23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi

Türk gayrimenkul yatırımcıları için doğru iş ortağı Barratt London

Barratt London Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Stuart Leslie ve Unique London Genel Müdürü Arzu Uygun ile bir araya geldiğimiz Aralık sayımızda, İngiltere’nin en büyük konut inşaat firması olan Barrat London’ın proje ve faaliyetleriyle Türkiye’deki iş ortağı Unique London’ın çalışmalarını konuştuk.

İngiltere’nin en büyük konut inşaat firması Barratt Development PLC’nin bir parçası olan Barratt London’ı ve Türkiye’deki faaliyetlerini anlatan Barratt London Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Stuart Leslie, 1958 yılında girdikleri sektörde 550 binin üzerinde emlak inşaatında yer aldıklarını ve uzmanlaştıkları kentsel dönüşüm projelerinde de 55 binin üzerinde inşaat yaptıklarını ifade etti. İnsanların içinde yaşayabileceği, paralarının karşılığını alabileceği konutlar inşa etme felsefesi etrafında kurgulanmış bir şirket olduklarını aktaran Leslie, Londra’da 3. ve 4. bölgede yer alan projelerinin lokasyonları nedeniyle her yıl %6.8’lik bir kira getirisi sağladığını ve bunun da yatırımcılar nezdinde iyi bir sermaye değerlenmesinin olduğunu ifade etti.

Şu anda 4.2 milyar Pound’luk bir pazar değerine sahip olan Barrat London’ın müşteri memnuniyet oranı %95 düzeyinde 5 yıldızlı bir memnuniyet oranı var. Şu anda Londra’da devam eden 8 projeleri olduğunu ve 2024 yılında 4 yeni proje daha ekleneceğini sözlerine ekleyen Leslie, bu projelerde %60 oranında Türk yatırımcı olduğunu belirtti. Türk yatırımcı oranının yüksek olmasındaki en büyük etkenin Unique London ve firmanın Genel Müdürü Arzu Uygun’un olduğunu ifade eden Leslie, “Geçtiğimiz 4-5 yıl içerisinde yatırımcıların Londra’ya gelme trendinde artış gördük. O yüzden bu yıl Unique London Türkiye piyasasında exclusive olarak münhasıran temsilcimiz oldu ve de çok da başarılı. Arzu Hanım sayesinde Türk vatandaşlara yüzlerce konut sattık.” dedi.

Türkiye’deki yapılanmalarında Unique London’ı tercih etme sebeplerinden bahseden Leslie, “Türkiye’de büyük bir şirketle ilerlemek yerine en uzman deneyime sahip olanla ilerlemeyi seçtik. Arzu Hanım’ın geçmişi alıcılara çok güven veriyor. Unique London’ın profesyonel hizmetleri yatırımcıların Londra’da doğru yerleri bulmasını sağladı. O yüzden işi birlikte büyütebildik.” şeklinde konuştu. Türkiye’deki emlak fiyatları piyasasının artmasıyla birlikte Türk yatırımcıların Londra’daki yatırım oranının arttığını ifade eden Leslie, “Konut fiyatlarının yükselmesiyle insanlar İstanbul’daki mülklerini satıyorlar ve Türkiye’deki enflasyondan koruyabilmek adına Londra’da yatırım yapıyorlar. Piyasanın gelişimi için en iyi zaman olduğunu düşünüyoruz. Yakın dönemde çok fazla pazarlama yaptık. Londra’da en iyi değeri sağlayan fiyatları biz sunuyoruz. Bir ürünün teslim edilebileceğine dair güven çok önemli. O yüzden sadece %10 depozito istiyoruz, %90’ını ise tamamlanınca alıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Yatırımcıların kâr oranı yüksek

İngiltere’nin en büyük inşaat firmalarından birini Türkiye’de temsil ettiklerini ifade eden Unique London Genel Müdürü Arzu Uygun, “Müşteriyi çok iyi dinliyor ve ihtiyaçlarını çok iyi anlıyoruz. Dolayısıyla gerçekten amaca yönelik hizmet veriyoruz. Çabuk ulaşılıyor olmamız, her zaman her türlü desteği veriyor olmamız en güçlü yanlarımızdan bir tanesi.” ifadelerini kullandı. Uygun, Türk müşterilerin İngiltere’deki projelere ilgisine yönelik yaptığı açıklamada, Unique London olarak anahtar teslim hizmetlerinin öneminin büyük olduğunu ifade ederek; Barrat London’ın projeler için yer tespitini çok doğru bir şekilde yaptığını da sözlerine ekledi. Yatırımcıların kâr oranının yüksek olması nedeniyle Londra’yı tercih ettiklerini aktaran Uygun, portföy dağılımı yaparak birikimlerindeki coğrafi riskleri azaltmak istemelerinin önemli bir etkisi olduğunu da sözlerine ekledi. Yatırımcı portföyü açısından orta ve üst segmenti hedeflediklerini sözlerine ekleyen Uygun, konut fiyatlarının 330 bin Pound’dan başladığını ve minimum bu değerdeki bir konuttan 1600 Pound kira getirisi sağlandığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir