Ana içeriğe atla

autorola

Verimlilik ve kalite için eğitim şart!

18.01.2018 - 18:00

Otel, AVM, okul, hastane… gibi yoğun insan sirkülasyonun yaşandığı alanların temiz, düzenli ve hijyenik olması için gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar hakkında bilgi veren Mamaco Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Zorlu, bu alanlarda periyodik temizliğin şart olduğunu dile getirdi.

 “Ortak kullanımın yoğun olduğu alanlar olan otel, AVM, hastane, okul vb. yerlerin temizliğinde hijyenin sağlanması için periyodik olarak temizlik yapılması şart. Özellikle kış aylarına girdiğimiz bu dönemde ziyaretçi sayısı artan bu yerlerin temizliği de haliyle gittikçe zorlaşıyor” diyen Mamaco Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Zorlu, “Bulaşıcı hastalıkların etkisi dolayısıyla bu alanların hijyen kurallarına uygun olarak temizlenmesi gerekiyor. Yürüyen merdivenler,  kapılar, oturma grupları, tuvaletler, camlar, asansörler, ibadet ve oyun alanları öncelikle dezenfekte edilmesi gereken yerlerdir. Tuvaletlerde musluklar, asansörlerde düğmeler, yiyecek içecek bölümlerindeki masalar ve sandalyeler gibi ortak kullanım alanlarındaki bu yerlerin temizliğinde bulaşıcı virüslerin engellenmesi için özel temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Keza oyun alanı ve mescitlerde bulunan halı gibi zeminlerden hava yoluyla bulaşabilen bakterileri önlemek için teknolojik temizlik ekipmanlarıyla sürekli olarak temizliğinin yapılması gerekir” dedi. 

VERİLEN TEKLİFLERİN BİR OPTİMUMU VAR
Sektördeki fiyatların ve kar marjlarının aşağı yukarı belli olduğunu dile getiren Zorlu, “Devlete ödenmesi gereken vergiler, personel primleri, maaşları hepimiz için aynıdır. Bu rakamların altına inebilen firmalarla da karşılaşıyoruz. Sonrasında haliyle en düşük ücrete verilen bu işler maalesef yürütülemiyor ve sonuç iki taraf için de olumsuz sonuçlanıyor, sektör de zarar görüyor. Öncelikle işe olması gereken uygun bütçeli teklifi veriyoruz. Çok düşük bütçeli teklif isteniyor ise ‘hizmetin bazı kurallarını değiştirerek hizmet kalitesi sağlanabilir mi?’ diye bakıyoruz. Verilecek teklifin bir optimumu var, bunun da altına inmemiz istenirse tekliften çekiliyoruz. Ancak 10 kişilik işin 15 kişi ile yapıldığını da görürsek bunu da belirtiyoruz. Bazen de insanlar verimli çalıştırılamadığı için yeterli hizmet sağlanamıyor ve personel artışı isteniyor. Çalışanın eğitilmesi ve doğru yönlendirilmesi de verimliliği ve kaliteyi arttıran önemli bir etkendir. Bu doğrultuda bizler de tüm çalışanlarımızı eğitimlere tabi tutarız. Bu eğitimler sadece doğru kimyasal kullanımı değil, temizlik ve hijyen, davranış kuralları vb. konuları içeren birçok farklı eğitimleri içerir. Vasıfsız personellerin temizlik işinin de bir meslek olduğunu anlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Adaylara firmamızı ve yaptığımız işleri anlatıyor, bir aile çatısı altında çalıştıklarını hissettirmeye çalışıyoruz, çünkü insana yapılan yatırımın mutlaka olumlu geri dönüşü oluyor” açıklamasını yaptı. 

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTEKİ BÜYÜK ROLÜ TEKNOLOJİ KAPTI!
Son olarak temizliği kolaylaştıran ve sürekli takip gerektirmeyen yeni nesil ürün ve teknolojiler konusunda yorumlarını aktaran Zorlu, “Teknolojinin her geçen gün değişmesi, yeni ürünlerin ve materyallerin çıkması, bunların nihai tüketiciye ulaştırılması biz hizmet sektöründeki firmaların kalıcı ve sürdürülebilirlikleri için olmazsa olmazlardır. ISO 10002:2004 ve TS EN ISO 9001:2008 sertifikalarına haiz bir firmayız. Tüm projelerimizde Avrupa standartlarına uygun profesyonel, endüstriyel sistemleri uyguluyoruz. Bünyemizde endüstriyel olmayan, insan sağlığını tehdit edici kimyasalları kesinlikle kullanmıyoruz. Doğa dostu ürünleri ve ekipmanları özellikle takip ediyoruz. Merkezimizin Almanya’da olması bize bu konuda büyük bir avantaj sağlıyor. Oradaki gelişmeler ve yenilikler ışığında bilgilendiriliyoruz. Ürünlerin Almanya’dan getirilmesini ve burada kullanılmasını sağlıyoruz” diyerek sözlerine son verdi. 

autorola

Yukarı