Ana içeriğe atla

F

MARKALAŞMAK İÇİN PERSONEL SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ

26.06.2018 - 11:17

Wish More Hotel Istanbul Genel Müdürü Erkan Akkurt: “Özellikle hizmet sektöründe seçilen personelin eğitimi, işine yaklaşımı, kendini geliştirme isteği, kişisel özellikleri ve iletişim becerileri, marka imajının oluşmasında çok önemli.” 

Personel seçimi, markalaşmak isteyen her kurum için çok önemli. İki yıl önce İstanbul Bayrampaşa’da hizmete giren ve kısa sürede adından söz ettiren Wish More Hotel İstanbul, personel seçimine çok dikkat eden işletmelerden. Wish More Hotel Istanbul Genel Müdürü Erkan Akkurt, konuyla ilgili sorularımızı cevapladı.

Personel seçiminin marka değerine etkisi nedir? 
Özellikle hizmet sektöründe seçilen personelin eğitimi, işine yaklaşımı, kendini geliştirme isteği, kişisel özellikleri ve iletişim becerileri, sağlam ve etkili bir marka imajının oluşmasında çok önemli. Misafirler, tedarikçiler ve çalışma arkadaşlarıyla kurduğu iletişim süreçlerinin her aşamasında hassasiyet gösteren, çevreye duyarlı, işiyle ilgili gerekli donanıma sahip, alternatif çözümler üretebilen, kendini geliştirmek isteyen, güvenilir ve hayalleri olan çalışanların bulundukları kuruma olan katkısı, kuruma olan inancı artırırken, güven ortamının oluşturulmasına da yardımcı oluyor. 

Personelin markayı taşıyabilme kapasitesi ve markaya bağlılığı nasıl olmalı? 
Markayı taşıyabilme kapasitesi ile markaya bağlılık, ayrı değerlendirilmesi gereken iki konu. Personelin markayı taşıyabilme kapasitesi, sizin marka olarak beklentilerinizle belirleniyor. İhtiyaç ve beklentilerinizi çok net ortaya koyarak ulaşmak istediğiniz profile bir dokunuş sağlayabiliyorsunuz.
Peki, markaya bağlılık…
Markaya bağlılık ise çalışanın talepleri, beklentileri ve hayata bakış açısıyla ilişkilendirilebilir. Çalışanlar olarak elbette ilk etapta olmazsa olmaz karşılanması gereken ihtiyaçlarımız var. Tüm maddi gereksinimlerin giderildiğini düşündüğümüz bir marka olsak bile, bu markanın yasalar karşısındaki tavrı, doğaya, çevreye sürdürülebilirlik anlamındaki yaklaşımı, katkısı, sosyal sorumluluk projelerindeki yeri, markaya bağlılık konusunda eskisinden çok daha fazla önem taşıyor. Tüm bunlarla birlikte özellikle Y kuşağı ile birlikte çalışıyorsanız her kademedeki çalışanın düşüncelerinin önemsendiğini hissettirmeniz gerek. Birtakım kararların alınmasında onları da ortak etmek bu bağlılığın oluşmasında önemli etkenler. Z kuşağı ile de staj noktasında birlikte çalışıyoruz. Bu kuşakları iyi analiz edip beklentilerini, motivasyon kaynaklarını iyi bilmek gerekiyor. Marka bağlılığı ve markayı geleceğe taşımak bu kuşakların iyi tanınmasıyla yakından ilgili.

Personel seçimi yaparken ve sonrasında dikkat ettiğiniz unsurlar neler?  
Öncelikle iletişimi çok düzgün insanlarla çalışmak istiyoruz. Algısı ve farkındalığı yüksek, temas halinde olduğu tüm çevrelerle gerekli iletişimi kuran, doğaya ve insana saygılı profillerin ekibimizde olmasını arzu ediyoruz. Yaşamdaki döngüye uyum sağlayan, hayalleri ve hedefleri olan, imkânları kullanabilen, araştıran, okuyan, sorgulayan ekip arkadaşlarımız olsun istiyoruz. İşini severek yapan tüm çalışma arkadaşlarımıza hayranlık duyuyor ve uzun yıllar birlikte çalışmak istiyoruz. Son olarak da güvenilir ekip arkadaşlarına önem veriyoruz. Ekip içinde güvenli bir ortamın yaratılması ise ilk etapta markanın sorumluluğunda. Çalışanlara bu güven ortamını sunduktan sonra ekibe dahil edilecek güvenilir profiller, yüksek performansın da kaynağı oluyor.
 

arf

Yukarı