Ana içeriğe atla

autorola

Otel Güvenliğinde yeni teknolojiler

18.01.2018 - 18:08

Farklı segmentlere özel güvenlik çözümler sunan SecurItas’ın Güvenlik Süreçleri ve Kalite Koordinatörü Hüseyin Erim ile otel güvenliğini ve yeni teknolojileri konuştuk.  Erim, teknolojik gelişmelerin otel güvenliğinde riskleri minimize ederken, maliyetleri de düşürdüğüne dikkat çekti.

Gelişen teknoloji ile beraber 7/24 hizmet sektöründen olan oteller, her zamanki güvenlik usullerinden farklı olmak zorunda kalmıştır. Peki, ama bu farklılıklar nelerdir, kısaca bahseder misiniz?
Son dönemde yaşadığımız güvenlik hassasiyeti ile birlikte otel misafirlerinde konforun yanı sıra “Safe Hotel” belgesi  arayışı da arttı. Bu sertifika otel seçimlerini ciddi oranda etkiler hale geldi.  Bu kapsamda otellerde bir takım özel uygulamalara gidildi; otel sınırlarına gelen araçların fiziki ve elektronik kontrole tabi tutulması, araç altı aramalarında araç altı arama cihazı ve görüntüleme sistemlerinden etkin olarak yararlanılması, araç plaka okuma sistemlerinin kullanılması, misafir giriş noktalarında X-Ray, kapı dedektörü, bomba iz dedektörlerinin bulundurulması en sık alınan önlemler oldu.

Otellerde hırsızlıkların önlenmesi ve misafir odalarının güvenliğinin sağlanması için neler yapıyor, ne gibi tedbirler alıyorsunuz?
Otellerin öncelikli riskleri arasında yer alan  hırsızlık vakalarına karşı teknoloji destekli birçok tedbir bulunuyor. Söz konusu tedbirler artık işletmelerin sıradan güvenlik uygulamalarının içinde yer alıyor. Tüm otel kullanıcılarının  hareketliliği bir access otomasyonu tarafından kontrol ediliyor. Şöyle ki; misafir odalarına geçişler  enkoder sistemi ile  kısıtlanmakta ve her misafir kendisine tahsis edilmiş giriş kartlarını kullanarak asansör yardımıyla direkt kendi katına ve odasına ulaşmakta, her odada mevcut olan dijital kasalar sayesinde müşterilerin değerli eşyaları güvenlik altına alınmakta, hizmet personelinin anahtar kullanımı elektronik olarak takip edilmekte ve otel güvenlik yöneticilerinin de bağlı olduğu birçok internet platform ile oteller arasında yaşanan vakalar anlık olarak paylaşılmakta ve ilave tedbirler anında alınmaktadır.

Elektronik güvenlikteki yenilikler ve gelişmeler neler? Siz güvenlikte hangi teknolojik modellerden yararlanıyorsunuz?
Güncel hayatımıza yapmış olduğu katkıları bile takip etmekte zorlandığımız teknoloji, güvenlik dünyasına da her gün yeni uygulamalar ve teknik cihazlar getirmekte. Akıllı video analiz yazılımları sayesinde güvenlik ihlallerini anında görüntülemek artık mümkün.  Bu yazılımlarla sınır ve çevre ihlali, belli bir bölgede rutin olarak gezinen kişi tespiti, izinsiz toplanma, şüpheli paket, yanlış park, ters yöne giriş gibi olumsuz durumları tespit edebiliyoruz. Bununla birlikte uzaktan izleme merkezimizdeki operatörün önüne ilgili alarm görüntüsünün gelmesiyle aksiyon alıyoruz.  Alarm görüntüsünü alan operatör, gerekli gördüğü durumlarda uzaktan sesli anons yaparak şüphelinin suçu gerçekleştirmeden uzaklaşmasını sağlıyor, ardından kontrol ekiplerine ve kolluk kuvvetlerine haber vererek olayı hızlıca sonuçlandırıyor. Proje maliyetlerini düşürerek riski azaltan bu sistemler müşterinin ihtiyacına göre Securitas tarafından projelendiriliyor, kuruluyor. Bu kapsamda güvenlik çözümlerimizin teknoloji tabanlı entegre bir sistem olarak oluşturulması en önemli önceliğimiz.
Otel segmenti olarak konuyu değerlendirdiğimizde ise; akıllı kamera sistemleri, alarm sistemleri, özel yazılımlı el terminalleri, elektronik denetim formları, sanal devriye sistemleri, mobil kamera sistemleri ve biyometrik  geçiş kontrol sistemleri gibi teknoloji tabanlı çözümlerimiz bir güvenlik mühendisliği yaklaşımıyla uzman personelimiz tarafından oluşturulmaktadır.

autorola

Yukarı