Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

LALELİ ORTADOĞULU MİSAFİRLERİ AĞIRLIYOR

07.03.2017 - 17:23

Laleli Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, Laleli’ye önceki yıllarda Rus turistlerin geldiğine değinerek, “Ruslar gidince Laleli, Ortadoğu’ya yöneldi. Ortadoğu pazarında yüzde 40 kapasiteyle yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Laleli Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz, İstanbul’daki otelciler olarak 2016’yı yüzde 60 oranında kayıpla kapattıklarını söyleyerek, “2016’da turizm sektörü açısından dibin de dibini gördük, yani 2016 yılı hiç iyi geçmedi. Personel çıkararak, masrafları kısarak, 2016 yılında ayakta durmaya çalıştık. 2017 yılında tabii ki herşey daha iyi olur düşüncesiyle hareket ediyoruz. Ocak-Şubat rezervasyonlarımız hiç iyi değil. Ama Mart-Nisan rezervasyonlarına bakıp, ona göre yolumuza devam edeceğiz. 2017’den kar beklentimiz kesinlikle yok, tek hedefimiz ayakta kalabilmek” dedi.
Turizm sektöründeki sorunlara da değinen Akyüz, “Bakanlıklar içinde en az pay Turizm Bakanlığı’na ayrılmış durumda. Yurtdışında tanıtımlarımız çok zayıf. İmajımız çok kötü. Biran önce bu kötü imajdan sıyrılıp, eski halimize dönmemiz lazım. 2014-2015 yılında gördüğümüz o yüksek fiyatları ve karlılığı, 2020 yılına kadar göremeyeceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

“İSTANBUL’UN YENİ OTELE İHTİYACI YOK”
İstanbul’un 2020 yılına kadar yeni otele ihtiyacı olmadığını savunan Akyüz, “Laleli’de çok hızlı otel açılıyor. Kriz olduğu zaman artık yeni oteller açılmayacağı düşüncesindeydim. Çünkü yeni otellerin açılması bizi daha büyük krize sokabilir, daha büyük işsizliğe götürebilir. Krizin bu kadar uzamasını beklemiyordum. Artık eski küçük oteller açılmıyor. Ama hala büyük yatak kapasiteli zincir oteller açılıyor. Artık yeni otel açılmaması lazım” şeklinde konuştu.
Laleli’ye önceki yıllarda Rus turistlerin geldiğine değinen Akyüz, şöyle devam etti: “Önceden Ukrayna ve Rusya pazarı, Laleli’yi doldurur ve beslerdi. Ruslar gidince Laleli Ortadoğu’ya yöneldi. Ortadoğu da şu anda azaldı. Gezi olaylarından sonra zaten Avrupa kalmadı. Sadece Ortadoğu pazarı da Laleli’yi dolduramadı. Ortadoğu’da yüzde 40 kapasiteyle yolumuza devam ediyoruz. Şu anda Ortadoğu’dan başka müşterimiz yok.”   
 

yurtiçi

Yukarı