belediyesi olarak STEM merkezimizde; bilim, mühendislik, yazılım, akıl oyunları, astronomi alanlarında geleceğin bilim adamlarının yetişmesi için çocuklarımızda alt yapı oluşturmak en büyük hedefimizdir.
Payas STEM Merkezi’nde STEM yaklaşımı bir bütün içerisinde ele alınarak, öğrencilerimize matematiksel modelleme, bilimsel sorgulama, proje tabanlı öğrenme, bilgi işlemsel düşünme sınıflarında bütünleştirici eğitimler veriyoruz. Bir ana disiplini konu alırken en az bir diğer STEM alanını da dersin içeriğine katıyoruz. Ana kök matematikteyken yan dallardan birisini mühedisliğe, fen bilimlerine, kodlamaya ya da sanatsal tasarıma koyabiliyoruz. Böylelikle disiplinler arası (multi disipliner) bir yaklaşım ile eğitim içeriğini zengin hale getirerek daha kalıcı öğrenmeyi sağlamış oluyoruz. Öğrencilerimize grup olmayı,  multidisipliner bir yaklaşımla günlük hayatlarında ki sorunlara çözüm bulmayı, teknolojiyi gerekli ve faydalı şekilde kullanmayı,  evrenin saf matematiğini, gözlemi, deney yapmayı, geleceklerini kodlamayı,  iletişim becerilerini geliştirmeyi, yarının değil, 20 yıl sonrasının ihtiyaçlarını karşılayacak bireyleri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bunları yaparken de eğitimde fırsat eşitliğini göz önünde tutuyoruz. Bunun yanı sıra öğrencilerin değerli vaktinde kendini geliştirmeleri için özenle seçilmiş stratejik zeka oyunlarının oluşturduğu akıl oyunları sınıfı; öğrencilerimizin özgür bir şekilde istedikleri kitabı seçerek, düzenli olarak okuyup kendilerini geliştirme ve araştırma yapmaları için kelimeler dünyası sınıfı ve her ay düzenli olarak belirli bir statüye gelmiş, toplum içinde saygın bir konumda bulunan, öğrencilerimizin ufkunu geliştirip, gelecek adına onlara yön verebilecek bir konuğumuzu öğrencilerimizle buluşturup, tecrübelerini dinlediğimiz ‘Bir Büyüğümüz Köşesi’ bölümleri de bulunmaktadır.”

“Geleceği Kurgulayan Öğrencilerimizin Gelişimini Sağlıyoruz”
“Payas STEM Merkezi’nde donanımlı öğretmenlerimizin uyguladığı disiplinler arası bir anlayış ve alışılmışın dışında bir eğitimle geleceği kurgulayan öğrencilerimizin gelişimini sağlıyoruz” diyen Altan, “Bilginin paylaşılması gereken bir zenginlik olduğuna inanıyoruz. Yaparak, yaşayarak, çalışarak ülkemize ve insanlığa faydalı olmak çabasındayız. Öğrencilerimizin başkalarının tasarladığı değil, kendilerinin tasarladığı bir dünyada yaşamasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

PAMEK (PAYAS BELEDİYE MESLEKİ KURS MERKEZİ)
PAMEK hakkında da bilgi veren Altan, “Payas halkının mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek, spor faaliyetlerini desteklemek, meslek kazanmalarını sağlamak, gelir elde etmelerinde katkıda bulunmak ve istihdam edinmelerini artırmak amaçlı kurulmuş örgün eğitimi tamamlayıcı bir yaygın eğitim organizasyonudur. Kurslar Payas Belediyesi ve Payas Milli Eğitim işbirliği ile düzenlenmekte olup, Payas Halk Eğitimi bünyesinde açılmaktadır. Tüm kurslarda M.E.B. onaylı sertifika verilmektedir” dedi.  

GALATA

Yukarı