Ana içeriğe atla

autorola

Mardin’de 1 yılda hizmet rekoru kırıldı

19.01.2018 - 09:37

Mardin Büyükşehir Belediyesi, vatandaşları kaliteli yaşam standartlarına kavuşturmak için hizmette sınır tanımıyor.

İçişleri Bakanlığı’nca Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Vali Mustafa Yaman, görevlendirme ile farklı etnik grupların tarih boyunca bir arada yaşadığı, medeniyetler şehri Mardin’in hak ettiği ve özlemle beklediği belediye hizmetleriyle buluşması için hummalı bir çalışma başlattı.
Turizmin parlayan yıldızı olan kentte, temizlikten altyapıya, üstyapıdan sosyal projelere kadar kaliteli belediye hizmeti sunulması için hazırlanan projeler hızla uygulanıyor.
Belediye, vatandaşları hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşturmak için çalışmalarını sürdürürken, hizmeti en ücra yerleşim yerlerine kadar ulaştırıyor.
Belediye Başkan Vekili Vali Yaman’ın “Sizin için çalışıyoruz” sloganıyla başlattığı hizmet hamlesinde hayata geçirilen, şehir merkezinin yanı sıra kırsaldaki vatandaşların da yaşamına dokunan projeler yüz güldürüyor.

MARDİN’E HUZUR GELDİ TURİZM PATLADI
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı V. Mustafa Yaman, kentte sağlanan huzur ve güven ortamının turizmde patlamaya neden olduğunu kaydetti. Yaman, “Otellerimiz yüzde 100 oranının üstünde doluluk yaşadı” diyerek müjde verdi.
Mardin kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra dillerin ve dinlerin kenti olma özelliğiyle turizmcilerin gözdeleri olan şehirler arasında yer alıyor. Son 3 yıldır yaşanan terör olaylarının turizmi baltaladığı Mardin’de, 2017 yılı sağlanan huzurla birlikte dolu dolu geçti. Kente gelen turist kafileleri turizm sektörünün yüzünü güldürdü. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği’nden (MARTOD) alınan verilere göre otel doluluk oranları yüzde 100 rakamının üstüne çıktı. En son 2013 yılında 800 bin turisti gören Mardin, bu yıl içinde 1 milyonun civarında turist ağırladı.

OTEL KAPATILAN MARDİN’DEN OTEL AÇILAN MARDİN’E
Mardin’deki ışığın kentte üst üste otellerin açılmasına vesile olduğunu aktaran Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD ) Başkanı Özgür Azad Güngör ise, “İlimiz ölü toprağı üzerinden atmıştır. Özellikle Valimiz Mustafa Yaman önderliğinde Belediyemizin ve Valiliğimizin yaptığı etkinlikler algıların değişmesine katkı sağladı. Ayrıca barış ve huzurun sağlanması turizmin tıkalı olan damarının açılmasına neden oldu. İlimiz artık otellerin kapandığı değil, otellerin açıldığı bir şehir oldu. Turizmin sağladığı katkıyla ekonomik ve istihdama yönelim umut verici gelişmeler de yaşandı. Biz ilimizde gelecek açısından çok umutluyuz” dedi.    

ŞEHRİN İHMAL EDİLEN SORUNLARI BİR BİR ÇÖZÜME KAVUŞUYOR
Mardin şehrinde son bir yıl içerisinde daha önce yapılmayan hizmetler faaliyete geçirilerek, projelerde büyük başarılar  elde edildi.
4 bin 700 kilometre yol ağına sahip Mardin’de tamamen bozuk olan kırsaldaki 2 bin 700 kilometre yolun bin 500 kilometresi yapıldı.
Kentte bu yıl bin 600 kilometre sıcak asfalt ve 500 kilometre sathi kaplama gerçekleştirildi. 2018 yılında da bin kilometrenin üzerinde sıcak asfalt yapılması hedefleniyor.
Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSKİ) ile 235 milyon liralık yatırım sağlandı, 60 milyon Euro maliyetle modern atık su arıtma tesisi yapıldı.
Bazı mahallelere doğalgaz verilmeye başlanırken, 2018 yılı içerisinde bütün evlerin doğalgaz konforuna kavuşması hedefleniyor.
Kentin artan araç sayısından kaynaklı trafik sorunlarının çözümü için “Kızıltepe Kavşağı Battı Çıktı Projesi” başlatıldı. Diyarbakır Kapı Mahallesi’nde gelecek yıl tamamlanması hedeflenen bin araçlık 9 katlı otopark çalışması sürüyor ayrıca kentte hizmet veren 550 toplu ulaşım aracının revizesi yapılacak.
İlde yapımı planlanan 300 taziye evinden 40’ı tamamlandı, 180 mahallede 220 çocuk parkı oluşturuldu. Kentte tiyatro, konser ve festival gibi 100’ü aşkın kültür sanat etkinliği gerçekleştirildi.
Yaz okullarında 10 bin çocuğa çeşitli branşlarda spor eğitimi verildi, 14 bin çocuk sinema ile tanıştırıldı. Çocuklara 25 bin tişört, 3 bin çanta, 3 bin atkı ile 14 bin kışlık giysi dağıtıldı.
Mardin’de 47 bin fidan dikimi yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle kentte protokol yolu yapımına başlandı.

“ŞEHRE DOKUNUYORUZ”
Yaman, geçen yıl 17 Kasım’da yapılan görevlendirmenin ardından vatandaşa hizmet için kolları sıvayarak, “Sizin için çalışıyoruz” sloganıyla bir çalışma programı hazırladıklarını, bu süreçte de 25’e yakın sosyal projeyi hayata geçirdiklerini dile getirdi.
Her doğan ve her ölen vatandaşın ailelerini ziyaret ettiklerini, askere ve hacca giden vatandaşların yanında yer aldıklarını ifade eden Yaman, engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşların ev temizliğinin yapıldığını, onlara evde bakım hizmeti sunulduğunu aktardı.
Yaman, ayrıca şunları kaydetti: “Bütün şehirde ben ve mesai arkadaşlarım yoğun bir çalışma ortaya koyuyoruz ve şehre dokunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı ve hükümetimizin desteğiyle kadınlarımıza, gençlerimize, engellilerimize ve herkese hizmet ediyoruz ve edeceğiz. Mardin’de genç nüfus fazla ve bunun değerlendirilmesi gerekir. Şehir merkezinde 3 bin metrekare kapalı alana sahip bir gençlik merkezi oluşturduk. Gençlere yönelik umre ziyaretinin yanı sıra Kudüs ve Balkanlar ile kültür gezileri düzenledik. Hem gençlere hem de bütün vatandaşlara hitap edecek konser, festival, şenlik gibi birçok etkinlik gerçekleştirdik. Şehrin inancına, örf ve adetlerine uygun eski şenlikleri de yeniden canlandırdık. Her yeni doğan çocuğa ve evlenen çiftlere bir ağaç, her mahalleye taziye evi ve park yapımı çalışmaları sürüyor. Daha yeşil bir Mardin için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

4 DİLDE HİZMET
Belediye olarak oluşturdukları “Mardin Masa”nın bir marka olduğunu, 60 civarında çalışanın vatandaşlara Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice hizmet verdiğini bildiren Yaman, bazı çalışanların masa başında çoğunun ise alanda hizmet yürüttüğünü vurguladı.
Yaman, en ücra kırsal mahalleye dahi gidildiğini, herkes ile ilgilenildiğine dikkati çekerek, vatandaşların büyük sevgisini kazanan personelin olumlu geri dönüşler aldığını, bundan dolayı belediyenin diğer birimlerinde de benzerlerini oluşturmaya hazırlandıklarını kaydetti.
Her türlü terör örgütleri ve suçlularla mücadeleye de devam edildiğini aktaran Yaman, bölgenin huzura kavuştuğunu anlattı.

VADEDİLEN ÇALIŞMALARIN YÜZDE 90’I TAMAMLANDI
Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 4 dilde hizmet verdiği “Mardin Masa” ile toplumun çeşitli kesimlerine yönelik 25 sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi. Yeni evlenen, çocuğu olan, askere veya hacca giden vatandaşlara hediyeler verildi. İlde, çamaşırhane, bilgi evi, 2 gençlik merkezi, kültür kafe, down kafe, kadınlar spor salonu, sosyal yaşam evi, muhtarlar ofisi yapıldı, modern pazar yerleri ve hayvan hastanesinin yapımına başlandı. Vatandaşların konforlu ulaşımı için içinde televizyon, klima, internet ve kitapların bulunduğu kapalı 7 akıllı durak yapıldı.
Kentte 5 yıla sığacak hizmetler 1 yılda hayata geçirilirken, vadedilen çalışmaların yüzde 90’ı tamamlandı. Kalan yüzde 10’luk çalışmalar ise yer teminlerinin yapılmasının ardından hayata geçirilecek.

autorola

Yukarı