Ana içeriğe atla

aaa

Hollandalılar Türkiye’yi özledi

09.03.2018 - 16:36

Hollanda ve Türkiye arasındaki turizm ilişkileri yeniden canlanma eğilimine girdi. Turizmciler, “Hollandalılar Türkiye’yi özledi” sloganıyla tanıtımlara başlarken; Türkiye Otelciler Birliği, bu yıl Hollandalı turist sayısında yüzde 20 civarında artış beklendiğini açıkladı.

Hollanda ve Türkiye arasında siyasi ilişkiler henüz tam olarak düzelmese de Hollanda turizm pazarı normalleşme yoluna girdi. Hollanda pazarına yönelik çalışan turizmciler, “Hollandalılar Türkiye’yi özledi” sloganıyla tanıtımlara başlarken, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) bu yıl bu pazarda yüzde 20 civarında artış beklendiğini açıkladı.
TÜROB, Hollandalı turistlere yönelik mevcut durumu ve öngörülerini, hazırladığı bir raporla ortaya koydu. Raporda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2016 yılında ülkemizi ziyaret eden Hollandalı sayısı 906 bin iken, 2017’de yüzde 12’lik düşüşle bu sayının 799 bin kişi olduğu hatırlatıldı. 2017 yıl sonu verilerine göre, İstanbul’a gelen Hollandalı turist sayısı ise 253 bin olurken, bir önceki yıla göre yüzde 2.7 düşüş gözlendi. 

TÜRKİYE 6. SIRADA  
TÜROB’un raporunda, Hollanda’nın en önemli tur operatörlerinden Corendon’un kısa süre önce gerçekleştirilen Utrecht Turizm Fuarı süresince Türkiye satışlarını öne çıkardığı belirtildi. Raporda, Corendon’un çıkarmış olduğu yayınında da “Türkiye geri döndü” başlığı ile Hollandalıların son iki yıldır Türkiye’yi, Türkiye denizlerini, ‘Her Şey Dahil’ sistemini ve hizmet kalitesini özlediklerini vurguladığına dikkat çekildi.
2016 yılında Hollandalıların 17.9 milyon yurt dışı seyahati gerçekleştirdiği ve toplam 12.6 milyar Euro harcama yaptığı kaydedilen raporda, Hollandalıların tercih ettikleri destinasyonların ise Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye olarak sıralandığına dikkat çekildi.  

HER BÖLGE AYRI TANITILMALI 
Raporda, Hollanda’nın Türkiye açısından özellikle güney kesim destinasyonları için önemli bir pazar olduğu, ancak kültür ve iş turizmi için İstanbul’un potansiyelinin verimli kullanılamadığına dikkat çekildi. Raporda, özellikle büyük hacimli fuarlarda, tedarik eden katılımcı sayısı gözetilmeksizin İstanbul, Kapadokya, Antalya gibi destinasyonların bir marka olarak ayrıca tanıtımının sağlanması gerektiği ifade edildi. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçiler arasında Hollanda’nın pazar payının yüzde 2.4 olduğu da belirtildi.

arf

Yukarı