Ana içeriğe atla

itt

MARMARA BÖLGESİ’NİN YÜKSELEN DEĞERİ BİLECİK

13.02.2018 - 14:26

Büyük sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan ve başta İstanbul olmak üzere 25 milyonluk nüfusa yakın olan Bilecik, ekonomideki güçlü altyapısı ve tecrübesine ek olarak doğal güzellikleri, yeşil alanları, çevre, ulaşım, eğitim, turizm ve spor alanındaki başarılarıyla da bir cazibe merkezi.

PROJELERİMİZİ BİR BİR GERÇEKLEŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı:
Ekonomi, sanayi, ulaşım, turizm ve eğitimde Türkiye’nin 2023 vizyonu için var gücümüzle çalışıyoruz. Tek gayemiz; insanımız, şehrimiz ve ülkemiz için faydalı ve verimli hizmetler üretmek. Çalışmalarımızı şehrimizin 30 yıllık geleceğini de baz alarak tasarlıyor, projelerimizi bir bir gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bilecik Belediyesi olarak 14 yılda şehrimize 100’ün üzerinde büyük eser kazandırdık. Bu yöndeki gayretimizi çok değerli hemşehrilerimiz görüyor ve takdir ediyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve ekibi de çalışmalarımıza güç ve enerji veriyor. 

Ülkemizin yakın gelecekteki hedefleri için üzerine düşenleri yapmaya hazır olan Bilecik, yeni yatırım ve teşviklerin merkezi olacak. Hala büyük sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan ve başta İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa olmak üzere 25 milyonluk nüfusa yakın olan Bilecik, ekonomideki güçlü altyapısı ve tecrübesine ek olarak doğal güzellikleri, yeşil alanları, çevre, ulaşım, eğitim ve spor alanındaki başarılarıyla da bir cazibe merkezi.
Bilecik, ‘Geleceğe Emin Adımlarla İlerleyen Marka Şehir’i oluşturma hedefini gerçekleştirmek için hızla ilerlerken, aynı zamanda Türkiye’nin büyümesine en yüksek katkı sağlayan illerin başında geliyor.
Son yıllarda ‘Marmara’nın Parlayan Yıldızı’ olma yolunda önemli adımlar da kateden Bilecik, il ve ilçelerdeki sanayi kuruluşları, hammadde ve maden varlığıyla yatırımcılar için büyük avantajlar barındırıyor. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “2023 Türkiye’si hedeflerine büyük katkı sağlayan bir şehir olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Bilecik, tarihi referanslarından almış olduğu kuvvetiyle ülkemize ve dünyaya sesini en gür şekilde duyurmaya çalışacak” diyor.

YATIRIMCILARIN CAZİBE MERKEZİ BİLECİK
Bilecik’in birçok avantajıyla yeni yatırımcıları ağırlamaya hazır olduğunu belirten Selim Yağcı, “İlimiz turizm, ekonomi, sanayi ve eğitimde yatırımların merkezi haline geldi. Konumu itibarıyla birçok metropol kentin kavşak noktasında yer alan Bilecik, son dönemlerde üzerinde çalışılan ulaşım projeleriyle taşımacılığın da merkezi oluyor” şeklinde konuşuyor.
Kara yolu ve demir yolu taşımacılığında önemli bir alternatif güzergah olduklarını belirten Başkan Yağcı, “Lojistik Köy, Gümrük Müdürlüğü ve Serbest Bölge ile Bilecik taşımacılıkta önemli bir nokta haline gelecek. İzmit Körfez bağlantısıyla da İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bursa gibi diğer büyük şehirlerle de doğrudan ve dolaylı olarak mesafesi kısalan Bilecik, Yeni Bursa Yolu ve Bursa-Bilecik Hızlı Tren Hattı bağlantısıyla sanayi ve ekonomisinin yanı sıra turizmde de birçok avantajı yakalayacak” diyor.

