Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

HATAY MUTFAĞI’NA UNESCO’DAN BÜYÜK ÖDÜL

19.01.2018 - 09:48

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ı ulusal ve uluslararası arenada zirveye taşımaya devam ediyor. Kenti her alanda hak ettiği değere kavuşturmak isteyen Başkan Savaş’ın girişimleri yine başarıya ulaştı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağının birbirinden eşsiz lezzetleri tescillenmiş oldu. Kültürel miras ürünlerine değer veren ve onların korunup yaşatılmasını önemseyen Başkan Savaş’ın çabaları ile bu anlamlı ödüle kavuşan Hatay, dünya mutfakları arasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Mutfağındaki 600 çeşit yemek ve tatlının yanı sıra bu mutfak kültürünün yaşatılmasını başaran medeniyetler şehri Hatay, Gaziantep’ten sonra bu ödüle layık görülen ikinci Türk şehri oldu. Eşsiz tatlarında her medeniyetin izini taşıyan Hatay Mutfağı’nın gelecek kuşaklara aktarılması için uzun yıllardır emek sarf eden HBB Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO’nun Hatay hakkında aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

“FARKLI MEDENİYETLERİN TATLARINI TANITMAK GÖREVİMİZ”
Hatay Mutfağı’nın UNESCO tarafından taçlandırıldığını ifade eden Başkan Savaş, “Hatay mutfağı dillere destan lezzetleriyle bu ödülü hak ettiğini kanıtlamış oldu. Yol, asfalt, parke, park bahçe gibi rutin işler her ilin kendine özgü çalışmaları olduğu gibi herkes tarafından yapılabilir ve orada yaşayan vatandaşlar tarafından kabul görür. İlinizi dünya markası haline getirdiğiniz zaman bu ülkenizin tanıtımına katkı sağlayacağı gibi o ilin esnafına, turizmine ve halkına katkı sağlayacak ve diğer illerden farklılığınızı gösterecektir. Farklı medeniyetlerin tadını, hikayesini içinde barındıran yemeklerimizi tanıtmamız hepimizin görevi. Biz de bu görevi yerine getirmek için üzerimize düşen sorumluluğu fazlasıyla yapıyoruz. Bu ödülün kültürel turizmimize renk katarak şehrimize pozitif etki edeceğini düşünüyorum. Kültür değerlerimizi yaşayıp, yaşatmak için artan sorumluluğumuzla çalışmaya devam edeceğiz. Bu gurur hepimizin... Bu anlamlı ve kıymetli ödül şehrimize ve hemşerilerimize hayırlı olsun” dedi.

GALATA

Yukarı