13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye

TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI ÖLÇÜM TESTLERİ SPORUN MERKEZİ SELÇUKLU’DA

Selçuklu Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Sporcu Seçme ve Yetiştirme projesi kapsamında sporculara uygulanan ölçüm testlerinin ilk demo çalışması Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda yapıldı. Selçuklu Spor Okulları öğrencilerinin yer aldığı demo ölçüm testlerini Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’da takip etti.

Demo çalışmada 15 farklı istasyonda, sporcuların motorik performans ölçümleri gerçekleştirildi. Beş farklı antropometrik, üç farklı esneklik ölçümü, üç farklı kuvvet ölçümü ve bunun yanı sıra sürat, denge, çeviklik, reaksiyon ve dayanıklılık ölçümleri nitelik kapsam bakımından Türkiye’de örneği olmayan bir standartta gerçekleştiriliyor. İlk olarak Selçuklu Spor Okulları öğrencileri ile birlikte gerçekleştirilecek olan projede, sporcuların motorik performans durumlarının belirlenmesi ve ardından sporcuların yatkın olduğu branşa yönlendirilmesi hedefleniyor.

Hedefimiz Selçuklu’dan olimpiyat şampiyonları çıkarmak

Selçuklu Belediyesi olarak bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da spora en büyük değeri vermeye devam ettiklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,“Burada yaptığımız çalışmada on beş farklı kategoride çocuklarımızı fiziki durumları onların hareket kabiliyetleri, güçleri, esneklikleri ve dayanıklılıkları ile ilgili 15 farklı kategoride ölçümler yapıyoruz. Şu anda yaptığımız çalışma Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı ölçme çalışması. Bu çalışmaları tamamladığımız zaman biz bütün çocuklarımızın sporla ilgili hangi branşlarda başarı elde edebilecekleri, hangi branşlarda daha uzun süreli faaliyet gösterebilecekleriyle ilgili çok ciddi bir veri elde etmiş olacağız. Hedefimiz onları en iyi şekilde, en doğru şekilde tespit ederek hem kendi branşlarında milli sporcu kategorisinde sporcu olarak yetiştirmek, ondan sonra da Selçuklu Belediyesi olarak Konyamızdan, Selçuklumuzdan olimpiyat şampiyonlarını çıkarmak. Selçuklu Belediyesi olarak her zaman sporun ve sporcunun yanında olmaya devam edeceğiz.“ şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir