Ana içeriğe atla

ayos

AVM VE PERAKENDE BİRBİRİNİN AYRILMAZ PARÇASI...

17.11.2016 - 11:44

Iyaşpark AVM Genel Müdürü Celalettin Çalış, AVM ve perakende sektörlerinin birbirinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyerek, “AVM’lerle birlikte paralel bir sinerji içinde gelişmesini hızlı bir ivmeyle sürdüren perakende sektörü tercihler ve eğilimler doğrultusunda yüksek bir performans gösterdi” dedi.

AVM sektörünün büyümesi beraberinde perakende sektörünün de büyümesine aracılık ediyor. AVM - perakende ilişkisi sizce yakın gelecekte nasıl şekillenecek? 
AVM ve perakende sektörlerini birbirinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Birlikte oluşturulan sinerji ile bugünlere gelinmiş ve ülkenin sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan gelişmesine büyük katkılar sağlanmıştır. AVM’ler sayesinde şu an ülkemizde ürününün ve hizmetinin arkasında duran markalar bir hayli fazla sayıda. Bunun sonucunda da artan tüketici memnuniyeti, istihdam açısından kazanılan faydalar ve ekonomik açıdan yaratmış olduğu katkılar da göz ardı edilmemeli. Markaların AVM’leri keşfetmesi buralarda doğrudan yer alabilmek için geliştirmiş olduğu şirket politikaları ile yapacakları yatırımlar ve ellerinde bulunan kaynakların bu sektörde en iyi şekilde yer alabilmek için kullanılması konusunda göstermiş olduğu atılımlarla her açıdan sektörün canlanmasına katkıda bulunmuştur. Perakende sektörü bugün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli bir noktaya gelmiş bulunuyor. AVM’lerle birlikte paralel bir sinerji içinde gelişmesini hızlı bir ivmeyle sürdüren perakende sektörü tercihler ve eğilimler doğrultusunda yüksek bir performans göstermiştir. 2017 yılı içinde de perakende sektörünün  artan bir ivmeyle gelişmesini sürdüreceğini düşünüyoruz.

AVM’lerin sayılarının hızla arttığı günümüzde sektörün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?
Sektörün temsilcisi olarak bizlerin piyasada oluşturulmak istenen ülkeyi yıpratma algısının bilinçli ve yine ülkeye zarar vermek amaçlı olduğunun farkında olarak bunlara karşı dirençli olmalıyız. Bilinçli olarak hareket etmeliyiz. Milletçe bu algının doğru anlaşılacağına inancımız tamdır. 2017 yılını da iyimser öngörülerimizle geçireceğimizi ve önceki yılların her zaman üzerine koyarak hedeflerimize ulaşacağımızı temenni ediyoruz.

AVM sektöründe kendini gösteren rekabet ortamında ön planda yer alabilmek amacıyla hangi stratejileri uyguluyorsunuz?
Gün geçtikçe bilinçlenen tüketici kitlesi karşısında mutlaka geleneksel stratejilerin dışına çıkılarak yenilikçi çalışmalara ağırlık verilmesi kaçınılmaz olacaktır. Alışveriş merkezimizde bir yandan müşterinin ilgisini çekecek markalarla marka miksi genişletilirken bir taraftan da onları AVM’ye çekebilecek sıradışı kampanyalar, etkinlikler ve aktivitelere yer veriliyor.
 

dfg

Yukarı