18 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

YILLIK CARİ AÇIK 40 MİLYAR DOLARI AŞTI

Merkez Bankası, ağustos ayı cari işlemler dengesi verilerini açıkladı. Cari açık 3.11 milyar dolarla piyasa beklentisinin hafif altında geldi. Yıllık açık ise 40.9 milyar dolara ulaşarak, 4 yılın zirvesine çıktı.

Türkiye’nin cari işlemler hesabı, Ağustos’ta 3,11 milyar dolar açık verdi. Yıllık cari açık ise 36,7 milyar dolardan 40.9 milyar dolara çıktı. Ağustos ayında 4 milyar dolar kaynağı belirsiz para girişi yaşandı. Merkez Bankası verilerine göre; bir önceki yılın Ağustos ayında 1 milyar 75 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabı, bu ayda 3 milyar 112 milyon dolar açık kaydetti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 40 milyar 889 milyon dolara çıktı. Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 6 milyar 816 milyon dolar artarak 9 milyar 700 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Çekirdek açık, 6.3 milyar dolar fazla verdi

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, 6 milyar 276 milyon dolar fazla verdi. Hizmetler dengesi, kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 2 milyar 515 milyon dolar artarak 7 milyar 236 milyon dolara yükseldi. Bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, 1 milyar 432 milyon dolar artarak 5 milyar 132 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ağustosta birincil gelir dengesi kaynaklı çıkışlar, 152 milyon dolar azalarak 685 milyon dolara geriledi. İkincil gelir dengesi kaleminden kaynaklı net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 38 milyon dolar azalarak 37 milyon dolara çıktı.

812 milyon dolar portföy girişi

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 573 milyon dolar olarak kaydedildi. Portföy yatırımları 812 milyon dolar tutarında net giriş gösterdi. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 761 milyon dolar net alış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 6 milyon dolar net satış yaptığı görüldü. Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 28 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 750 milyon dolar net azalış kaydetti. Resmi rezervlerde bu ay 10 milyar 786 milyon dolar net artış gözlendi.

4 milyar dolarlık ‘gizemli’ para

Son dönemdeki artış karşısında ekonomistlerin dikkat çektiği kaynağı belirsiz para girişi (net hata noksan) Ağustosta 4 milyar dolar oldu. Net hata noksan, Ocak-Ağustos döneminde ise 28,3 milyar dolar girişle rekor kırdı. İnfo Yatırım’dan yapılan değerlendirme şöyle: Beklentimiz güçlü geçen turizm sezonu ile dolaşımdaki dövizin artma beklentisi sonrasında cari işlemler açığında yavaşlama olacağı yönünde. Artan cari açık kaynaklı finansman ihtiyacı ise artmakta olup bütçe açığının büyümesi ise risklerimizi artırıyor. Tedarik zinciri problemleri sebebiyle Çin merkezli yapılan küresel üretimin, Türkiye’ye doğrudan yatırım miktarının artması halinde ise farklı bir odak noktası konuşabiliriz. Ancak belirtmemiz gerekir ki ekonomik aktivitenin yavaşlamadığı bir senaryoda 12 aylık cari açığın 50 milyar doları aşma riski bulunmakta. Son yayımlanan OVP’de yıl sonu tahmini -47,3 milyar dolar açık olarak belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir