21 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

Türkiye’nin enerji dönüşümüne liderlik etmeyi hedefliyoruz

Tüketicilere en uygun yenilenebilir enerji sistemlerini sunarak enerji ihtiyaçlarını karşılayan Azul Enerji, temiz bir gelecek için çalışıyor ve küresel karbon emisyonlarının azaltılması hedefine katkı sağlamayı amaçlıyor. Azul Enerji Genel Müdürü Dilan Yıldız’ı ağırladığımız Nisan sayımızda Türkiye’nin enerji dönüşümüne liderlik etmeyi hedeflediklerini aktaran Yıldız, doğru EPC firması seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine de değindi.

Azul Enerji’yi tanıyabilir miyiz, yenilenebilir enerji yatırımlarının ülkemizde yaygınlaşması adına çözüm ortağı olduğunuz müşterilerinize hangi ürün ve hizmetlerinizi sunuyorsunuz?

Biz; sanayi tesisleri ve ticari kuruluşların elektrik tedarik yöntemlerini ve tüketim profillerini analiz ederek, tüketicilere en uygun yenilenebilir enerji sistemlerini (güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, depolama çözümleri, hibrit sistemler) sunarak enerji ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Temiz bir gelecek için çalışarak, küresel karbon emisyonlarının azaltılması hedefine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, tüketicilere mümkünse öz tüketim noktasında, aksi halde Türkiye’nin farklı bölgelerinden veya illerinden birinde güneş veya rüzgar kaynaklı yenilenebilir enerji yatırım önerileri sunarak çevresel etkilerin azaltılmasına ve iklim değişikliği ile mücadeleye destek olmaya odaklanıyoruz. Tüm Türkiye’de arazi projeleri de geliştirerek, müşterilerimize arazi dahil çözümler de sunuyoruz. Mühendislik ekibimiz, GES (Güneş Enerji Sistemleri) ve RES (Rüzgar Enerji Sistemleri) projeleri geliştirerek depolama sistemleri tasarlayarak müşterilere yenilenebilir enerji üretimi ve tüketimini dengeleme imkanı sunuyor. Azul Enerji olarak, denizlerin sonsuz potansiyelinden ve Ege’nin çeşitlilik gösteren mavisinden ilham alarak İzmir’in ve Türkiye’nin enerji dönüşümüne liderlik etmeyi hedefliyoruz.

Türkiye’de EPC firmalarının potansiyelini nasıl görüyorsunuz, yenilenebilir enerji yatırımlarının sayısının hızla arttığı günümüzde yatırımcıların kazanımlarını artırmak adına doğru EPC firmalarını seçerken nelere dikkat etmeleri gerekir?

Türkiye’deki EPC firmalarının potansiyeli yenilenebilir enerji sektöründeki hızlı büyümeyle birlikte oldukça yüksektir. Yatırımcılar doğru EPC firmasını seçerken güncel teknolojilere odaklanmalı ve yenilikçi çözümler sunabilen firmaları tercih etmelidir. Ayrıca, kalite yönetim sistemleri ve uluslararası standartlara uyumluluk da önemli bir kriterdir. Çevresel etkilerin azaltılması ve sürdürülebilir uygulamaların benimsenmesi de göz önünde bulundurulmalıdır. EPC firmasının etkili proje yönetimi yetenekleri, zamanında ve bütçe dahilinde projelerin tamamlanmasında kritik bir rol oynar. Son olarak, maliyet yapısı ve iş birliği esnekliği de değerlendirme kriterleri arasında yer alır. Bu faktörleri dikkate alarak, yatırımcılar doğru EPC firmasını seçerek yenilenebilir enerji yatırımlarının kazançlarını artırabilirler. Detaylı bir ön inceleme ve karşılaştırma süreciyle doğru kararı vermek daha mümkün olacaktır.