Ana içeriğe atla

ayos

KANADA’YA DEV PROJE

07.03.2017 - 13:55

Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, “Kanada Toronto’da 2016’da hayata geçirdiğimiz ‘The Kennedy Condominiums’ projesi, 600 milyon dolar gibi dev bir yatırım tutarıyla Toronto’nun en büyük konut projesi olma özelliğine sahip. Proje, konum olarak Toronto’da çok merkezi bir bölgede bulunuyor. Ülkenin değişik bölgelerinden çok fazla sayıda talep aldığımız projede 4 blok ve bin 320 daire olacak. Projenin ilk fazında Türkiye için ayırdığımız dairelerin çoğu ise 2016 yılının Ekim ayında satıldı” dedi.

Holdinginizin kuruluş öyküsünü ve kurulduğu günden bu yana kaydettiği aşamaları kilometre taşlarıyla özetler misiniz?
Akman Holding, 1981 yılında Ersu Meyve ve Gıda AŞ’yi bünyesine katarak şirketin ilk büyük adımını attı. Ersu, Türkiye’deki tüm meyveleri işleyebilen ve bunlardan konsantre yapabilen lider bir üretici ve ihracatçı konumunda. Daha sonra alınan 4 fabrikasıyla Avustralya, Kanada, Çin ve Uzakdoğu gibi ülkelere ihracat yapılıyor. Meyve suyu ithalat ve ihracatı grubun en önemli sektörlerinden biri olsa da, Akman Holding tarihi boyunca çeşitli sektörlere yatırım yaptı. 2000 yılında tamamlanan Türkiye’nin ilk condominium projesi olan Akman Condominium projesi, içerisinde hastane, alışveriş merkezi, otel ve bugünün modern rezidans anlayışını barındırıyor. 2010 yılında Ankara’da Samm Butik Otel kapılarını açtı. Bugün ise Akman Holding, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışına da yatırımlarını sürdürüyor. Kanada’da Travelodge Otel ile başlayan yatırımla beraber şu anda Sheraton, Marriott ve Holiday Inn otelleri de holdingin bünyesine dahil edildi.

TORONTO’NUN EN BÜYÜK KONUT PROJESİ
Kanada Toronto’da gerçekleştirdiğiniz ‘The Kennedy Condominiums’ projesi hakkında bilgi verir misiniz?   

SAMM Developments olarak Toronto’da hayata geçirdiğimiz ‘The Kennedy Condominiums’ projesi, 600 milyon dolar gibi dev bir yatırım tutarıyla Toronto’nun en büyük konut projesi olma özelliğine sahip. Proje, konum olarak Toronto’da çok merkezi bir bölgede bulunuyor. Projemize ülkenin değişik bölgelerinden çok fazla sayıda talep aldık. Özellikle Kanada’da inşaatta İtalyanlar’ın ön planda olduklarını düşündüğümüzde bir Türk yatırımcının bölgede oluşan talebe cevap vermekte büyük bir başarı göstermesi önemli ve gurur verici bir gelişme. Bu durum, Türk inşaat ve müteahhitlik sektörü için de büyük bir anlam ifade ediyor. Proje, yatırımcılar için büyük fırsatlar sunuyor. Kanada’da yabancılar mortgage kredisini yüzde 65 alabiliyor. Ödemenin yüzde 35’ini ise peşin yapıyorlar. Ayrıca kira garantisi de verilebiliyor. Aylık bin 400 dolar kira getirisi bulunuyor. Kanada’da Türkler’e yatırım yapma imkanı ve şartları çok uygun. Uzun vadeli mortgage olanakları, kira garantisi gibi avantajlarının yanı sıra burada yatırım yapmak Kanada’da oturma ve vatandaşlık yolunu da açabilir. Kanada vatandaşlığı isteyenler burada daire alarak bir taşla iki kuş vurabilecek.”

“BAŞARININ SIRRI BOŞLUĞU YAKALAYIP YATIRIM YAPMAK”
İş dünyasında bugüne kadar önemli başarılara imza attınız. İş hayatınızda yakaladığınız başarıyı neye borçlusunuz, başarınızın sırrını açıklar mısınız?

İş hayatında başarıyı yakalayabilmenin sırrı piyasada henüz olmayan bir boşluğu yakalayıp, oraya yatırım yapmaktır. Eğer o boşluk çoktan başka birileri tarafından farkedilmiş ve pazar payı çoktan ele geçirilmiş ise, o zaman o alanda başarı yakalamanız zorlaşacaktır. Bu boşluğu yakalamanın yolu her zaman ileri görüşlü ve yenilikçi bir bakış açısıyla iş hayatına bakmaktan geçiyor. 

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nasıl bir eğitim gördünüz, iş hayatına ne zaman başladınız?
Ankara’da doğup büyüdüm. Lisede Robert Kolej’de yatılı okudum. Üniversitede ise İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’ne kabul edildim. Almanya’da Data Processing Masteri yaptım. 1981 yılında Türkiye’ye döndüm ve 1 yıl boyunca bir şirkette çalıştım. Daha sonra da kendi işimi kurdum ve meyve suyu ticaretine başladım. 1982 yılında Türkiye’nin ilk meyve suyu ihracatını Amerika’ya ben yaptım.

“2016 YILINI VERİMLİ GEÇİRDİK”
Holding olarak 2016 yılını nasıl geçirdiniz, faaliyet gösterdiğiniz sektörlerde büyüme oranınızı paylaşır mısınız? 2016 yılı hedeflerinize ulaştınız mı?

