23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

Türkiye Yüzyılı’nı dijitalin yüzyılı yapma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Türkiye’nin dijital dönüşümünün lideri Türk Telekom, 2023’te teknoloji alanındaki birikim ve deneyimini hayatın her alanına aktarmaya devam ederken, yenilikçi teknolojiler üreten ve ihraç eden anlayışıyla yatırımlarını ve çalışmalarını aralıksız sürdürdü.

2023’te konsolide gelirlerini yıllık bazda %9,6’lık artışla 100,2 milyar TL’ye yükselten, toplam 25,8 milyar TL yatırım gerçekleştiren Türk Telekom 2024’te ise operasyonel gelirlerinin yaklaşık %11-%13 aralığında büyüyeceğini, konsolide FAVÖK marjının %36-%38 aralığında ve yatırım harcamalarının satış gelirlerine oranının %27-%28 aralığında olacağını öngörüyor.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarla başarılı skorlar elde eden Türk Telekom’un toplam abone sayısı 52,9 milyon olurken, mobil alandaki güçlü büyüme ivmesi devam etti. Türk Telekom, 2023 yıl sonu itibarıyla mobil numara taşımada üst üste 9 çeyrektir en çok tercih edilen operatör olarak mobil abone sayısını 26,2 milyon aboneye yükseltti.

“Memleketin bir şehrinde değil her şehrinde” anlayışıyla hız kesmeden çalışarak 81 ilin tamamında, tüm ilçe ve köyleri uçtan uca fiber ağlarla ören Türk Telekom, fiber altyapı uzunluğunu 2023 yıl sonu itibarıyla 437 bin kilometreye taşıdı. 2022 yıl sonu itibarıyla 31,4 milyon haneyi kapsayan fiber ağ, 2023 yıl sonunda 32,2 milyon hane kapsamasına ulaştı.

Yeni nesil teknolojileri ve bu teknolojileri besleyen girişimleri destekleyen Türk Telekom’un Girişim Sermayesi Fonu iştiraki Türk Telekom Ventures aracılığıyla yatırımda bulunduğu girişimlerin portföy değeri 190 milyon doları buldu.

Veri merkezi, siber güvenlik ve bulut bilişim çözümleriyle işletmelerin dijitalleşmesinde lokomotif rol üstlenirken, verinin korunması görevini milli sorumluluk bilinciyle yürüten Türk Telekom, IDC (International Data Corporation) tarafından yayınlanan Türkiye Siber Güvenlik Pazar Analizi Raporu’na göre Siber Güvenlik Hizmetleri Kategorisi’nde 3 yıldır üst üste “Pazar Lideri” konumunu sürdürdü.

Türkiye’nin dijital dönüşümü için 81 ilin her köşesinde yatırımlarına devam ettiklerini vurgulayan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Türk Telekom olarak bir telekom şirketi olmanın ötesinde Türkiye Yüzyılı’nı dijitalin yüzyılı yapma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürdüğümüz 2023 yılını hedeflerimize ulaşarak tamamladık. Ülkemizin teknoloji üreten ve ihraç eden vizyonuna öncülük etmek ve teknoloji birikimimizle bölgemize liderlik etmek için 2024’te de yatırımlarımızı ve faaliyetlerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz.” diye konuştu.