21 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Gastro

Unlu mamuller sektörü katma değerli hale geliyor

Son yıllarda globalde tüketicilerin unlu mamüllerine yönelmesi, pazarın hızlı büyümesine yol açıyor. Özellikle sektörde sağlık açısından glutensiz ürünlere talebin artması, donuk ve az pişmiş ürünlerin de sektörde kendine yer bulmasıyla birlikte ürün çeşidi her geçen gün artıyor. Un sektörü, undan 10 kat daha katma değeri yüksek olan unlu mamüllerine doğru dönüşüyor.

Unlu mamülleri katma değerli hale getirip, donuk zincir ile simit, kruvasan ve pide gibi her türlü ürünleri ihraç eden firmalar da bulunuyor. Bu alanda Türkiye’de ve yurt dışında önde gelen firmalar da bu yöndeki yatırımlarını artırmaya başladı. Un firmaları, 10 kat daha katma değerli olan 2 trilyon dolarlık büyüklüğü bulunan unlu mamüllere doğru dönüşerek, buradan daha fazla almayı hedefliyor. Undan unlu mamüllere geçişteki katma değerin çok yüksek olduğunu kaydeden yetkililer baking sektörünün (pişirme ve pastacılık) 20 milyar dolarlık undan üretilen mamullerin tüketiciye ulaştığında 200 milyar dolarlık bir büyüklükte olduğunu belirtiyor. Unlu mamüller pazarının geniş bir alan olduğunu vurgulayan sektör yetkilileri, burada çarpanların çok farklı olduğunu belirterek, üretim zincirinin içerisinde, ileri doğru atılacak her adımın 20 ile 200 arasındaki farktan pay alabilme anlamı taşıdığını vurguluyor ve Türkiye bu sektörde yüksek bir kapasiteye sahip.

Türkiye’nin ihracatta hızlı ve esnek davranıyor

Un sektöründe ihracat yapılan pazarların sürekli değiştiğine dikkat çeken yetkililer son 20 yılda Türkiye’nin ihracatındaki ilk 10’daki ülkelerin sayısının 4 kere değiştiğini bildirdi. 2023 yılında Sudan’a 0 kilogram olan ihracat, Eylül sonu itibariyle 117 bin tona ulaştı ve bu yükseliş 4 ayda oluştu.

Sektör profesyonellerini ağırlayacak

Alanında dünyanın ikinci, Avrasya’nın en büyüğü unvanına sahip uluslararası IBAKTECH Fuarı, unlu mamül endüstrisi, çikolata- dondurma- tatlı üreticileri ve HORECA sektörü profesyonellerini 14. kez bir araya getirecek. Fuar, ekmek, pasta, çikolata, şekerleme ve dondurma sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların bir araya geldiği ve son teknolojileri bir arada görebileceği önemli bir platform. Geçtiğimiz yıllarda, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu Bölgeleri başta olmak üzere 115 ülkeden 80 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan IBAKTECH, hem katılımcılarına yeni pazarlara ulaşmaları için fırsatlar sunmuş hem de uluslararası bir ticari platform olarak sektör profesyonellerinin yatırım kararlarındaki önemini bir kez daha ortaya koymuştu.