Ana içeriğe atla

apti

"ÖZEL UÇAKLA KUVEYT’E GİDİP PATATESE SARILI LEVREK YAPTIM"

18.01.2019 - 11:41

Kendine özgü tatları, sunumları, uluslararası başarıları, kitapları ve televizyon programlarıyla ülkemizin en ünlü şeflerinden biri olan Ayvaz Akbacak, oyuncu olmak için çocuk yaşta Tokat’tan İstanbul’a geliş hikâyesini ve özel uçakla Kuveyt’e götürülüp meşhur patatese sarılı levrek yapışını anlattı.

Ünlü şef Ayvaz Akbacak

 

1979’da Tokat Zile’de doğdu. 13-14 yaşlarına kadar yemeklerdeki soğanları ayıran bir çocuktu. Yeşilçam artistleri ile Bruce Lee ve Van Damme gibi o dönemin film kahramanlarına özeniyordu. Oyuncu olmayı kafasına koymuştu. Çocuk yaşta bir çuval nohut satıp İstanbul’un yolunu tuttu.

 

Bir ajansa kaydoldu. Bir yandan karateye gidiyor, bir yandan da figüranlık yapıyordu. Baktı ki figüranlara kimse para vermiyor ve yemeğe çok para gidiyor, “Benim bu işle uğraşmam lazım” deyip bir esnaf lokantasında işe başladı. Çalışırken hep ezildi. Bu da onu hırslı hale getirdi. Yeni mesleğinde hep en iyi olmak için çalıştı. Sonra otellere geçti, yabancı şeflerle çalıştı. Mesleğini hep en iyi yerlerde, en güzel şekilde yaptı.

 

ayvaz akbacak yemek tarifi patatese sarılı levrek

Ayvaz Akbacak'ın meşhur patatese sarılı levreği

 

ŞENAY DÜDEK İLE TANIŞINCA…

 

Bir gün bir kişi çıkıp onun maharetini fark edecekti. Gerisini ünlü şefimiz Ayvaz Akbacak’tan dinleyelim: “Arnavutköy’de ünlülerin geldiği bir restoranda patlıcan böreği yapmıştım. Ünlü gazeteci Şenay Düdek abla da oradaymış. Patlıcan böreğine bayılmış. ‘Muhteşem bir şey bu!’ deyip kimin yaptığını soruyor. ‘Ben yaptım’ dedim. Mekân kalabalık ve yoğunum. Bana bir şeyler söylemek istedi. ‘Meşgulüm abla. Sonra!’ dedim. ‘Seni sonra arayacağım’ dedi.”

 

Ve dediği gibi arar Şenay Düdek. Buluşup tanışırlar. Bu buluşma, Ayvaz Akbacak’ın hayatına ciddi şekilde yön verir: “Bana ‘Şefliği kesinlikle sürdür. Ben seni yazacağım.’ dedi. Sonra beni çalıştığı gazetede tam sayfa yazdı; ‘Küçük aşçıdan büyük lezzetler’ diye… Askere gitmemiştim. 18-19 yaşlarımdaydım.”

 

Düdek, büyük cevher gördüğü Akbacak’a çeşitli sorular sorarak onu mesleğine iyice âşık eder: “Bana dedi ki Ayvaz’ın anlamını biliyor musun? ‘Bilmiyorum’ dedim. ‘Ayvaz, sarayda aşçılara denir’ dedi. Araplarda da eli maharetli olana ayvaz denirmiş. ‘E o zaman benim kaderim bu’ dedim!”

 

Şenay Düdek

Ünlü magazin gazetecisi Şenay Düdek

 

Sorularına devam eder Şenay Düdek: “Bana bir şey daha sordu. ‘Sektörde kaç ünlü şef var?’ Bir rahmetli Ümit Usta vardı. ‘Yok’ dedim. ‘Peki, kaç ünlü oyuncu var?’ dedi. ‘Saymakla bitmez’ dedim. ‘O zaman büyük havuzda boğulmaktansa alanında tek ol’ dedi. Oyuncu olamayınca ben de şefliği televizyonla birleştirmeye karar verdim. Programlar yaptım, ana haberlere çıktım. Hep ekranlarda oldum.”

 

Televizyon ve reklam çekimleri derken kendini bir anda milli takımda bulur Akbacak. Dünya çapındaki yarışmalarda ikincilik ve üçüncülük elde eder: “Yurt dışındaki yarışmaları duyuyor, ‘Acaba bizi alırlar mı?’ diyorduk. Sonra nasıl katılacağımızı, nelere dikkat edeceğimizi araştırdık. Hırs yaptık ve başardık. Hırs yapmasaydık Türk aşçılarının vizyonu belki de bu kadar geniş olmayacaktı. Farklı ülkeler ve farklı kültürler bize çok şey katıyor. Yanımda çalışanlara hep şunu söylüyorum: Hedefiniz emekli olmak mı, başarılı olmak mı? Dünyaya bir defa geliyoruz. Neden en iyisi olmayalım?”

 

Peki, Ayvaz Akbacak, hep en iyi olmaya nasıl karar vermiş? “Eski bir ustam dergilere röportaj veriyordu. Dergi için fotoğraf çekileceğinde ‘Ustam dedim, tabağı bu kez ben süsleyeyim.’ Çok güzel bir tabak hazırladım. Ondan sonraki röportajlarda da hep bana süsletiyordu tabağı. Baktım ben bu işi yapabiliyorum. ‘Neden ben de çıkmayayım?’ dedim. Hırs yapıp kendime hedefler belirledim.”

 

Ayvaz Akbacak meşhur sahanda yumurta görünümlü tatlısı

Sunumu Ayvaz Akbacak’a ait olan sahanda yumurta görünümlü Pannacotta Mango tatlısı 

 

ŞEFLİĞİN ÖNEMLİ TARAFLARINDAN BİRİ DE ŞAŞIRTMAK

 

Akbacak’ın en iyi yaptığı şeylerden biri de insanları şaşırtan tatlar ve sunumlar. Onlardan biri, sahanda yumurta görünümlü Pannacotta Mango. Akbacak, şefliğin önemli taraflarından birinin de bu olduğunu söylüyor: “İnsanların bilinçaltındaki şeyleri farklı tatlarla kombinlemeyi seviyorum. Burada yaptığımız şey aslında İtalyan Pannacotta Mango tatlısını şaşırtıcı şekilde sunmak. Aynı tatlıyı beyaz bir tabakta sunarsanız aynı algıyı oluşturmaz. Günümüzde artık görsel çok önemli. Böyle bir sunumu herkes çekip paylaşıyor. Bunun gibi başka yemeklerimiz de var. Her geçen gün farklı şeyler üretmeye çalışıyoruz.”

 

Kariyeri boyunca yemek kitapları çıkaran, hep ekranlarda olan, Ender Saraç’la birlikte lezzetli diyet yemekleri hazırlayan Ayvaz Akbacak, Türk mutfağını dünyaya tanıtmamız gerektiğine dikkat çekiyor. Türkiye’ye gelen yabancılara onların yemeklerini yapmanın anlamsız olduğunu söylüyor: “Türk yemeklerini modernize edip farklı şekillerde sunabilirsek, mutfağımızı ve tatlarımızı dünyaya rahat bir şekilde yayabiliriz.”

 

havuz

ÖZEL UÇAKLA KUVEYT’E GÖTÜRÜP PATATESE SARILI LEVREK YAPTIRDILAR

 

Ayvaz Akbacak’ın ünlü yemeklerinden biri de patatese sarılı levrek. Ve bu levrekle ilgili çok hoş bir anısı da var. İlk kez Hizmetix okurlarının duyacağı bu anıyı Akbacak’ın ağzından dinleyelim:

 

“Bir gün telefonum çaldı. Arayan, hiç tanımadığım Bursalı bir siyasetçiydi. Bana dedi ki birkaç günlüğüne Kuveyt’e gidip orada meşhur patatese sarılı levreğini yapar mısın? Sürprizleri seven biriyim. ‘Tamam’ dedim. ‘O zaman gerekli hazırlıklarını hemen yap’ dedi. Atatürk Havalimanı’nda özel bir uçak beni bekliyordu. Hazırlanıp havalimanına gittim. Özel uçakta Kuvyet’in en zenginlerinden bir iş adamı beni bekliyordu. Kuveyt’e indik. Bizi Hummer ciplerden oluşan bir konvoy karşıladı. Lüks villalardan oluşan bir yere gittik. Ortada büyük bir havuz ve ortasında da büyük bir meyve sofrası vardı. Sofranın etrafında da sonradan ülkenin en zenginleri olduğunu öğrendiğim iş adamları… Ellerinde cep telefonları vardı ve benim seslerim duyuluyordu. Youtube’dan benim patatese sarılı levrek tarifi videolarımı izliyorlarmış. İçlerinden biri videodaki kişinin ben olduğumu işaret edince hepsiyle selamlaştık. Sonra ben patatese sarılı levreğimi yaptım. Bayıldılar. Yemekten sonra bana ‘Burada kal. Sana restoran açalım’ teklifinde bulundular. Dışarıya çıktım, 50 derece sıcak. ‘Burada yapamam’ dedim.”

 

Ayvaz Akbacak meşhur patatese sarılı levrek

ÜNLÜ ŞEFTEN PATATESE SARILI LEVREK TARİFİ

 

İlk önce ıspanağımızı güzel bir sote yapıyoruz. Suyunu çektirip içine peynir ve krema koyup tatlandırıyoruz. Sonra bunu bir yatak haline getiriyoruz. Özel bir makineyle ip haline getirilen patatese levreğimizi sarıp yağda kızartıyoruz. Kızarttıktan sonra suşi keser gibi kesip o yatağın üzerine güzelce yerleştiriyoruz. Sonra soslar ekleyerek servis ediyoruz.

 

ANA MALZEMELER: Levrek, patates, sıvı yağ.  

 

GARNİTÜR İÇİN: Soğan, sarımsak, ıspanak, mantar, kırmızı ve sarı biber, kaşar peyniri, krema, karabiber.

 

SUNUM İÇİN: Kiraz domates, kekik, maydanoz.

ghjjh

Yukarı