Ana içeriğe atla

ayos

2018 teknolojik anlamda kırılımın yaşanacağı bir yıl olacak

18.01.2018 - 16:44

AVM’lerin küçük bir şehir gibi mekansal büyüklüğe, insan yoğunluğuna ve entegre yapılara sahip olduğunu, bu nedenle birçok tehdit ve tehlike olasılığının varlığının AVM güvenliğini önemli kıldığını belirten 212 AVM Teknik Müdürü Hasan Kan, 2017’de çok konuşulan teknolojilerin henüz hayatımızda yerini bulmadığını ama 2018’de bu anlamda bir kırılımın yaşanacağını söyledi.

AVM’ler yaşanan güvenlik riskleri neler, siz bu riskler noktasında ne tür önemler alıyorsunuz?
AVM’ler gerek toplumsal olaylar, gerek terör olayları ve gerekse hırsızlık, gasp gibi adi suçların sıklıkla yaşanabileceği lokasyonlardır. Bu nedenle AVM yönetimi olarak, AVM çalışanlarını, müşterileri ve ziyaretçilerimizi her türlü tehdide karşı korumak için alınması gerekli her türlü önleyici tedbirleri alıp, geniş kapsamlı bir güvenlik ağı oluşturmaktayız.
AVM’de yaşanan başlıca tehdit unsurları ve riskler; toplumsal olaylar, direniş ve grev,  terör olayları, hırsızlık, gasp, sorunlu müşterilerdir. 
AVM yönetimi olarak güvenlik konusundaki aldığımız önlemler ve prensiplerimiz ise; öncelikle, alışveriş merkezimizde konuk ile ilk temas noktası olan güvenlik noktalarında görevlendirilen güvenlik ekibinin, AVM’nin imajına ve kurum kültürüne uygun kişilerden seçilmesine özen gösteriyoruz. Müşterinin kapıdan girerken edindiği yargı, AVM ile ilgili düşüncelerinin olumlu ya da olumsuz olarak şekillenmesine sebep olduğu, AVM’ye gelen konukların ağırlıklı bir bölümünün, giriş güvenlik önlemlerini ve üst kontrollerini “sevimsiz” bulması ve “sabırsız” davranması tecrübelerimiz ile sabit bir olgudur. Fakat beden dilini iyi kullanabilen profesyonel bir güvenlik görevlisi, ziyaretçiyi kurallara uygun bir biçimde kontrolden geçirip, sorunsuz bir şekilde AVM’ye girişini sağlamalı ve güvenliğin yanı sıra müşteri memnuniyetini de katkı da bulunmalıdır. 
Alışveriş merkezimizde aldığımız güvenlik önlemlerini sıralamak gerekirse; işinin ehli güvenlik elemanları, ileri teknolojiye sahip X-Ray cihazları, el detektörleri ve 7/24 izlenen CCTV odasıdır.

Sektördeki yeni teknolojiler neler? Bu teknolojilerin AVM güvenliğine olumlu etkileri nedir? Peki, güvenlik personelinin tehditlerdeki caydırıcılığı nedir?
AVM’ler küçük bir şehir gibi mekansal büyüklüğe, insan yoğunluğuna ve entegre yapılara sahiptir. Bu nedenle birçok tehdit ve tehlike olasılığının varlığı AVM güvenliğini önemli kılar. 2017 yılı boyunca en yoğun işlenen teknoloji konuları şüphesiz akıllı telefonlar, uygulamalar, yeni geliştirilen yardımcı robotlar, farklı amaçlar için kullanımı öngörülen drone’lar ve elbette ses tanıma ve görüntü tanıma teknolojileri oldu. Çok konuştuklarımızın önemli bölümü henüz hayatımızda kendine yer bulmuş değil. 2018 yılı bu kırılımın yaşanacağı yıl olacak gibi görünüyor. 

Son olarak kör noktalar için nasıl güvenlik önlemleri alıyorsunuz? Bu alanlar için çözümleriniz neler?
Alışveriş merkezimizde kullandığımız güvenlik sistemlerinin en önemli unsurlarından biri CCTV’lerdir. CCTV’lerin varlığına rağmen bazı kör noktalarda suçun veya kabahatin oluşmasının veya gerçekleşmesinin engellenemediği durumlar da yaşanmıyor değil. Böylesi durumlarda, kameraların görüş açılarıyla ilgili gizliden gizliye tespit çalışmaları başlatılmakta, kameraların görüntü alamadığı (Sıklıkla kör nokta olarak dillendirilen), görüş açısının çeşitli nedenlerle kısıtlandığı noktaların tespiti yapılmakta ve bu noktalarda harekete duyarlı ve ışıklı sensörler kullanılmaktadır.

dfg

Yukarı