29 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Haber

YAZ SICAKLARI KLİMA SATIŞLARINI YÜZDE 125 ARTIRDI

Türkiye’nin lider, dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol, klima satışlarına yönelik verilerini açıkladı. Türkiye genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle klima satışlarında artış yaşandı.

Trendyol üzerinden klima satışları Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 100, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 125 arttı. Vantilatör satışlarında ise geçen seneye oranla yüzde 320’lik artış yaşandı. En çok klima satın alan şehirler ise üç büyük ilin dışında Antalya, Muğla ve Bursa oldu.

Vantilatörlere talep yüzde 320 artış gösterdi

Serin ve konforlu alanlarda zaman geçirmek isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için geniş ürün yelpazesi sunan Trendyol, farklı marka ve kapasitelerde klima ve vantilatör ürünlerini müşterilerin beğenisine sunuyor. Vantilatör satışlarında geçen seneye oranla yüzde 320’lik artış yaşanırken, portatif hava soğutucu satışlarında da yüzde 150’lik artış gerçekleşti.

En çok 12000 ve 18000 BTU’luk klimalar tercih edildi

Trendyol, teknolojik ve fonksiyonel özellikleri bakımından her türlü mekâna ve her türlü ihtiyaca yönelik klima çeşitleri sunuyor. Klima çeşitliliği açısından duvar tipi, mobil, salon tipi ve kaset tipi klima olmak üzere alternatifleriyle her alanda çözüm üretiyor. Trendyol’da en çok tercih edilen klima tipi 12000 BTU klimalar olurken, bunu 18000 BTU klimalar takip ediyor.

KLİMALARIN BAKIMI MUTLAKA YAPILMALI

Kavurucu sıcaklarda hayat kurtaran klimalar, doğru kullanılmadığı ve bakım yapılmadığı durumlarda halk arasında Klima hastalığı olarak bilinen lejyoner hastalığına sebep olabiliyor. Lejyoner hastalığının yaz mevsiminde daha sık görüldüğünü paylaşan Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Teknik Hizmetler Koordinatörü Engin Kabakçı, “Hastalık büyük ölçüde binalardaki hava içerisindeki küçük su damlacıklarının solunması aracılığıyla bulaşıyor. Bu hastalığa karşı en etkili önlem, periyodik olarak belirlenen zamanlarda sistemi çok yüksek sıcaklıktaki su ile temizleme yani yıkamadır. Bunun yanı sıra klorlama, ozonlama ve yoğun ultraviyole ışığı kullanılmalı. Sodexo olarak hizmet verdiğimiz tüm iş ortaklarımıza düzenli olarak bu bakımları gerçekleştiriyor, gerekli önlemleri alıyoruz.” açıklamasında bulundu

Klimalar nasıl temizlenmeli?

• Minimum 6 ayda bir klima iç ve dış üniteleri, kir ve tozlardan arındırılması için malzemeye zarar vermeyen bir kimyasal ile temizlenmeli.

• Daha önceden uzun süreli durdurulmuş soğutma kulesi yeniden çalıştırılırken önce detaylı bir temizlik yapılmalı. Su doldurulan sistem bakteri öldürücü ile ön temizlikle arındırılmalı. Fanlar, bu adımların ardından çalıştırılmalı.

• Kullanımda olan soğutma kuleleri, yılda en az iki kez kimyasal ve mekanik temizliğe tabi tutularak tortu ve sediment sistemden uzaklaştırılmalı. Soğutma kuleleri sistemi temiz tutulmalı ve iyi bakım yapılmalı. Gözle muayene ederek; kir, organik madde, birikinti veya çökelti olmamasına dikkat edilmeli.

• Damla tutucular belirli aralıklarda temizlenmeli ve eskiyenler değiştirilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir