Ana içeriğe atla

ayos

“Gelişen teknoloji sektör ile entegre gitmeli”

18.01.2018 - 16:46

Brandium olarak ziyaretçilerinin yalnızca fiziki olarak güvenliğini sağlamadıklarını, aynı zamanda bilgi güvenliğine de önem verdiklerini belirten Brandium AVYM Genel Müdür Yardımcısı G. Görkem Okar, “Gelişen teknoloji ile birlikte ziyaretçilerimizin maksimum düzeyde hem fiziki hem de sanal olarak keyifli vakit geçirmelerini sağlıyoruz” dedi. 

AVM’lerde yaşanan güvenlik riskleri neler, siz bu riskeler noktasında ne tür önemler alıyorsunuz?
Brandium olarak bünyemizde yalnızca AVM barındırmıyoruz; 5’i tamamlanan, bir tanesi ise inşaat aşamasında olan toplam 6 rezidans ve Anadolu Yakası’nın en büyük kongre oteli ile bir yaşam ve alışveriş merkeziyiz. Bundan dolayı normal bir AVM’nin karşılaştığı risklerin her gün daha fazlası ile karşılaşıyoruz. Bu risklerden korunmak içinse; gün geçtikçe artan tecrübemizin yanısıra yeni gelişmeleri takip ediyor, alanında uzman personel ile bunları hayata geçiyoruz. Güvenlik personellerimizin yanında vardiya amirlerini de seçerken sektör tecrübeleri ile diğer personellerin eğitim ve öğretimini sağlayacak niteliklerde olmasına özen gösteriyoruz. Ayrıca Güvenlik Müdürümüz kendi sektör tecrübesini sadece personellerine değil, akademik şapkasını da kullanarak birçok kişiye aktarmaktadır. 

Sizce sektör yeni gelişen teknolojiye ne kadar entegre olabiliyor? 
Her konuda olduğu gibi teknolojik yenilikler hem müşteri beklentilerini artırmakta, hem de güvenlik sektörünü geliştirmektedir. Bu gelişimden zorunlu olarak bizler de etkilenmekteyiz. Bunun için yenilikleri takip edebilen, eğitim almaktan keyif alan, öğrenmeyi seven ve bunları uygulayabilen bir ekip ile çalışıyoruz. 

Sektördeki yeni teknolojiler neler? Bu teknolojilerin AVM güvenliğine olumlu etkileri nedir?
Sektör aslında temelinde tüketici davranışlarını barındırmaktadır. Tüketici davranışlarını etkileyen her gelişme AVM’leri, aslında perakende sektörünü de etkilemektedir. Günümüz tüketicisi ise artık birçok gelişmeyi dijital olarak takip etmektedir. Bizler Brandium olarak ziyaretçilerimizin sadece fiziki olarak güvenliğini sağlamıyoruz. Bilgi güvenliğine önem vererek gelişen teknoloji ile birlikte ziyaretçilerimizin maksimum hem fiziki hem sanal olarak keyifli vakit geçirmelerini sağlıyoruz. 

Peki, güvenlik personelinin tehditlerdeki caydırıcılığı nedir?
Güvenlik personelinin caydırıcılığındaki en büyük göstergesi ekipmanları değil tecrübesidir. Bu noktada tecrübeli personel farkını koyarak ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesini sağlamalıdır. Personellerin ziyaretçiler ile kurduğu iletişim, en büyük silahlarıdır. Kurulan iyi bir iletişim, oluşabilecek en büyük tehditleri bile önleyebilmektedir. 

Son olarak kör noktalar için nasıl güvenlik önlemleri alıyorsunuz? Bu alanlar için çözümleriniz neler?
Aslında bir yaşam merkezi için kör nokta olmamalıdır. Personeller her noktaya hakim olmalı ve anında müdahale edebilmelidir. Bu durum ise personellerin sürekli rotasyonlarıyla devriye görevlerinde yapının her alanına tam anlamıyla hakim olması ile mümkün olabilmektedir. Personellerin oryantasyon programlarında bile yapının tüm koşulları anlatılmalı daha sonrasında teorik bilgi pratiğe dökülerek iş haline dönüştürülmelidir.

dfg

Yukarı