Ana içeriğe atla

bridgestone

NOVADA MENEMEN KUZEY İZMİR’İN TEK AVM’Sİ

14.03.2019 - 12:10

NOVADA MENEMEN AVM GENEL MÜDÜRÜ M. AYKUT BOLAT: “MENEMEN’İN YANI SIRA ALİAĞA, DİKİLİ, ÇİĞLİ, BERGAMA VE FOÇA’YI DA KAPSAYAN ETKİ ALANINA SAHİBİZ. KUZEY EGE’NİN TÜM TATİL BELDELERİNE ANA GEÇİŞ HATTINDA YER ALIYORUZ. KUZEY İZMİR’İN TEK ALIŞVERİŞ MERKEZİYİZ.”

Novada Menemen AVM Genel Müdürü M. Aykut Bolat, sorularımızı cevapladı. 

Öncelikle AVM’nizin konumu, konsepti ve büyüklüğü hakkında bilgi verebilir misiniz?
İzmir-Çanakkale kara yolu üzerinde, Eski Foça kavşağında yer alan Novada Menemen, Haziran 2017’de açıldı. Menemen’in yanı sıra komşu ilçeler Aliağa, Dikili, Çiğli, Bergama ve Foça’yı da kapsayan etki alanı ve üstünde bulunduğu yol dolayısıyla Kuzey Ege’nin tüm tatil beldelerine ana geçiş hattında yer almaktadır. Ege mimarisini yansıtan, açık hava konseptinde, bölge halkıyla yerli ve yabancı turistler için renkli bir mola noktası ve Kuzey İzmir’in tek alışveriş merkezidir. Yaklaşık 26 bin metrekare inşaat alanında açık hava sokakları, otoparkı, peyzaj alanları, çocuk oyun alanları ve bünyesinde bulundurduğu ulusal ve uluslararası markalarla kuzey İzmir’de büyük bir boşluğu doldurmaktadır.

AVM’nizde kaç mağaza var? Ayrıca, otopark kapasiteniz ne kadar?
Kiralanabilir alan kapasitemiz yaklaşık 18 bin metrekare olmakla birlikte 50 mağazada yüzlerce ulusal ve uluslararası markayla hizmet vermekteyiz. Kapalı ve açık olmak üzere bin araçlık otoparkımız mevcut.

AVM’nizde alışverişin dışında müşterilerinize yönelik etkinliklerden bahsedebilir misiniz? 
Menemen Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle oluşturduğumuz yağlı boya, rölyef, takı tasarım, işaret dili gibi birçok eğitime yönelik Novada Menemen Sanat Kulübü’müzün kayıtları devam etmektedir. Bununla beraber her haftasonu tamamen ücretsiz eğitici atölye ve event’lerle çocuklara yönelik çocuk kulübü çalışmalarımız da oldukça ilgi görmekte. Profesyonel 6 salonlu sinemamızla da sinemaseverleri beyaz perdeyle buluşturuyoruz. Tüm özel günlerde mutlaka bölge ihtiyaçlarına yönelik event’ler hazırlayarak sosyal yaşamın vazgeçilmezi olma yolunda ilerliyoruz. 

AVM’nizi günlük, haftalık, aylık ve yıllık kaç müşteri ziyaret ediyor? 
Kışın ve yazın farklılıklar göstermekle beraber kışın hafta içi günlük 5 bin ile 8 bin arasında ziyaretçi ağırlarken haftasonunda bu rakam günlük 12 bin - 15 bin arasında değişmektedir. Aylık olarak ağırlamakta olduğumuz ziyaretçi kapasitesi ise yaklaşık 250 bindir. Yaz ve tatil günlerinde bu rakamların 2, hatta 3 katına çıktığı dönemler yaşamaktayız.

Her geçen gün farklı konseptlerle yeni AVM’ler açılıyor. AVM’lerin hızla çoğalmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Kısa vadeli baktığımızda başarılı ya da başarısız projeler, perakendeciler ve esnaflar olacağı elbette ki aşikar. Öte yandan, her geçen gün yeni konseptler üretiliyor olması da bu rekabet dinamizminin bir sonucu. Doğru strateji, doğru analiz ve konseptle yapılan her yeni adım, pastayı bölmekten öte aynı zamanda büyütüyor da... Evet, birbirine çok yakın lokasyonlarda devasa AVM’ler birbirlerinin müşteri potansiyelini bölüyor ama öte yandan rekabetin itici gücüyle sektörde dinamik, yaratıcı ve yeni soluklar da gelişiyor. Yani kısacası rekabet eşittir gelişim.

dfs

Yukarı