OTOMOTİV SANAYİİ İÇİN BİRÇOK İMKAN MEVCUT
Bilecik’in ülkemizin büyük hedeflerinden olan “Yerli ve Milli Otomotiv Sanayii” için gerekli imkanların çoğunu barındırdığını vurgulayan Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Öyle ki bizler özellikle son yıllarda Bilecik’in ulaşımda elde ettiği imkanlarla turizmde, ekonomide ve sanayide birçok yatırımcıyı çektiğini görüyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

TURİZMDE MEYVELERİ TOPLAMAYA BAŞLADI
Başkan Selim Yağcı, Bilecik’in turizm potansiyelinden de övgüyle bahsediyor: “Bilecik Belediyesi olarak son yıllarda turizme ilişkin gerçekleştirdiğimiz önemli yatırım ve çalışmalarımızın meyvelerini erkenden almaya başladık. Harmankaya Kanyonu, Göletler, Kınık Çömlekçiliği, Eko Turizm, Şeyh Edebali Türbesi, Söğüt Şenlikleri ile yurt içinden ve yurt dışından binlerce konuğu ağırlayan Bilecik, son yıllarda daha da tanınmaya başladı. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya gibi metropol şehirlerin bağlantı ve uğrak yeri olan Bilecik’e yılda binlerce yerli ve yabancı turist geliyor.”
Belediye tarafından şehre kazandırılan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi de Bilecik’in turistik mekanlarından. Yeşil alanları ve diğer görsel öğeleriyle şehrin turizm zenginliğine çeşitlilik getiren eser, aynı zamanda bir eğitim projesi olarak büyük bir öneme sahip. Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, her bir padişahın kendi devrinde yapmış olduğu icraatları ziyaretçilere aktarıyor. Bilecik’in Fethi belgeseliyle konuklara önemli bilgiler aktarılıyor.

TURİZM, BİLECİK’İN YENİ  LOKOMOTİFLERİNDEN
Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik’in özellikle son dönemlerde turizme yönelik çığır açacak projeler gerçekleştirdiğini kaydeden Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Sahip olduğumuz turistik değerler şehre katkı sağlayacak yeni lokomotiflerden biri. Belediyemiz eliyle tanıtım ve turizm alanında birçok önemli organizasyon ve buluşmaya ev sahipliği yapan Bilecik, başta inanç turizmi olmak üzere şehrin doğal güzellikleri ve keşfedilmemiş yönleriyle cazibe merkezlerinden biri oldu” diyor.
2018’in turizm yılı olarak belirlendiği ülkemizde Bilecik’in bu yarıştaki yeri çok önemli. Çünkü coğrafi yapısıyla alternatif turizm değerleri çok yüksek. Trekking, rafting, foto safari, off-road, martar safari, av turizmi, ekoturizm, paraşütçülük ve dağcılık gibi alternatif turizm imkanlarıyla Bilecik’in turizmdeki geleceği parlak.

ÜLKE EKONOMİSİNE DOĞRUDAN KATKI SAĞLIYOR
Bilecik; ekonomi, sanayi ve turizmdeki gücüne ek olarak TÜİK’in Yaşam Endeksi verilerine göre 13. sırada yer alıyor. Bilecik’in istihdam oranı yüzde 48.2, işsizlik oranı yüzde 6.5, ortalama günlük kazanç ise 67,1 lira. İstihdam oranı ve ortalama günlük kazancın Türkiye ortalamasının üzerinde, işsizlik oranının da Türkiye ortalamasının altında olması, Bilecik’in geldiği noktayı göstermesi açısından önemli. 

BİLECİK, İHRACATINI ARTIRDI
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Kasım 2017 Dış Ticaret İstatistikleri verilerine göre Bilecik, ihracat oranlarını artırarak ülke ekonomisine büyük katkıda bulundu. Bilecik, Kasım 2017’de, 2016 yılının aynı ayına göre ihracatta yüzde 48,7 artış sağladı. İhracat, 7 milyon 147 bin dolar olarak gerçekleşti. Son 10 yılda sanayi bakımından çok gelişen Bilecik, yakın bir gelecekte Türkiye’nin çok önemli bir sanayi bölgesi olmaya aday.

mogul

 

Yukarı