Ana içeriğe atla

ayos

Akbank’tan 1,2 milyar dolarlık sendikasyonun kredisi

23.03.2017 - 15:30

Akbank’ın 1,2 milyar ABD Doları tutarındaki sendikasyon kredisine yüzde 100’ün üzerinde talep geldiğini açıkladı. Kreditörlere sekiz yeni banka katıldı.

Akbank’ın geçen yıl Mart ayında aldığı toplam karşılığı 1,2 milyar dolarlık sendikasyon kredisini yenilemek üzere gerçekleştirdiği işleme yüzde 100'ün üstünde talep geldi. İki bölümden oluşan sendikasyon kredisinin 1 milyar dolarlık bölümü 1 yıl, yaklaşık 200 milyon dolarlık bölümü de 2 yıl vadeli olarak sağlandı. 

Kredinin maliyeti Libor/Euribor üzerine 1 yılda yüzde 1,45/1,35; iki yılda yüzde 2,20 olarak gerçekleşti.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, dört kat talep gören sermaye benzeri tahvil ihracının üzerinden henüz bir ay dahi geçmeden, bu kez sendikasyon kredileriyle uluslararası piyasalarda yatırımcılardan yine büyük ilgi gördüklerine dikkat çekti ve şu açıklamalarda bulundu:

"Ekonomimizin gelişimi için en iyi koşullarda kaynak sağlamaya devam ediyoruz. Sendikasyonlarımıza geleneksel olarak katılan yatırımcıların yanı sıra, Çin, Hindistan, İtalya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Avusturya ve Japonya’dan 8 yeni banka da bu işlemimize katıldı. İşlemimize katılan yeni yatırımcıların bulunması, Türkiye’ye yabancı ilgisinin arttığının önemli bir göstergesi. Güçlü bilançomuz, yüksek marka gücümüz ve yurt dışı borçlanma işlemlerindeki yetkinliğimiz ile sendikasyonlarda gelenekselleşen 1 yıl vadenin ötesine geçerek 2 yıl vadeli borçlanma da gerçekleştirdik. Reel sektör ve ekonomimizin atılımları için son 6 ayda yurt dışından temin ettiğimiz finansman tutarı 2,7 milyar dolar’ın üstüne çıktı."

 

dfg

Yukarı