Ana içeriğe atla

bridgestone

AVM'LERDE MAĞAZALARIN YÜZDE 70'İ KAPANDI

20.03.2020 - 11:07

Art arda mağaza kapatma kararı alan sektörde yerli yabancı 50’ye yakın şirket, AVM ve caddelerdeki şubelerinin kapısına kilit vurdu. AVM’lerde mağazaların yüzde 70’e yakını kapanmış oldu.

Dünya öngöremediği büyük bir krizle savaşıyor. Salgın bir yandan sağlığımızı tehdit ediyor, diğer yandan geleceğimizi. Salgının ulaşacağı boyut tahmin bile edilemezken dev mağaza zincirleri bir bir kepenk indiriyor. Boyner’den İpekyol’a, Koton’dan Twiggy’e, Mavi’den Damat’a, önemli markalar mağazalarını kapatma kararı aldı. AVM’lerde mağazaların yüzde 70’e yakını kapanmış oldu. Ancak AVM’ler tümüyle kapanmadı. Mağazalar kapansa da yeme içme bölümleri hâlâ açık... Çünkü 16 Mart’ta sadece AVM dışındaki kafe ve lokantalara kapatma kararı alınmıştı.

70 BİN MAĞAZA HIZLA KAPANIYOR

AYD ise yaptığı açıklamada yönetim olarak halk sağlığı için toplum ve perakendecinin de taleplerini dikkate alarak AVM’lerin kapatılmasına yönelik bir tavsiye kararı alındığını belirtti. AVM’lerin açılış kapanış saatlerinin kamu otoritesi tarafından belirlendiğine işaret edilen açıklamada, bu konudaki kararın ivedilikle beklendiğine dikkat çekildi. Kamuyu beklemeden ilk adımı Akmerkez, Akasya ve Akbatı atarak kapılarını kapattı. Birçok AVM de açık kalma yönünde karar aldı. Ankara’da faaliyet gösteren ANKAmall AVM’nin sahibi Yeni Gimat GYO A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Levent Kirman, yasal yükümlülükler nedeni ile AVM’yi tek taraflı kapatmanın mümkün olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Alışveriş merkezimizde İç İşleri Bakanlığı talimatı ile kapanan işletmeler ile birlikte kendi inisiyatifleri ile kapanan mağazaların toplam m2si alışveriş merkezimizin %70’ine ulaşmıştır. Ancak koşullar ne olursa olsun kamu otoritesinin emrinde ve hukuk kuralları içinde davranmak mecburiyetindeyiz. ANKAmall AVM olarak nihai kapanma konusunda kamu otoritesinin kararı bekleyeceğiz.”

dfs

Yukarı