Ana içeriğe atla

arf

YÜZDE 80’İN ÜZERİNDE DOLULUK BEKLİYORUZ

25.06.2018 - 10:44

Sektörün tecrübeli isimlerinden Holiday Inn Şişli Genel Müdürü Duygu Sönmez Özçer, turizmde yüzlerin gülmeye başladığını belirterek 2018’de yüzde 80 ve üzeri doluluk ortalaması beklediklerini söylüyor.

 

NECATİ KOLA

Son birkaç yıldaki durgunluğun ardından turizm sektöründe gözle görülür bir hareketlilik yaşanıyor. Oteller 2018’de yüksek bir doluluk oranı bekliyor. Bu otellerden biri de Holiday Inn Şişli. İstanbul’un en stratejik lokasyonlarından birinde yer alan Holiday Inn Şişli’nin tecrübeli genel müdürü Duygu Sönmez Özçer ile kariyerini, oteli ve turizm sezonunu konuştuk.

 

Kariyerinizle başlayabilir miyiz Duygu Hanım?

25 yılı aşkındır turizm ve otelcilik sektöründeyim. İstanbul Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra sektöre garson olarak adım attım. Çeşitli pozisyonlardan sonra 9 yıldır genel müdür olarak kariyerime devam ediyorum. İstanbul’daki birçok 5 yıldızlı otelde çalıştım. 25 senenin içinde 2 yıllık Amerika tecrübem var.

 

Genelde şehir otellerinde mi çalıştınız?

Evet. Hep şehir otellerinde çalıştım. Amerika’nın dışında bütün tecrübem İstanbul otelciliğinde. Anadolu Yakası hariç İstanbul’un bütün lokasyonlarında görev yaptım. Taksim, Gayrettepe, Atatürk Havalimanı ve Old City bölgeleri olmak üzere...

 

Amerika’da hangi şehirde, hangi otelde bulundunuz?

Bir yıl Güney Caroline’nın Charleston kentinde, bir yıl da New York Manhattan’da bulundum. Renaissance Grubu’nda çalıştım.

 

Taksim Bölgesi’nde görev yapmakla Havalimanı Bölgesi’nde görev yapmak arasında farklar oluyor mu?

Yönetim açısından aslında çok bir fark yok. Ama her lokasyonun kendine ait dinamikleri, pazar çeşitliliği mevcut. Gayrettepe Bölgesi’nde yüzde 60 corporate (şirket, iş, toplantı) segmentiyle çalıyorsanız, Old City ya da Taksim Bölgesi’nde bu tamamen yüzde 60 tatil amaçlı segmente dönüyor. Şişli Bölgesi biraz daha farklı. Konumu itibarıyla hem şirket misafirlerini hem de tatil turizmini içeriyor. Şişli Bölgesi çok avantajlı bu anlamda. Birçok segmentle çok rahat çalışabiliyorsunuz.

 

Yabancı müşteri potansiyeliniz genel olarak hangi ülkelerden?

İstanbul’un, daha doğrusu Türkiye’nin bir gerçeği, Ortadoğu pazarı. Dolayısıyla biz de Ortadoğu pazarıyla yoğun çalışıyoruz. Körfez ülkeleri, Irak, Filistin, Cezayir, İran... İran geçen yıl iyiydi. Bu sene çok daha iyi. Avantajlı bir lokasyonda olduğumuz için Avrupa’dan gelen misafirlerimiz de var. Bu tabii çok sevindirici. 9 toplantı salonumuz olduğu için birçok ulusal ve uluslararası şirketin toplantılarına da ev sahipliği yapıyoruz.

 

Duygu Sönmez Özçer

 

EYLÜLE KADAR OLAN SÜREÇTE ÇOK DAHA İYİ OLACAĞIZ

 

Müşterilerinizin otelinizde ortalama kalış süreleri ne kadar?

Sezona göre değişiyor. Kış döneminde 3,5 - 4 gün gibi olan ortalama kalış süresi, yaz döneminde 4,5 - 5, hatta 5,5 güne kadar çıkıyor. Çünkü hazirandan itibaren bir hafta, 10 gün, 15 günlük rezervasyonlarımızın sayısı bir hayli yüksek.

 

Sezon nasıl başladı? Beklentileriniz nasıl?

