Ana içeriğe atla

ayos

Türkiye’nin ilk ve tek “Olağanüstü” çevreci AVM’Si Forum Kayseri

20.07.2017 - 11:38

Kayseri’nin yaşam merkezi Forum Kayseri’nin çevre ve doğa dostu uygulamaları bir kez daha tescillendi. Forum Kayseri, uluslararası yeşil bina sertifikası BREEAM Sertifikası’nı “Olağanüstü (Outstanding)” derecesiyle alan Türkiye’deki ilk ve tek AVM oldu.

Kayseri’nin alışveriş ve yaşam merkezi Forum Kayseri, çevreyi ve yeşili koruyan uygulamalarıyla önemli bir sertifika daha almaya hak kazandı. Forum Kayseri, sürdürülebilirliğe verdiği değerle hem bina performansı hem de bina yönetimi konularında çevre dostu yeşil binaları derecelendiren BREEAM sertifikasını “Outstanding (Olağanüstü)” derecesiyle alan Türkiye’nin ilk ve tek alışveriş merkezi oldu. 
Konuyla ilgili görüşlerini bildiren Forum Kayseri AVM Müdürü Ali Kabakcı, “Çevresel ve sürdürülebilir satın alma politikalarımızın yanı sıra enerji, su tüketimi ve atık yönetimi ile ilgili hayata geçirdiğimiz uygulamalar ve çevre duyarlılığını artıran projelerimizle bu sertifikayı almaya hak kazandık” dedi.  

KARBONDİOKSİT SALINIMLARINI AZALTTI
Sertifika programının belirlediği kriterleri yerine getirmek için ısıtma, soğutma, havalandırma ve aydınlatma sistemlerine ait enerji tüketimlerinin ortak alanlar ve kiracılar için ayrı ayrı izlenmesi sonucunda yıllık elektrik, doğalgaz ve su tüketim verileri raporlanarak, bir sonraki yıl için gerekli tasarruf önlemlerinin belirlendiğini açıklayan Kabakcı, “İç mekan hava kalitesini etkileyen sıcaklık, nem, karbondioksit seviyeleri izlenerek, Forum Kayseri yönetimi tarafından gerekli önlemler alındı. Aynı zamanda Forum Kayseri’nin toplu taşıma hizmetlerine yakın olması ve çalışanların alternatif ulaşım araçlarından yararlanabilmeleri için sağlanan bisiklet park yerleri ile ulaşımdan kaynaklanan karbondioksit salınımının azalmasına da katkı sağlandı” dedi. 

ELEKTRİK VE SU TÜKETİMİNDE TASARRUF
Enerji, su ve atık yönetimi ile ilgili birçok hedef geliştiren Forum Kayseri, sertifika sürecinin ilk başladığı 2015 yılında 2014’e göre ortak alan elektrik tüketiminde yüzde 2 ve su tüketiminde yüzde 15 tasarruf sağladı. 2016 senesinde ise 2015’e kıyasla yine ortak alan elektrik tüketiminde yüzde 8 ve su tüketiminde yüzde 10 tasarruf sağlandı.
Şehre kattığı değerle öne çıkan Forum Kayseri, önümüzdeki dönemde de yeşili koruyan ve doğa dostu uygulamalarını yaşanabilir bir dünya için devam ettirmeyi amaçlıyor. 
 

dfg

Yukarı