Ana içeriğe atla

ayos

SANCAKTEPE’NİN İLK AVM’Sİ; RINGS AVM

07.03.2017 - 17:39

Rings AVM Müdürü Birol Mutlu, “Sancaktepe bölgesinin ilk AVM’si olan Rings AVM, gerek mimarisi, özgün tarzı gerekse ulusal ve uluslararası çok seçkin markalarıyla İstanbul ve Anadolu Yakası’nın dikkat çeken, hayat vaat eden alışveriş merkezi durumunda” dedi.

Rings AVM olarak misafirlerinize hangi ayrıcalıkları sunuyorsunuz? AVM’niz bulunduğunuz lokasyonda misafirlerinizin alışveriş tercihlerinde ne gibi değişimlere neden oldu?
Rings AVM olarak Eylül 2014 yılında hizmet vermeye başladık. Bölgenin ilk AVM’si olan Rings AVM, dünya mutfaklarından fast-food’a kadar farklı alternatifler sunan restoranları, çocuk ve gençler için özel eğlence merkezleri, modern sinema salonları, hipermarket ve elektronik marketleri ile Sancaktepe bölgesinin hızlı gelişimine paralel olarak sosyal yaşam alanlarına duyulan ihtiyacı karşılıyor.
Bölgenin ilk karma projeli; konut ve AVM’yi bünyesinde barındıran alışveriş merkezi olma özelliği taşıyan Rings Alışveriş Merkezi; gerek mimarisi, özgün tarzı, gerekse ulusal ve uluslararası çok seçkin markalarıyla İstanbul ve Anadolu Yakası’nın dikkat çeken, hayat vaat eden alışveriş merkezi durumunda. Gerek mağazaları gerekse de geniş bir alanda planlı ve yaşam öğelerinin birçok kriterini içerisine alan dağılımıyla çevre halkına alışverişin yanı sıra hayatı kolaylaştırıcı, sosyalleştirici ve eğlenceli yaşamı sunan bir merkez haline gelmiştir. AVM’miz özellikle estetik ve ferah mimari yapısı ile farklı bir görünüme sahip.

AVM sektöründe alışveriş merkezi sayısı hızla artıyor. Sektörün kısa ve uzun vadedeki geleceğini nasıl görüyorsunuz? AVM yatırımları yakın gelecekte sizce nasıl şekillenecek?
Her geçen gün artan AVM sayısı sektörde rekabeti de artırıyor. Bu sebeple AVM konumlandırmasının doğru yapılması gelecek vaad ediyor. Aksi takdirde doğru yapılamamış her planlama yatırımcı tarafını olumsuz etkiliyor. AVM’ler müşteriler açısından birer sosyal yaşam merkezi haline geldi. Bu sebeple yeni nesile hitap eden AVM’ler sektörün vazgeçilmezlerinden. Bu tarz AVM’ler müşterilerine sadece eğlence içeriği değil; aynı zamanda sosyal yaşam alanı da sunuyor.
Günümüzde doğru lokasyonda açılan ve başarılı bir şekilde yönetilen AVM projeleri daha başarılı sonuçlar alıyor. Artan rekabet çerçevesinde yatırım yapılacak AVM projeleri de müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalara öncelik verecektir. Mevcut AVM’ler ise renovasyon sürecine girerek sektördeki trendi yakalamak için uğraş veriyor.

AVM ve perakende sektörlerinin gündeminde olan kiralamanın döviz üzerinden olmasından kaynaklanan sorunlara yönelik görüşleriniz nelerdir? Ortak bir çözüm için neler yapılabilir?    
Piyasadaki kur artışı AVM ve perakende sektörünü etkilemiştir. AVM yönetimleri ortak bir çözüm için tüm markalarla görüşmeler yaparak bir takım düzenlemelere gidiyor. Hatta çoğu AVM projelerinde kiracıdan gelen talep üzerine kur sabitlemesi yapılarak kiracı mağduriyeti ortadan kaldırılmıştır. AVM yatırımlarının ve perakende kira sözleşmelerinin döviz üzerinden yapılması birçok yatırımcı için risk oluşturmuştur. Banka borcu biten AVM’lerde TL üzerinden sözleşmeleri yeniden düzenliyor olmak daha mümkün. Perakendeci tarafında günümüzde tek sorun kira maliyeti değildir. Perakendecilere yönelik gümrük vergileri, lojistik maliyeti vs kira maliyetinden daha yüksek kalıyor.

dfg

Yukarı