Holding olarak 2016 yılını verimli geçirdik. Kanada’daki otel yatırımlarımızın getirisi büyük önem taşıyor. 2016 yılında Toronto’nun en büyük inşaat projesine imza attık. 600 milyon dolar değerindeki projede 4 blok ve bin 320 daire olacak. Projenin ilk fazında Türkiye için ayırdığımız dairelerin çoğu ise Ekim ayında satıldı. 

Holding olarak 2017 yılına yönelik büyüme ve yatırım hedeflerinizden bahseder misiniz? 
2017 yılında hedefimiz Toronto’daki projemizin diğer binalarını da aynı hızla satabilmek. Şu an karşı karşıya olduğumuz yoğun konut talebi de bunun gerçekleşeceği yönünde gözüküyor. 

Uyguladığınız ‘yönetim’ ve ‘sürdürülebilir büyüme’ stratejilerinizin şirketinizin büyümesine olan yansımalarını özetler misiniz? 
Akman Holding, meyve suyu, sağlık, film, otomotiv ve otel dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde yatırım yapmıştır. Bunları doğru zamanda, belirli riskler alarak getiriye dönüştürmüştür. Sürdürebilir büyüme doğrultusunda her yatırımının arkasında bir B planı oluşturmuştur. 

“MEYVE SUYUNDA AR-GE VE İNOVASYON ÇOK ÖNEMLİ”
Ar-Ge ve inovasyon anlamında yaptığınız çalışmalar nelerdir? Ne kadarlık bütçe ayırıyorsunuz?

Özellikle meyve suyu ve konsantre işimizde Ar-Ge ve inovasyon çok önemli bir rol oynuyor. Meyve suyu sektöründe rekabetin hızlı artışı nedeniyle, ürün farklılaştırma stratejisi izleniyor. Bunun için her sene ciddi bir bütçe ayrılıyor. 

“GÜNE ERKEN SAATLERDE BAŞLIYORUM”
Yoğun çalışan birisi olarak bir iş gününüz nasıl geçiyor, güne nasıl başlıyorsunuz? Neler yapıyorsunuz?

Güne erken saatlerde başlıyorum ve işe başlamadan önce 1 saat koşuyorum. Erkenden işyerime gidiyorum ve gelen mailleri cevaplamakla başlıyorum. Gelen hiçbir maili veya işi ertelemeden hallediyorum. Bu şekilde kafam gün içinde biriken mail ve işlerle yoğun olmuyor ve günün her saatinde konsantre ve verimli bir şekilde çalışabiliyorum. Eve hiçbir zaman iş getirmiyorum ve akşamları ailemle vakit geçiriyorum. 

Türkiye ekonomisini değerlendirdiğimizde nasıl bir tabloyla karşılaşıyoruz? İş dünyası olarak 2017 yılına yönelik öngörüleriniz nelerdir? 
Geçtiğimiz yıl ülkemiz açısından birçok trajedilerle dolu bir yıl olarak geçti. Artan belirsizlik ve terör riski gibi faktörler ekonomiyi maalesef olumsuz yönde etkiledi. Bizim bulunduğumuz sektörlerde bir daralma sözkonusu. Akman Holding olarak umuyoruz ki bu yıl ülkemizin üstündeki kara bulutlar yok olacak ve ekonomimiz tekrar hız kazanacak.

Özellikle genç girişimcilere tavsiye ve önerileriniz neler olacak? Gençler nasıl hareket ederlerse başarıya ulaşabilir?
Şimdiki nesil, gelişen teknoloji ve sosyal medya ile çok yönlü bireyler olarak büyüyorlar. Eski kuşaklara göre bilgiye erişebilmeleri çok daha hızlı ve kolay hale geldi. Dolayısıyla çok daha fazla seçenekleri var önlerinde, bu da bazen karar verme aşamasını onlar için zorlaştırabiliyor. Benim tavsiyem onlara sevdikleri bir iş alanı seçip, sabırlı ve disiplinli bir şekilde yol almalarıdır.

Biraz da sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?
Sosyal sorumluluk projeleri holdingin üzerinde durduğu en öncelikli hedefleri arasında. Bu projelerde özellikle eğitim üzerine olan faaliyetlerimiz, geleceğe yatırım yapmaya ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesidir. Akman, her sene başarılı ve istekli öğrencilere burs imkanı sunuyor. 2007 senesinde ise Eregli’de Selçuk Üniversitesi’ne eğitim fakültesi yapılmıstır.

“HAYATTA EN ÖNEMLİ VARLIĞIM AİLEM”
Hobileriniz var mı? Kültürel ve sanatsal faaliyetlere vakit ayırabiliyor musunuz? Hangi kitapları okuyor, ne tür filmler izliyorsunuz? Ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?
Robert Kolej’de okurken müzik klübünün başkanıydım. O zamanlardan beri piyano çalıyorum, özellikle Türk Sanat Müziğini çok seviyorum. Üniversite yıllarımda kayak yapmaya başladım ve geçtiğimiz yıllarda Kanada’da Heliskiing yapmaya gittim. Dolayısıyla adrenalin içeren hobileri seviyorum diyebilirim. Kayak dışında haftada yaklaşık 3 defa squash oynuyorum. Ailem hayatımdaki en önemli varlığım. İki kızım ve eşim aile şirketinde çalışıyor, dolayısıyla hem şirkette hem de evde onlarla vakit geçirebilmek beni çok mutlu ediyor.

dfg

Yukarı