Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Video analiz ile şüpheli hareketler tespit ediliyor

18.01.2018 - 18:07

Yeni nesil elektronik güvenlik çözümleri ve teknolojileri hakkında bilgi veren Panasonic Kurumsal Sistemler Ülke Müdürü Uğur Çağlar, oteller başta olmak üzere pek çok alanda güvenliği sağlamak adına hangi teknolojik modellerden yararlandıklarını ve güvenlik noktasında nelere dikkat ettiklerini bizlere anlattı.

“Panasonic olarak toplam güvenlik çözümleri konsepti bizim için çok önemli, bu sebeple yangın alarm ve CCTV sistemlerimizin birbirleri ile entegrasyonu tamamlandı. Artık müşterilerimiz bu Panasonic ürünlerini tek bir yazılım üzerinden birbirleri ile entegre olarak kullanabilecekler” diyen Panasonic Kurumsal Sistemler Ülke Müdürü Uğur Çağlar, “Video görüntüleme sistemlerinde, görüntü kalitesi ile beraber ürünlerimizin başarılı olduğu bir diğer özellik ise bant genişliği tüketimidir. Son dönemde kullanmaya başladığımız H.265 kodek ve geliştirdiğimiz “SmartCoding” teknolojisi sayesinde bant genişliği tüketiminde yüzde 70’e varan oranlarda avantaj sağlayabiliyoruz.
Son dönemlerde önemli üreticilerin güvenlik sistemlerine yapılan siber saldırılar, güvenlik sistemlerinin bu tür saldırılara karşı açıklarını ortaya çıkarttı.  Bu tür saldırılara karşı güvenlik sistemlerimizi daha güvenilir hale getirmek için dünyanın bir numaralı bilgi güvenliği şirketiyle bir çalışma içerisindeyiz, kameralarımızın ve kayıt cihazlarımızın haberleşmesi esnasında kullanılan şifreleme metotları, sistemimizi çok daha güvenli bir hale getiriliyor. Bu sayede sadece güvenlik sisteminizi değil, bu sisteme bağlı olan şirketinizin diğer ağlarını da gerçekleşebilecek saldırılara karşı korumuş oluyorsunuz” açıklamasını yaptı.

OTEL GÜVENLİĞİNDE İNSAN KAYNAKLI HATALARI MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRMEK AMAÇLANMALI 
Otel güvenliğinde, konuklarının rahat ve güvende hissedeceği, müşteri mahremiyetine azami önem gösteren, insan kaynaklı hataların minimize edildiği çözümler tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Çağlar, “Müşteri mahremiyetinin korunması amacı ile geliştirdiğimiz insan maskeleme özelliği, yönetici yetkisine sahip olmayan operatörlerin, görüş alanındaki insanları sadece bir siluet olarak görmesini sağlarken, yalnızca yönetici yetkisine sahip operatörler canlı ve kayıtlı görüntülerde bütün detayları görebilirler. Bu sayede konukların mahremiyeti en üst seviyede korunmuş olur” dedi. 
Otel güvenliğinde önemli bir başka konunun ise insan kaynaklı hataları minimum seviyeye indirmek olduğunu belirten Çağlar, “Panasonic olarak bu amaç doğrultusunda sunucu ve kamera üzerinde çalışan çeşitli video analizlerine sahibiz. Emniyetten gelen şüpheli şahıs veri tabanının yüz eşleştirme sunucularımıza eklenmesi ile şüpheli şahıslar hızlı bir şekilde tespit edilebilir ve bu sayede olası tehlikeler önceden engellenebilir. Kameralarımızda bulunan sınır ihlali, bırakılan/kayıp obje, yetkisiz giriş ve sabotaj algılama analizleri ile yetkisiz eylemler operatör kontrolüne gerek kalmadan hızlı bir biçimde tespit edilir ve bu sayede işletmelerin maliyetleri azalır. Ayrıca pek çok otel, güvenlik sistemlerini çalışan denetimi ve müşteri memnuniyeti amacı ile de kullanmaktadır. Balıkgözü kameralarımız ile kullandığımız WV-SMR10 mikrofon, 360 derece ses kaydı yapabilen ama aynı zamanda görüntü üzerinde sadece seçilen noktanın dinlemesini sağlayan bir mikrofondur. Bu sayede bir mikrofon ile hem otel kapısındaki bir güvelik görevlisinin konuklar ile girdiği diyaloğu kontrol edilebilirken, aynı anda danışmada müşterinin şikayetleri kayıt altına alınabilir. 
İçerisinde konferans ve toplantı salonları, alışveriş ve iş merkezleri barındıran otel komplekslerinde ise güvenlik sistemlerinin birbirleri ile bağlantılı ve birleşik olması, yönetim açısından sağladığı avantajlar sebebi ile tercih edilmektedir” diyerek sözlerine son verdi.

GALATA

Yukarı