28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

WİLAT TÜRKİYE VE CILT, DEPREM LOJİSTİĞİNDE GLOBAL ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR

WiLAT Türkiye ve CILT Türkiye Kurucu Başkanı Berna Akyıldız, Kahramanmaraş’ta yaşanan ve çevresindeki 10 ili etkileyen depremlerin ardından daha çok önem kazanan deprem lojistiği ve her iki sivil toplum kuruluşunun bu süreçteki faaliyetleri konusunda okurlarımızı bilgilendirdi.

İ ngiltere’de 1919 yılında kurulmuş olan, 40 ülkede temsilcilik ve şubeleri bulunan taşımacılık ve lojistik sektöründe global çapta lider bir otorite olarak bilinen The Chartered Institute of Logistics and Transport (CILT) Türkiye şubesi açıldı. Aslında CILT Türkiye’nin ayak sesleri, 2021 yılının Nisan ayında sektörde lider kadınların bir araya gelerek kurduğu WiLAT (Taşımacılık ve Lojistik Sektöründeki Kadınlar Derneği) ile duyulmaya başlanmıştı. Berna Akyıldız liderliğinde WiLAT, sektörde kadın gücünün daha etkin hale gelmesi için önemli çalışmalara imza atmıştı. 11 ili etkileyen, on binlerce canın kaybedildiği, yolların kapandığı, milyonlarca vatandaşın çetin kış koşullarında yaşam mücadelesi verdiği bu felakette lojistik ve taşımacılığın ne kadar büyük bir önem taşıdığını, günlük hayatta kolaylıkla ulaşılabilen insani ihtiyaçların büyük bir lojistik eforla iletildiği bir kez daha fark edildi, bu lojistik zincir koptuğunda bir var oluş mücadelesi verildiğine herkes yakından şahit oldu. CILT Türkiye, henüz lansman hazırlıkları yaparken gündeme gelen bu felaket sonrasında tüm gücünü Deprem Lojistiği konusunda çalışmalara odakladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan WiLAT Türkiye ve CILT Türkiye Kurucu Başkanı Berna Akyıldız, “Dünya çapında CILT uzmanlarını bir araya getirerek olası depremlerde sektörün en etkili şekilde nasıl organize olacağı, ihtiyaç haritalarının nasıl tespit edileceği, dijital mecraların nasıl kullanılacağı, sektördeki şirketlerin resmi kurumlarla ne şekilde çalışacağı gibi birçok konuda önemli bir çalışma başlattık. Deprem kaçınılmaz ve kader olsa da, ona nasıl hazırlanacağımız bizim seçimimiz. Biz bu konuda üzerimize düşen tüm sorumluluğu almak için hazırız. Ancak bu bir koordinasyon işi, bu nedenle en önemli gücümüz de diğer kurumlarla işbirliği yapmak ve küresel çapta bir uzmanlıktan faydalanmak olacak.” dedi.

Deprem sonrasında birinci günden başlanarak neler yapıldı?

Depremin yaşandığı andan itibaren gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgi veren Akyıldız, “İlk gün herkes yardım ulaştırmak için seferber olmuştu, ama neyi nasıl ulaştıracakları konusunda desteğe ihtiyaç vardı. Biz WiLAT olarak, sivil toplum örgütleri ile iş birliği halinde kurumsal ve bireysel üyelerimizle kadınların en güçlü kası olan koordinasyon becerisiyle harekete geçtik. Kurulan Whatsapp iletişim grubunda 5.000 kişinin koordinasyonunu sağladık, birbirleriyle eşleşerek nakliye işlemlerini yapabildik. Sadece karayolunu değil, kurumsal üyemiz DFDS’in tahsis ettiği ro-ro gemileri ile deniz yolunu da etkin kullandık. Sektördeki taşımacılık şirketleri bu taşımaları ücretsiz yaptılar. Bu bize daha planlı bir koordinasyonla nelerin yapılabileceğini gösterdi.” diye konuştu. CILT Türkiye şubesi 11 Mart 2023 tarihinde Genel Kurul yaparak taşımacılık ve lojistik sektörünü geleceğe taşıma vizyonu ile çalışmalarını hızlandırmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir