23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Uncategorized

Türk kahvesi, türk kültürünü dünyaya tanıtan gastronomi unsurlarından biri

UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine giren ilk içecek olma özelliğini taşıyan Türk Kahvesi, Türk kültürünün gastronomik bir unsuru olarak dünyanın çeşitli yerlerinde bilinen ve tanınan bir lezzet.

Her yıl dünyanın farklı bölgelerinde özel etkinliklerle kutlanan 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nü, kahvenin İstanbul’da kavrulduğu ilk yer olan Beta Yeni Han’da Beta Âla Türk Kahvesi eşliğinde Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın onur konuğu olduğu özel bir etkinlikle kutlandı.

Etkinliğin konuşmacılardan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “İhracatımızda ve ithalatımızda bu kadar önemli bir yeri olan Türk Kahvesi dolayısıyla bugün burada bu etkinlikteyiz. Kahve özellikle biz Türkler için kültürdür. Bizim şu an tükettiğimiz kahvenin kökeni Habeşistan’dır. Bugün Suriye limanları, Türkiye, İran ve Akdeniz kahvenin ulaştığı yerler konumundadır. Türk Kahvesi Orta Doğu ve Balkanlar’da, Bosna dışında, bildiğimiz anlamda hazırlanıp tüketilmez. Tarihte de gördüğümüz üzere Türk Kahvesi’ni en iyi Türkler doğru yöntemle pişirir ve içer.” şeklinde konuştu.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği (TKKAD) Başkanı Nuri Çolakoğlu konuşmasında, “Derneğimiz öncülüğünde dünyada UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miraslar listesine girdik. 5 Aralık tarihini Dünya Türk Kahvesi Günü olarak kutlamaya başladık. Türk Kahvesi’nin dünya çapında daha da tanınır hale gelmesi için hep beraber çalışıyoruz.” dedi.

Türkiye’nin somut olmayan kültürel bir değeri

5 Aralık’ın “Dünya Türk Kahvesi Günü” olarak kutlanmasında özel çabalarının olduğunun altını çizen Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, “Türk Kahvesi’nin kültürel değerinin ulusal ve uluslararası bilinirliğine katkıda bulunmak isteyen gönüllülerin bir araya gelmesiyle 2008 yılında kurulan TKKAD ile Türk Kahvesi’ni 2013 yılı sonunda UNESCO’ya götürdük. UNESCO, 5 Aralık 2013’te Türk Kahvesi’ni, ‘Türkiye’nin somut olmayan kültürel bir değeri’ olarak tescilledi ve ‘Bu kahvenin ince çekilmesi ve pişiriliş şekli Türkiye’ye aittir’ dedi. Türk Kahvesi’ne tutkulu birisi için son derece önemli bir başarı.” şeklinde konuştu.

Arçelik Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Tüfekçi, “Telve, Cumhuriyet tarihimize eşlik eden ve bu değerleri yansıtan en önemli inovasyonlarımızdan biri. Dünyanın ilk otomatik Türk Kahvesi makinesi olarak sektöre öncülük eden ve yeni bir kategori yaratan Telve, Türk kültürünün önemli bir değeri olan Türk Kahvesi’ne sahip çıkarak onu dünyaya tanıtıyor. Bugün 32 ülkede Telve’nin satışını gerçekleştiriyoruz. Türk Kahvesi makinemiz için bugüne kadar 84 patent başvurusu yaptık. Arçelik’in sürdürülebilirlik vizyonuna uygun olarak Telve’nin biyo-kompozit malzemeler kullanılan modellerini de tasarladık. Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır şekilde bu teknolojiyle 2023’te Gulf Awards’ta yılın ürünü ödülünü aldık. Telve’nin başarılı yolculuğu değişen tüketici alışkanlıklarına göre yepyeni inovasyonlar eklenerek devam edecek.” dedi.

Sosyal bütünlüğümüzü güçlendiren bir kimliğe sahip

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Sema Güral Sürmeli, paneldeki konuşmasına “Bugün iki özel ve önemli günü bir arada kutluyoruz. 5 Aralık, Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının da yıldönümü. Bu özel etkinlikte kadınların da söz hakkı varsa Cumhuriyet kadınları olarak Atatürk’e de teşekkür etmemiz gerekiyor.” sözleriyle başladı. Sürmeli, “Türk Kahvesi, hepimizin ortak noktası. Türk toplum yapımız içerisinde nesiller boyu önemini koruyan, sosyal bütünlüğümüzü güçlendiren bir kimliğe sahip. Tüm bu özellikleri ile kültürel mirasımız olan Türk Kahvemizi en güzel şekilde sunmamız son derece önemli. Kütahya Porselen olarak biz 53 yıldır modern ve fark yaratan, şık olduğu kadar işlevsel tasarımlarımız ile kahve keyfinin en güzel yerindeyiz. Türk Kahvesi bizim için her zaman çok özel. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 4 binin üzerinde fincan tasarımı ve ülkemizin en yüksek kapasiteli üretim tesisleriyle çalışmalarımızı aralıksız şekilde sürdürüyor, yepyeni tasarımlarımızla da kullanıcılarımızın kahve keyfine eşlik etmeye devam ediyoruz.” dedi.

Beta Gıda İstanbul Şube Müdürü ve TKKAD Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Uğur da, “Geleneksel içeceğimiz olan Türk Kahvesi’nin, tüm dünyada kutlanacak özel bir günü olması için yoğun çaba harcayan ve bugün bizlerin bir araya gelmesine vesile olan, TKKAD’ye, katılım sağlayan değerli firmalarımıza ve bizleri yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür etmek isteriz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir