Ana içeriğe atla

apti

KDV, STOPAJ İNDİRİMİ VE ERKEN FESİH İMKÂNI 40 BİN GENCİ İŞ SAHİBİ YAPAR

10.04.2019 - 13:40

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, kiralamalar konusunda markaların taleplerinin karşılanması durumunda AVM ve caddelerdeki boş mağazaların kısa sürede dolacağını ve 40 bin gencin iş sahibi olabileceğini söyledi.

Yeni kontratların ilk yıl için ciro kirası üzerinden yapılmasını ve süre sonunda taraflara tazminatsız fesih hakkı verilmesini istediklerini belirten Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Devletten de mağaza kiralamalarında KDV’yi ve stopaj oranını  yüzde 8’e indirmesini, ayrıca Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle tazminatsız erken çıkış tartışmasına kesin çözüm  bulunmasını bekliyoruz.” dedi.   
Sinan Öncel, markaların 2019’a verimlilik temelinde yatırım ve büyüme hedefiyle başladığını, ancak kiralamalarda karşılaştıkları olumsuzluklar nedeniyle adım atmakta zorlandıklarını söyledi. Öncel, devletin, AVM yönetimlerinin ve mağaza sahiplerinin markaların önünü açması halinde yılsonuna kadar mevcut istihdamlarını yüzde 10 artırıp en az 40 bin genci iş sahibi yapabileceklerini bildirdi. 
BMD Gençlik Zirvesi’nin açılışında konuşan Sinan Öncel, markalı perakende sektörünün dünya ölçeğinde çok büyük fırsatlar barındırdığını vurguladı. Öncel, dikkatleri bu fırsatlara çekmek ve özellikle iddialı gençleri sektöre kazandırmak için zirveyi düzenleme kararı aldıklarını anlattı. 

HIZLI BÜYÜMENİN YAN ETKİLERİNİ TEDAVİ ETMELİYİZ
Türk organize perakende sektörünün son 20 yıldaki büyümesinin dünyada ‘örnek vaka’ gösterilecek kadar önemli olduğunun altını çizen Öncel, şöyle devam etti: “Hızlı büyümenin ve markalaşmanın bazı ‘yan etkileri’ oldu ve şimdi bu yan etkilerin giderilme sürecini yaşıyoruz. Özellikle kiralamalarla ilgili yan etkileri acilen tedavi etmek durumundayız.  Tedavi için devletin teşvikiyle mağaza sahiplerinin, AVM yönetimlerinin ve markaların ortak akılda buluşması gerekiyor. AVM yönetimlerinden ve mağaza sahiplerinden yeni kontratların ilk yıl için ciro kirası üzerinden yapılmasını, süre sonunda iki tarafa da tazminatsız fesih hakkı verilmesini istiyoruz. Devletten ise kiralamalarda artık KDV ve stopaj oranını yüzde 8’e indirmesini, ayrıca Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle tazminatsız erken çıkış tartışmasına kesin çözüm  bulunmasını bekliyoruz. Taleplerimizin karşılanması halinde AVM’lerdeki ve caddelerdeki binlerce boş mağazayı markalarımız hızla doldurur. Böylece 400 bin civarındaki istihdamımızı yüzde 10 arttırıp en az 40 bin gencimizi iş sahibi yapabiliriz.”

ESNEK ÇALIŞMA SİSTEMİNİ GENÇLER İÇİN FIRSATA DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ 
Sinan Öncel, organize perakende sektörünün üniversite öğrencileri için de önemli bir fırsat sunduğunu söyledi. Markaların sezon geçişlerinde ilave iş gücüne ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Öncel, “Biz bu ihtiyacı, üniversite öğrencisi gençlerimizi iş hayatına hazırlamak ve boş zamanlarını verimli değerlendirip harçlıklarını kazanabilecekleri bir fırsata dönüştürmek istiyoruz. Markalarımızdan gelen yoğun talep üzerine bu konuda bir çalışma yapıyoruz. Tamamladıktan sonra ilgili taraflarla paylaşacağız.” dedi. 

ghjjh

Yukarı