13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

ABD’DE ENFLASYON GÖRÜNÜMÜ İKİ YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ

New York Fed anketinde göre ABD’de gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi Mayıs 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

New York Fed’in Pazartesi günü yayınladığı bir ankete göre, tüketiciler enflasyonun düşme yolunda olduğu konusunda giderek daha iyimser.

Merkez Bankası’nın Mayıs ayı Tüketici Beklentileri Anketi, bir yıllık enflasyon beklentilerinin 0,3 puan düşerek yüzde 4,1 orana gerilediğini gösterdi. ABD’de gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi Mayıs 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Uzun vadede medyan enflasyon beklentileri biraz daha yükseldi. Katılımcılar 3 yıl sonrasının enflasyonu için beklentilerini ise yüzde 2,9’dan yüzde 3,0’a çıkardılar. 5 yıllık enflasyon beklentisi de yüzde 2,6’dan 2,7’ye yükseldi.

Enflasyon artışının bir kısmı ücretlerdeki hızlanmadan beslendi ve anket, oradaki görünümün de azaldığını gösterdi. Bir yıllık beklenen kazanç artışı, Nisan ayından bu yana 0,2 puan düşerek ve Eylül 2021’den bu yana genel aralıkla uyumlu olarak yüzde 2,8’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir