21 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

Yurtiçi Kargo, 2024’te de en hızlı ve en kaliteli hizmet için çalışacak

Aralık sayımızda 2023 yılı içerisinde sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında hayata geçirdikleri proje ve yatırımları konuştuğumuz Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, 2024 için öncelikli hedeflerinin her zaman olduğu gibi en hızlı ve en kaliteli hizmeti müşterilerine sunmaya devam etmek olacağının altını çizdi.

2023 yılı genelinde Yurtiçi Kargo olarak hayata geçirdiğiniz yatırım ve projeleriniz neler oldu?

2023 yılı içerisinde Türkiye’nin ilk kıtalar arası drone kargo teslimatını gerçekleştirdik. Ayrıca yine Ankara’da ilk resmi izinli kargo drone’uyla test uçuşlarımızı gerçekleştirdik. Yeni şube ve aktarma merkezleri inşaatı gibi birçok projeye imza attık. Büyükşehirlerin birçoğu arasındaki kargo teslimatı süresini 24 saatten aza indirmeyi başardık.

Son kullanıcıya hizmet veren kargo robotları için test çalışmalarına başladık ve hatta sona geldik. Şu anda Yurtiçi Kargo Genel Müdürlüğü’nde ziyaretçilerimizi muhaberat robotumuz YK Man karşılıyor. Özetle 2023 yılında hayata geçirdiğimiz onlarca proje ve yatırım var. Önümüzdeki dönemde de tüm yatırımlarımıza ve projelerimize devam edeceğiz.

Ekonomik dalgalanmalar, yaşadığımız deprem ve seçim dönemi yatırımlarınızı nasıl etkiledi?

Elbette geçtiğimiz dönemde yaşanan deprem ve benzeri faktörler maalesef hem ekonomimizi hem de toplumun psikolojisini doğrudan etkiliyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bizim depremin yaşandığı bölgede binlerce çalışanımız var. Dolayısıyla hem psikolojik olarak hem de organizasyon olarak zorlu dönemlerden geçtik ancak yaşanan tüm krizlerden alnımızın akıyla çıkmayı başarmış bir şirketiz.

Elbette elde olmayan sebeplerden dolayı bazı yatırımlarımızı ötelemiş ya da bazı yatırımlarımızı erkene çekmiş olabiliriz. Ancak toplam tabloya baktığımızda aslında yatırımlarımızı azaltmadığımızı, yenileme ve operasyonel güçlenme çalışmaları kapsamında artırdığımızı ifade edebilirim.

Sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında nasıl bir vizyon geliştirdiniz?

Aslına bakarsanız verimlilik ve sürdürülebilirlik maddelerini şirketimizin temel odak noktaları arasında konumlandırdığımızı yeni teknolojilere yaptığımız yatırımlardan anlayabilirsiniz. Sürdürülebilirliği sağlamak için lojistik operasyonlarımızı yenilikçi çözümlerle optimize ediyoruz. Yeşil enerji kullanımı, elektrikli araçlar ve akıllı rota planlamaları gibi adımlarla karbon ayak izimizi azaltıyoruz. Geri dönüşüm ve atık yönetimi gibi uygulamalarla da çevresel etkimizi en aza indirmeyi hedefliyoruz.

Verimlilik açısından, teknoloji ve otomasyona büyük yatırımlar yapıyoruz. Akıllı lojistik sistemleri, veri analitiği ve yapay zeka destekli süreçler sayesinde operasyonlarımızı daha verimli hale getiriyoruz. Müşteri odaklı çözümlerle iş süreçlerini iyileştirerek teslimat sürelerini kısaltıp, kaynakları daha etkin kullanıyoruz.

Yurtiçi Kargo’nun 2024 yılında alacağı aksiyonlar neler olacak, hangi strateji ve hedeflerle yatırımlarınızı şekillendireceksiniz?

2024 için öncelikli hedefimiz her zaman olduğu gibi en hızlı ve en kaliteli hizmeti müşterilerimize sunmaya devam etmek olacak. Bu doğrultuda; elektrikli araç filosunu genişleterek karbon ayak izimizi azaltmaya devam edeceğiz. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği çözümlerine odaklanarak operasyonlarımızı daha çevreci hale getireceğiz.

Yapay zeka, veri analitiği ve otomasyon sistemlerine daha fazla yatırım yaparak operasyonel verimliliği artırmayı hedefliyoruz. Akıllı lojistik çözümleriyle teslimat süreçlerini iyileştirerek müşteri memnuniyetini artırmak önceliğimiz. Yine aynı şekilde etkin geri dönüşüm süreçleriyle atık yönetimini güçlendirerek çevresel etkimizi minimize etmeyi sürdüreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir