Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“Türk kalitesi ve çalışkanlığına herkesi hayran bırakmak en büyük hedefim”

20.07.2017 - 12:10

Başta beş yıldızlı otel projeleri olmak üzere mobilya konusunda ülkemizde ve yurt dışında birçok seçkin projeye imza atmış olan Hotelya Kurucusu ve Genel Müdürü Yüksek Mimar Zümrüt Doyran, yapmış oldukları faaliyetler noktasında bizlere bilgi verirken, aynı zamanda şirketin büyüme planlarına ve gelecek dönem hedeflerine ilişkin düşüncelerini bizlerle paylaştı.

Öncelikle Hotelya’yı bizlere kısaca anlatır mısınız? Neler yapar Hotelya?
Hotelya olarak kurulduğumuz günden bu yana hareketli ve sabit mobilya ürünlerinde beş yıldızlı otel projeleri daha yoğun olmak üzere AVM, hastane, restoran, ofis, kafe, mağaza gibi her türlü proje için üretim yapıyoruz. Uzman mimari ekibimiz ile projelere sadece üretici ve satıcı olarak değil aynı zamanda çözüm ortağı olarak da destek veriyoruz. Müşteri portföyümüzün yüzde 90’ını turizm sektörünün oluşturduğu bir ortamda müşterilerimiz genellikle mimari gruplarla çalışıyorlar. Mimari ekiplerin tasarımlarını gerçekleştirdikleri her proje, ekibimiz tarafından hayata geçiriliyor. Bu çok modern bir poliüretan sandalye olabileceği gibi altın varaklı klasik bir koltuk da olabiliyor. Biz müşterilerimize “Siz hayal edin, biz yapalım, hayata geçirelim” diyoruz. Sektörde bizi farklı kılan en büyük özelliğimiz bu. 

Üretim yeriniz hakkında da bilgi verir misiniz? Ayrıca bu üretim merkezinde yılda ortalama ne kadar ürün üretiliyor?
11 bin metrekarelik fabrikamızın 4 bin metrekarelik alanında sabit mobilya, 6 bin metrekarelik alanında hareketli mobilya üretiyoruz. Yurt içinde sabit ahşap üretimi de yaparken yurt dışı projeleri için şu an sadece hareketli mobilya üretimi yapıyoruz. Hareketli mobilyalarda üretim kapasitemiz oldukça yüksek. Hareketli mobilya olarak fabrikamızda her zaman ortalama 12-15 otel projesi devam ediyor. 100’e yakın mavi yaka, beyaz yaka olarak ise 25 kişilik profesyonel ekibimiz bulunuyor. Bugüne kadar 500’ün üzerinde otel projesi bitirdik. Her otel için ortalama 20 ürün yaptığımız düşünülürse fabrikamızda binlerce ürün kalıbı bulunduğunu söyleyebiliriz. 

Hangi tarz mobilyalar üretiyorsunuz? Bu üretimlerde turizm sektörünün payı nedir? 
Hotelya olarak hareketli mobilya ismiyle bilinen koltuk grupları, sandalye, masa, sehpa, dresuar ve sabit ahşap olarak tanımlanan duvar kaplamaları, tavan kaplamaları, kapılar, odalarda bulunan çalışma masası, dolap, yatak başı gibi ürünlerin üretimini yapıyoruz. Standart bir koleksiyon yerine projeye, isteğe ve mekana uygun olarak mobilya ile ilgili her konuda çözüm üretebilir durumdayız. Deneyimlerimizle sektörde önemli bir güvenirliğimiz bulunuyor. Birçok farklı tipte devam eden projelerimizle birlikte üretimimizin yaklaşık yüzde 90’ını otel projeleri oluşturuyor. Bu oranın yüzde 50’sini şehir otellerinin, yüzde 40’ını da turistik otellerin oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Yurt dışına yönelik çalışmalarınız ne durumda? 
Yurt dışında bugüne kadar çok ciddi işler yaptık, üretimimizin yaklaşık yüzde 60’ı yurt dışı için yapılıyor. Yurt içinde zincir şeklinde yaptığımız Hilton, Sheraton, Rixos, Holiday Inn, Hyatt Recency gibi otellerin yurt dışındaki otellerini de yapmaya devam ediyoruz. Zincir şeklinde olan bu oteller, yapılmış olan işler sonrasında bizimle çalışmaya devam ediyor. Bu da kalitemize güvenin bir sonucudur diye düşünüyorum. Yurt içinde birçok Hilton otelinde ürünlerimiz bulunuyor. Bu beğeni doğrultusunda Hilton London’un da içinde bulunduğu birçok yurt dışı Hilton projesinde mobilyalarımız bulunuyor. Yine Hyatt Regency otelleri de buna benzer bir örnek. Yurtiçi zincirlerden sonra Rostov Hyatt Regency gibi birçok Hyatt projesinde yer aldık. Aynı şekilde Dubai Rixos, Erbil Divan, Srilanka Sheraton bunlara benzer örneklerdir. Çok yoğun şekilde Moskova’da işlerimiz oluyor. Geçtiğimiz sene Rusya’da işlerimiz her sektörde olduğu gibi bizde de yavaşladı. Kazakistan’daki birçok projeyle de ilgileniyoruz. Dubai’de de farklı yatırımlarımız var. Ürünlerimizi satan, projelerde birlikte devam ettiğimiz yerel firmalarla işbirliği halindeyiz. 

“Özellikle şu ülkede ya da ülkelerde olmak istiyoruz” dediğiniz bir yer var mı? 
Kesinlikle yok, her yerde olmalıyız diye düşünüyoruz. Kanada, Hollanda, Almanya, İngiltere, Rusya, Fas, Dubai, İran, Irak, Kazakistan, Türkmenistan, Filipinler, Kongo, Malezya’da projelerimizi teslim etmiş olmamız da her yerde olmak istediğimizin göstergesidir sanırım.

Biraz da Zümrüt Hanım sizle ilgili bilgilere değinelim. Mimarlık mezunu bir bayansınız. Bu sektöre yönelmenizde eğitim durumunuz etkili oldu mu ya da ne kadar etkili oldu? 
YTÜ Mimarlık bölümü mezunuyum. Sonrasında ise İTÜ’de Yüksek Lisansımı tamamladım. İş hayatıma mimar alanında değil de onun bir kolu olan mobilya sektörü ile başladım. İlk olarak çalışmaya ithal bir mobilya markasının temsilcisi olan firmada, proje satışa destek-space planner olarak göreve başladım. Bu firmada satış konusunda çalışma hayatıma yön veren bilgi ve deneyimler edindim. Daha sonrasında mimarlığı satışla birlikte harmanlayarak kullanmaya karar verdim ve bu deneyim ikinci işimde beni yöneticiliğe taşıdı. Bu firmadan da ayrıldıktan sonra kendi mimarlık ofisimi kurdum ve tasarım&uygulama alanında çalışmalarıma devam ettim ama özellikle dekorasyon ile birlikte mobilya hep işin içindeydi. Hotelya’yı ise 2010 yılında iyi bir müşterisi olduğum Kolsan firması sahibi Erdoğan Döner ile ortak olarak kurduk. Şu an Hotelya Kurucusu ve Genel Müdürü olarak profesyonel hayatıma devam ediyorum.

Hotelya olarak gelecek dönemlere ilişkin hedefleriniz neler? Şirketin büyüme planları arasında neler var? 
Büyümek, büyümek, büyümek… Ortağımın çok hoşuma giden bir sözü vardır; “Yerin kadar büyürsün.” İlk hedeflerimiz içinde artık gelen istekleri zor karşılamaya başladığımız ve mecburen proje seçmek zorunda kaldığımız için fabrikamızı hem metrekare olarak hem de ekip olarak büyütmek var. Ve tabi üretimdeki büyümeyi destekleyen satış ekibimizi de büyüteceğiz. 
Diğer yandan, yabancı bir müşterimize “İşte Türk kadınları böyle” dedirttiğim gibi birçok yabancıya bunu dedirtebilmek, Türk kalitesine, çalışkanlığına herkesi hayran bırakmak ve ülkemi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek en büyük hedefim.

GALATA

Yukarı