13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Kapak

YENİ PROJEMİZLE BİRLİKTE GEBZE’DEKİ MERKEZİMİZ LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK

Nisan sayımızda; iş güvenliğine ve insan hayatına karşı gösterdiği yüksek hassasiyetle kurulduğu günden bu yana yerel pazarda liderliği kendisine hedef alarak, lojistik ve depolama sektöründe kalite, çözüm ve güvenin adı olmak amacıyla yatırım ve projelerini sürdüren Cobin Lojistik & Antrepo’yu kapağımızda ağırladık. Cobin Lojistik & Antrepo Genel Müdürü Oğuzhan Erçil ile bir araya geldiğimiz röportaj çalışmamızda Erçil, geçtiğimiz yıl hayata geçirdikleri yatırımları ve bu yıl içinde faaliyete girecek olan yeni tesisleriyle birlikte hem bünyelerinde hem de sektörde nasıl bir değişime yol açacaklarını okurlarımız için anlattı.

Cobin Lojistik & Antrepo olarak geçtiğimiz yılı baz aldığımızda gümrüklü depolama, serbest depolama, elleçleme ve etiketleme hizmetlerinizde nasıl bir büyüme gerçekleştirdiniz, 2022 yılı içerisinde hangi yatırımları hayata geçirdiniz?

Öncelikle, yıllardır piyasaya tanıttığımız İzmit Kartepe şubemizdeki depomuzun yüzde 80’i serbest depolama, yüzde 20’si ise gümrüklü saha & antrepo olarak hizmet veriyordu. 2022 yılı içinde bu oranı tam tersine çevirerek, antrepo hacmimizi yüzde 80’e çıkardık. Yüzde 20’sini ise serbest depo olarak kullanmaya devam ediyoruz. Bu radikal değişikliğin sebebi ise Kartepe depomuzun Derince Gümrüğü’ne bağlı limanlara yakın olması sebebiyle bölgenin gümrüklü depolamaya daha fazla ihtiyaç duyduğuna karar vermemiz oldu. Gümrüklü depolamaya çevirdiğimiz bu alanın tamamını raflayarak, 1 yıl içinde Kartepe’deki antrepo hacmimize aylık 20.000 tonluk ek hacim oluşturduk. Bunların yanında 2022’nin bizim için bir diğer önemini de inşaat projemizin temellerinin atılmış olması olarak belirtebilirim.

2023 yılı için yeni yatırım ve projeleriniz hangi çerçevede gelişecek, yıl sonu büyüme hedefiniz nedir? Cobin Lojistik & Antrepo olarak bu yıl sektörde nasıl bir imaj yaratmaya hazırlanıyorsunuz?

2023 yılının bizim için en büyük anlam ve önemi; son birkaç yıldır sektöre ve müşterilerimize söz verdiğimiz büyük inşaat projemize başlayabilmektir. Bu proje tamamlandığında, toplamda 9.000 metrekare ek kapalı alan faaliyete geçecektir. 9.000 metrekarenin tamamı raflandığında sadece bu projemiz dahilinde 25 ila 30 bin ton arası aylık sirkülasyon yapabilecek bir tesis kazanmış olacağız. Bu inşaatın lokasyonu Gebze’deki mevcut merkezimizin sınır komşusu olduğu için, 2 tesisimiz birleştiğinde Gebze’deki merkezimiz aylık 50 bin tonluk hammaddeyi sirküle edebilen büyük bir lojistik üssü haline gelecektir.

Bu yıl sonunda hedefimiz, yerli sermaye olarak tüm müşterilerimize özel butik ve kişisel bir hizmet verdiğimizi hissettirirken; aynı zamanda markamız çatısı altında ortalama aylık 70-80 bin tonluk kapasitemizle tüm sektöre hizmet verebilen bir yapıya sahip olacağız.

Kartepe’de yer alan şubenizin antrepo alanında büyümeye gittiğinizden bahsettiniz, bu büyümenin temel nedeni nedir? Antreponuzun güncel depolama hacmi konusunda da okurlarımızı bilgilendirir misiniz?

Büyüme hedeflerimizde bahsettiğimiz gibi; Kartepe’nin gümrüklü saha depolama alanını ortalamada 20.000 tonluk hacim ile artırdık. Sebebi de bu lokasyonun limanlara çok yakın olması. Kartepe lokasyonundaki depomuzun güncel hacmini belirtmek gerekirse 35.000 ton antrepo, 15.000- 20.000 ton da serbest depolama olarak faaliyet gösteriyoruz.

Depolama hizmetinizle nasıl bir fark yaratıyorsunuz, bu alanda müşterilerinize sunduğunuz avantajlar nedir, müşteri nezdinde tercih edilirliğinizi etkileyen faktörlerden de bahseder misiniz?

Bizi öne çıkaran en büyük fark, müşterilerimize şeffaflık sağlamak adına bilgi işlem departmanımıza yaptığımız yatırımlarımızdır. Buna örnek vermek gerekirse; başka hiçbir deponun yapmadığı bir hizmet olarak öne çıkan her müşterimize ayrı ayrı kullanıcı adı ve şifre verdiğimiz bir sistemimiz mevcut. Müşterilerimiz web sitemizi ziyaret ettiğinde kendilerine vermiş olduğumuz bu şifre ve kullanıcı adı ile depomuzdaki kendi güncel stok raporlarını görüntüleyebilir, daha da ileri gitmek gerekirse müşterilerimiz arzu ettiğinde araçlarını sahada canlı olarak takip edebilir. Bir diğer önemli unsur ise, her müşterimize özel atadığımız kurumsal temsilcilerimiz ile çalıştığımız kurumlar ve firmamız arasında kesintisiz ve özel bir iletişim ağımızın bulunmasıdır. Son olarak da tercih edilme nedenlerimiz arasında titiz çalışma anlayışımız yer almaktadır. Bu kapsamda depomuza giriş yapan her hammadde ve üründe bir laboratuvar anlayışında hijyen ve kontaminasyonu odağımızda tutuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş ve çevre illerde yaşanan depremlerin ardından afet sonrası dönemde lojistik süreçler ve depolama daha büyük önem kazandı. Cobin Lojistik & Antrepo olarak afet sonrası dönemde nasıl bir aksiyon aldınız?

Biz, ülkemizde vuku bulan bu çok acı felaketin hemen sonrasında tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu felaketin acısı tazeyken sektörel düşünceden uzak kalıp, hem Cobin Lojistik olarak hem yönetim kurulu üyelerimizin bireysel çabaları hem de Cobin Lojistik ve Gebze Ticaret Odası ile yürüttüğümüz işbirliğiyle devletimizin ve milletimizin yanında olmak adına insanüstü bir kurumsal çaba sarf ettik. Bu afetten çıkardığımız dersler ile gelecekte oluşabilecek afetlerde de lojistik ve depolama süreçlerimizde desteğimize gayretle devam edeceğiz.

Acil depolama ve sevkiyatlara ihtiyaç duyulan, sürecin sistematik ilerlemesi gereken afet dönemlerine dair belirlemiş olduğunuz bir politikanız mevcut mu?

Bu yaşanılan acı felaketle ilgili olarak yardımlarımızda hızlı aksiyon aldığımız gibi, 2023 yılı hedeflerimiz arasında devletimizin oluşturacağı mevcut yeni afet yönergelerine de harfiyen uyumlu olarak hareket etme bilincini odağımız haline getireceğiz.

Kısa-orta ve uzun vadede şirket misyon ve vizyonlarınız dahilinde hedefleriniz nedir?

Öncelikli olarak;

VİZYONUMUZ: Hizmet kalitemizi yerel rakiplerimizin çok üzerinde tutarak, bu şekilde küresel çapta lider markalara hizmet vermek, depolama ve yanıcı depolama hizmetlerinde insana ve çevreye duyarlılığımızı ön planda tutarak, en iyi ve en verimli hizmeti sağlayıcı çözüm ortağı sıfatıyla sektörün en güvenilir firması olmayı amaçlıyoruz.

MİSYONUMUZ: Öncelikli misyonumuz müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda; kendimizi geliştiren ve yenileyen, koşulsuz müşteri memnuniyetini prensip edinip, güvenilirlik ilkesinden taviz vermeden, insana ve çevreye duyarlı olarak, en iyi hizmeti vermektir.

Hedeflerimiz arasında vizyon ve misyonlarımızdan ödün vermeden, yatırımlarımızla büyüyen, Türkiye’ye yerli sermaye olarak uluslararası düzeyde hizmet veren ve alanında istihdam sağlayarak her gün gelişen bir kurum olarak var olmayı hedeflemekteyiz.

Uzun yıllardır Cobin Lojistik & Antrepo’da Genel Müdürlük görevini yürüten Oğuzhan Erçil’i tanıyabilir miyiz? İş hayatınızda ve sosyal yaşantınızda nasıl bir Oğuzhan Erçil ile karşılaşıyoruz?

Eğitimimi Londra’da American Intercontinental University’de tamamladıktan sonra aldığım bu eğitimi kendi ülkemde katma değer yaratmak adına kullandım. Coster Aeresol Valf Sanayii şirketinde iş hayatına atıldım. Aile olarak kurumsal kökenimiz sanayicilik ve üretimden geliyor. Sanayici için depodan çektiği hammaddenin depodayken kontaminasyona uğramamış olmaması, ortaya çıkan ürünün kalitesini belirliyor ve ülke ihracat oranını hayati düzeyde etkiliyor. Bu sanayici kökenden gelen anlayışla Cobin Lojistik & Antrepo’da 2014 yılından itibaren Genel Müdürlük görevini sürdürmekteyim. Eş zamanlı olarak Gebze Ticaret Odası’nda Lojistik Komite Başkanlığını yönetmekteyim. Evliyim, bir kız çocuğu babası olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Doğa ve doğa sporlarıyla ilgileniyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Genel antrepolar Türkiye’de ithalat ve ihracatın yukarı taşınmasındaki en önemli yardımcı unsurdur.

Bizler de bu doğrultuda hizmetlerimizi en güzel şekilde vermeye devam edeceğiz.

COBİN LOJİSTİK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Kurulduğu günden beri, yerel pazarda liderliği kendisine hedef belirlemiş olup, lojistik sektöründe çözüm ve güvenin adı olmak amacı ile yola çıkmış bir kuruluş olduklarını ifade eden Cobin Lojistik & Antrepo Genel Müdürü Oğuzhan Erçil, Cobin Lojistik’in en büyük gurur kaynağının; iş güvenliğine ve insan hayatına karşı gösterdiği yüksek hassasiyet olduğunu vurguladı. Bölgede NFPA sertifikası alabilecek şekilde tasarlanmış Dilovası Gümrüğü’ne bağlı Yanıcı Genel Antrepo, Dilovası Gümrüğü’ne bağlı Genel Antrepo, Derince Gümrüğü’ne bağlı Genel Antrepo ve yanıcı sertifikalı Serbest Depo ile Gebze ve Kartepe lokasyonlarında hizmet vermekte olduklarını ifade eden Erçil, tesislerin özelliklerini şöyle sıraladı:

GEBZE TESİSİ: Dilovası Gümrüğü’ne bağlı A tipi genel antrepomuz ve Derince Gümrüğü’ne bağlı A tipi genel antrepomuz bölgedeki tüm limanlara aynı tesis içerisinde hizmet verebilecek şekilde konumlandırılmıştır.

KARTEPE TESİSİ: İkinci yatırımımız Kartepe lokasyonunda bulunmaktadır. Bu konumun seçilme amacı limanlara ve karayollarına olan yakınlığı ile lojistik sektöründe gelecek vaat eden bir bölge olmasıdır.

Yeni faaliyete girecek olan tesisimiz

“Mevcut piyasa şartlarında lojistik depoların önemi gittikçe artmaktadır.” diyen Erçil, “Bizler de müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Son olarak Gebze tesisimizin yan parselinde inşaatı devam eden tesisimizi 2023 yılı Temmuz ayında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu tesiste de A tipi genel antrepo ve serbest depolama hizmetleri yürütmeye devam edeceğiz. Özellikle pandemi sonrası çevreciliğin daha çok öne çıktığı yenidünya düzeninde başta akıllı şehirler olmak üzere akıllı depoların da yaygınlaşacağı bu dönemde, Cobin Lojistik & Antrepo olarak bizler de tesislerimizin enerjisini yenilenebilir enerjiden yana kullanma kararı aldık. Karbon salınımımızı azaltarak çevreci bir firma olma vizyonumuzu desteklemek amacıyla yeni tesisimizin çatısına ilerleyen dönemlerde güneş paneli entegre edebilmek adına çalışmalarımıza yön verdik.” diyerek faaliyete girecek olan tesisin özelliklerinden şöyle bahsetti:

Yeni Tesisin Toplam Alanı: 11.000 m2

Yeni Tesisin Toplam Kapalı Alanı: 9.000 m2

“Yeni tesisimiz faaliyete geçtiğinde depolama alanlarımızı toplamda 49.500 m2’ye çıkarmış olacağız. Müşterilerimizin talepleri ve ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek için büyümeye ve yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir