13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

Almanya ile 2023 yılında 50 milyar dolarlık ticaret hedefi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 2022 yılında Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 45 milyar dolar olduğunu belirterek, bu yılın sonunda iki ülke arasındaki ticaret hacminin 50 milyar dolar seviyesini aşmasını beklediklerini ifade etti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck ile Türkiye-Almanya Ekonomi ve Ticaret Ortak Komisyonu (ETOK/JETCO) 4’üncü Dönem Toplantısı’na ilişkin protokol imzaladı. Almanya ve Türkiye’nin tarihsel olarak iki dost ve müttefik ülke olduklarını belirten Bolat, “Almanya’daki Türk kökenli vatandaşlarımız ikili ilişkilerimizi zenginleştiren başlıca faktörlerdendir. Almanya ile Türkiye arasındaki politik olarak üst düzeydeki ilişkilerin önümüzdeki dönemde ticari ve ekonomik ilişkilerimize olumlu yansımaları olacağına inancımız tamdır.” değerlendirmesinde bulundu.

2022 yılında Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 45 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Bolat, “Bu yılın sonunda ikili ticaret hacmimizin 50 milyar dolar seviyesini aşmasını bekliyoruz. Ülkemizde 8 binden fazla Alman sermayesine sahip ya da Alman sermayesi ortaklığıyla kurulmuş şirketler faaliyet göstermektedir. 2022 yılı sonu itibarıyla Almanya’nın ülkemizdeki doğrudan yatırımları, 23 milyar 100 milyon dolar düzeyini aşmıştır. Yeni fırsatlar meydana getirerek karşılıklı ticarette iş birliğini ve yatırımlarımızı daha fazla artırabileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir