21 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

Türk taşımacısının maliyetini en aza indirebilmek için çalışıyoruz

SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya ile bir araya geldiğimiz yılın son sayısında Kaya, 2023 yılı içerisinde hayata geçirdikleri yatırım ve projeleri aktarırken; 2024 yılına ilişkin yaptığı yorumlarda Türk taşımacısının maliyetlerini en aza indirebilmek adına SGS TransitNet olarak çalışmalara devam edeceklerini vurguladı.

2023 yılı genelinde firma olarak hayata geçirdiğiniz yatırım ve projeleriniz neler oldu?

2023 yılı başından itibaren Hadımköy’deki tesisimizde İzinli Gönderici faaliyetini başlatmıştık. Kasım ayı ortasında YYS (Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası) belgemizi alarak Çerkezköy TEM üzerinde 5.200 m²’lik yeni tesisimizi de faaliyete geçirdik. Böylece iki ayrı tesiste YYS/İzinli Gönderici hizmeti vermekteyiz. Ayrıca Almanya’da İzinli Alıcı yetkimiz de devreye alındı. Yeni dönemdeki amacımız bu hizmetleri artırmak ve yaymak olacaktır.

Bunun yanı sıra, yeni dönemde başlatmayı düşündüğümüz proje ile kendi teminatı olan kuruluşların yurt dışında gümrüklerde yaşadığı sorunlar, kapanmayan beyanların kapatılması vb. hususlarda teknik destek hizmeti vermeye başlayacağız. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamladık. SGS olarak AB ve Ortak Transit ülkelerinde yapılanmış olmamız sebebiyle geniş bir ağa sahibiz ve ilgili ülkelerin gümrük idareleriyle iyi ilişkilerimiz var. Bunu Türk firmalarının faydasına kullandırmak arzusundayız.

Ekonomik dalgalanmalar, yaşadığımız deprem ve seçim dönemi yatırımlarınızı nasıl etkiledi? Sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında nasıl bir vizyon geliştirdiniz?

Bu yılki veriler geçen seneye benzer özellikler gösterdi. Önemli artışlarla ilerlemedi. Özellikle ekonomik koşullar ve tabii ki deprem ciddi ölçüde olumsuz etki yarattı. Bizim önceliğimiz bundan zarar gören ve ayakta kalmaya gayret eden müşterilerimize azami destek sağlamak oldu. Diğer yandan, hedeflere ulaşabilmek için alternatif taşıma tiplerine teminat sağlama yoluna gittik ve İzinli Gönderici faaliyetini hızlandırdık. Böylece yılı tatminkar bir seviyede kapatabiliyoruz.

2024 yılında alacağınız aksiyonlar neler olacak, hangi strateji ve hedeflerle yatırımlarınızı şekillendireceksiniz?

Hem yurt içinde hem de yurt dışında hayata geçirmek istediğimiz çeşitli projelerimiz var. Öncelikle YYS/İzinli Gönderici hizmet ağımızı çeşitlendirmek ve farklı lojistik bölgelere de yaymak istiyoruz. Türk taşımacısı için önem taşıyan Bulgaristan ve Almanya gibi ülkelerde yeni faaliyetlerimiz olacak. Yurt dışında gümrüklerle ilgili teknik destek hizmetleri de buna dahil olacak.

2024 yılında lojistik sektörünün ana gündem maddeleri neler olacak, sektörün nasıl bir ivme yakalayacağını öngörüyorsunuz?

Özellikle hem Avrupa’daki hem de bizdeki enflasyon düzeyi ve yaşanan durgunluk önümüzdeki yıla damgasını vuracak diye düşünmekteyiz. Ancak biz her ne şekilde olursa olsun Türk taşımacısının maliyetlerini en aza indirebilmek için çalışmaya devam edeceğiz. İhracatımızın artmasıyla ekonomik hareketlilik de olumlu yönde etkilenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir