Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

türkiye’de ilk defa mikrofilament kumaş üretimi

18.01.2018 - 17:57

Nonwoven kumaş üretiminde Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan ve Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu ve 500 büyük ihracatçısı arasında bulunan Mogul, temizlik uygulamalarında geniş bir yelpazede ürün tedariği amaçlayarak, gerçekleştirdiği yatırımlarla, Uzakdoğu’dan gelen ürünler başta olmak üzere temizlik bezi ithalatının da düşürülmesini hedefliyor.

Nonwoven kumaş üretiminde Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yer alan Mogul, 1997 yılında kuruldu. Mogul, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu ve 500 büyük ihracatçısı arasında yer alırken, üretimini Gaziantep ve Lüleburgaz da bulunan tesislerinde gerçekleştiriyor. ABD’nin Güney Carolina Federal Eyaleti’nce yatırım daveti alan Mogul, vizyonu gereği bu yatırımını Mart 2017’de hayata geçirdi. Lüleburgaz tesislerinde ise iki farklı teknolojiye sahip yatırımı ile temizlik uygulamalarında geniş bir yelpazede ürün tedariği amaçlandı. Söz konusu yatırım ile Uzakdoğu’dan gelen ürünler başta olmak üzere temizlik bezi ithalatının da düşürülmesi hedefendi.
Hali hazırda çatısı altında 7 farklı nonwoven teknolojisi ile kumaş üreten Mogul’un kompozit kumaş imalatı yapabilme yeteneğine de sahip olduğundan bahseden Mogul Tekstil Satış Müdürü Faruk Aydın, “Toplam 500’ün üzerinde çalışanı bulunan Mogul’un ürün çeşitleri arasında polimer esaslı flamentler, nonwoven kumaşlar ile sentetik elyaftan mamul spunlace kumaşlar da yer alıyor. 20 yılda küresel pazarlarda da önemli bir yer edinen Mogul, başta gelişmiş pazarlar AB ve ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanına rulo nonwoven kumaş tedarik ediyor. Mogul; fltreleme, hijyen, kişisel bakım, medikal, endüstriyel uygulamalar, inşaat, çevre, ev döşeme, ambalaj, otomotiv ve tarım uygulamaları için geliştirdiği kolaylaştırıcı ürünleri ile yurt içi pazarda olduğu gibi Amerika, Avrupa ve Asya pazarlarında da adından söz ettiriyor. Mogul, bir yandan nitelikli kumaş ihracatıyla ülke ekonomisine katkıda bulunurken, diğer yandan da dış ticaret açığının düşürülmesine destek veriyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Mogul, müşterilerine güvenilir ve sürdürülebilir hizmet vermeye devam ediyor” dedi. 
“Mogul olarak Hybrid teknolojisi ile üretim yapan Türkiye’de tek, dünyada ise iki şirketten biri olmayı başardık” açıklamasında bulunan Aydın, “Yüksek teknolojiye dayalı altyapımız ve geniş ürün yelpazemiz ile teknik tekstilde devrim niteliğinde önemli yeniliklere imza attık. Teknolojiyi geliştirirken önceliğimizi insan sağlığına verdik. Uzun dayanımlı mikrofilament kumaşlarımızı bağlayıcı kimyasallar ya da PVC kullanmadan üretiyoruz. Bu da karbon ayak izinin ve çevresel kirliliğin azaltılmasına büyük katkı sunmaktadır” ifadesini kullandı. 

TOZ VE HAV BIRAKMAYAN TEMİZLİK ETKİSİ
Mikrofilamentlerden üretilen temizlik bezleri hakkında bilgi veren Aydın, “İnsan saç telinin 100’de biri inceliğindeki mikrofilamentlerden üretilen temizlik bezleri, mikrofiber temizlik bezlerine göre 5-10 kat daha ince bir yapıya sahiptir. Sonsuz mikrofilament yapısı içerisindeki mikro kanallar sayesinde toz ve kirleri çok iyi tutarak hapseder. Toz ve hav bırakmadığı için endüstriyel temizlik uygulamalarında etkin bir temizleme performansı sağlar. Sonsuz mikrofilamentlerin benzersiz yapısı sayesinde, zor ve hassas yüzeylerin yanı sıra cam, ayna ve boyalı yüzeylerin çizmeden temizliğinde ideal bir çözüm sunar. Sonsuz mikrofilamentler, boyutsal sağlamlık sağlarken, güvenli, çizilmeye karşı, lekesiz bir temizlik sağlar. Mikrofilamentlerin geniş iç yüzey alanı sayesinde, temizlik bezleri kendi kumaş ağırlıklarının 5 katına kadar sıvıyı emebilir. Mikrofilament kumaş, mukavemet, şekil veya yüzeyi bozulmadan 30-60 derece sıcaklıklarda 300 yıkamaya kadar dayanıklıdır. Mikrofilament temizlik bezleri toz ve kiri verimli bir şekilde toplarken, yıkamada bunu kolaylıkla serbest bırakır. Mikrofilament kumaş, çok ince gözenekli yapısı sayesinde, mikrofiber ve geleneksel tekstillere göre çok hızlı kurur, bu sayede kullanıcıya zaman kazandırır. Mikrofilament kumaş, her yönden güçlü özel bir yapıya sahiptir. Mikrofilament temizlik bezleri  çoklu yıkama çevriminden sonra bile şeklini veya üniformitesini kaybetmez, yüksek kullanım dayanımı sağlar. Mikrofilament kumaşlar, uzun  kullanım ömrü sağlar , bu nedenle kullanıcı için uygun maliyetli hale gelir” açıklamasını yaparak sözlerine son verdi.

GALATA

Yukarı