Turizm, çok kötü iki yıldan geçti. 2017’de gelmeye başlayan sinyaller, 2018’in yüksek olacağını gösteriyordu. Öyle de oldu. Ramazanda biraz azalma olsa da beklentilerimizin üzerinde bir sezon geçiriyoruz. Ülkenin yeniden güvenli hale gelmesi, tüm okları Türkiye’ye ve İstanbul’a çevirdi. Eylüle kadar olan süreçte çok daha iyi olacağımıza inanıyorum.

 

Rezervasyonlar genelde anlık mı yoksa birkaç ay önceden de gerçekleşiyor mu?

Önceki yıllarda üç-dört ay sonrasını forecast (tahmin) edebiliyorduk. Ne yazık ki son yıllarda son dakika rezervasyonları arttı. Önümüzdeki ayı bile görmek pek mümkün olmuyor.

 

Sebebi ne peki?

İnsanlar bekliyorlar. Bu tamamen güven ortamının tam olarak oturmayışından kaynaklanıyor. Son dakikaya kadar bekleyip ülkede ters bir şey olmadığını hissettikten sonra tatil planlarını kesinleştiriyorlar. Bir de tabii bu çalıştığınız pazarla alakalı. Avrupa pazarı olması gereken seviyelere geldiğinde bu tablo değişecektir. Çünkü Avrupa, daha planlı hareket eden bir kültüre sahip.

 

İstanbul için Avrupa’dan gelen taleplerde yükselme var mı?

Var. Son birkaç yılda birçok uluslararası şirket, toplantılarını, eğitimlerini ve Türkiye seyahatlerini durdurmuştu. Şu an Avrupa pazarından toplantı amaçlı talepler gelmeye başladı. Tatil amaçlı taleplerde pek bir değişiklik yok şu an. Ama güneyde bu anlamda bir hareketlilik var. Oradaki meslektaşlarımızın yüzü epey gülmeye başladı. Bu da iyiye işaret. Güvenli bir ortam olduğu takdirde sonbahar gibi Avrupa pazarının İstanbul’a da yansıyacağını düşünüyorum.

 

Holiday Inn Şişli

 

KIŞ DÖNEMİNİ YÜKSEK DOLULUKLA KAPATTIK

 

2018’de doluluk hedefiniz ve beklentiniz ne yönde?

Yıl genelinde yüzde 80’in üzerinde doluluk ortalaması bekliyoruz. Nevruza kadar olan kış dönemi belirleyici bir kriterdi. Bu dönemi çok yüksek doluluklarla kapattık. Bundan sonraki süreçte de yüzde 95’in altında bir doluluk beklemiyoruz. Ramazanı hariç tutarak söylüyorum tabii bunu. Ramazan doluluklarımız yüzde 75 seviyelerindeydi.

 

Geçen yıla göre oda fiyatlarınız arttı mı?

Epeyce arttı. Zaten artmalıydı. 2015 ortalama oda fiyatlarımızın üzerindeyiz şu anda. Hem Euro hem de TL bazında.

 

Holiday Inn Şişli

 

HEM TATİL HEM DE İŞ SEGMENTİNE HİTAP EDİYORUZ

 

Otelinizin genel özelliklerinden bahsedebilir misiniz?

Otelimiz çok stratejik bir lokasyonda. Konumu itibarıyla Taksim’e, alışveriş merkezlerine, Old City Bölgesi’ne ve İstanbul Kongre Merkezi’ne çok yakın. İş dünyasının göbeğinde diyebiliriz. Hem tatil hem de iş segmentine hitap eden bir oteliz. Uluslararası bir zincirin halkasıyız. Dolayısıyla yabancı misafirlerimizin de en büyük tercih sebeplerinden biriyiz. Sonuçta Holiday Inn, dünyanın neresine giderseniz gidin aynı standardı bulacağınız bir marka. Bu da insanlarda güven duygusunu oluşturuyor tabii. Otelimizde değişik kategorilerde 168 oda ve 9 toplantı salonu var. 10 kişiden 250 kişiye kadar toplantı gruplarına ev sahipliği yapabiliyoruz. Toplantı salonlarımızın teknik altyapısı oldukça güçlü ve tavan yükseklikleri de bir hayli fazla. Otelimizde ayrıca SPA ve fitness alanımız mevcut. Kapalı yüzme havuzumuz ve masaj odalarımız da bulunmakta.

 

Holiday Inn Şişli

arf

Yukarı